Jaké vruty použít na pergolu?

Jaké vruty do pergoly

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.
Archiv

Jaký materiál na pergolu

Podlaha pergoly

Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí. Nejoblíbenější typy podlahy: Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.
Archiv

Jaký hranol na pergolu

Nejlépe se k těmto účelům hodí a také jsou v dnešní době nejvíce používané dřevěné KVH hranoly o profilu 120 x 120 mm, 140 x 140 mm nebo 160 x 160 mm. KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.
Archiv

Jaké trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.
Archiv

Jak dlouhé vruty do dřeva

Správně zvolený vrut do dřeva

Pokud zvolíte příliš silný vrut, nejenom že by šel obtížně zašroubovat, ale hrozí i popraskání povrchu spojovaných desek nebo prkének. Vrut totiž materiál rozpíná. Také délka vrutu by měla být optimální. Alespoň dvakrát až třikrát delší, než je tloušťka spojovaného materiálu.

Jak vybrat spravny vrut

Konkrétní velikost sice záleží na rozměrech spojovaného materiálu, vždy ale platí, že vrut musí být dost dlouhý na to, aby všechny části pevně spojil, a zároveň nesmí pronikat skrz. Kromě toho nesmí být ani moc silný. Jinak hrozí, že materiál zbytečně poničí. Vždy proto pečlivě zvažte, jakou velikost vrutů zvolit.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.

Jak hluboké základy pod pergolu

Musíme jej správně výškově osadit a srovnat do roviny. Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak zavrtat vrut do dřeva

Zatímco do měkkého dřeva o tloušťce asi do 20 mm není nutné předvrtávat otvor vůbec (vrut stačí jen zlehka přiklepnout kladívkem a vrtačkou došroubovat), u tvrdého dřeva, překližky a dřevotřísky se doporučuje vyvrtat v celé délce vrutu otvor o průměru tzv. malého průměru vrutu.

Jak vybrat vruty

Konkrétní velikost sice záleží na rozměrech spojovaného materiálu, vždy ale platí, že vrut musí být dost dlouhý na to, aby všechny části pevně spojil, a zároveň nesmí pronikat skrz. Kromě toho nesmí být ani moc silný. Jinak hrozí, že materiál zbytečně poničí. Vždy proto pečlivě zvažte, jakou velikost vrutů zvolit.

Jakou díru pro vrut

Drážka v hlavě stále může být podélná, ale dnes nejpoužívanější je křížová drážka Phillips – PH pro rychle šroubovatelný vrut. Dále se používá křížová drážka Pozidrive – PZ pro univerzální vrut, šestihranná drážka Imbus pro nábytkový vrut a hvězdicová drážka Torx pro silné utažení vrutu.

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jak hluboko patky na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Jak silný polykarbonát na pergolu

Pro pergoly máme připraveny i desky v šíři 2,1 m; délka až 5 m (tl. 6 mm) nebo dokonce 7 m (tl. 4 mm). Orientačně: pro prosklené pole cca 1 × 1 m a sněhové zatížení do 750 N/m2 je doporučená tl.

Jak udělat střechu na pergolu

Krytinu pergoly tak můžete sladit třeba s taškami na střeše domu. Levným a pro svépomocnou pokládku snadným řešením jsou asfaltové střešní pásy (např. Onduline Pergola Roof), asfaltový šindel nebo bitumenové vlnité desky, které se přibíjejí na laťový rošt.

Co na podlahu do pergoly

Na výběr jsou tradiční i exotické dřeviny, ty jsou většinou výhodné svou vyšší tvrdostí a stálostí. Používá se většinou dřevo teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Podlahy ze dřeva je potřeba pravidelně ošetřovat – je nutné používání impregnací a prostředků proti chorobám a škůdcům.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jak nejlépe ukotvit pergolu

Nejoblíbenějším způsobem uchycení pergoly do země představují zemní vruty. Kopání hlubokých jam a lití betonu se totiž naštěstí můžete vyhnout. Výbornou alternativou pro menší pergoly, které nebudou muset bojovat s poryvy větru, jsou zemní vruty na pergolu. U toho způsobu ukotvení pergoly nemusíte hloubit žádné vrty.

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu

Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm. Trapézové desky a vlnovky – pro zastřešení doporučujeme od 0,8 mm.

Jak udělat podklad pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.