Jak vybělit šišky?

Jak otevřít šišky

Postup. Dejte předehřát troubu na 200 °C. Pečicí plech vyložte alobalem nebo pečicím papírem a rozložte na něj šišky. Dejte do trouby asi na hodinu, aby se šišky hezky otevřely.

Čím natřít šišky

Stačí okraje šišek natřít bílou barvou, nechat zaschnout a provléknout ozdobný provázek nebo stužku. Pro barvení můžeme použít ploché kelímky od jogurtů. V nich namícháme požadované odstíny z temperových barev, přidáme pár kapek vody a měkkým štětcem barvu pečlivě nanášíme na šišky.

Jak Vysusit šišky v troube

Hned, jak si šišky přinesete domů, strčte je do trouby. Dejte na plech pečící papír a na něj šišky vyskládejte. Troubu nastavte na 160 °C a pečte asi hodinu.

Jak obarvit šišky na bílo

Lze použít například obyčejné temperové barvy. V plochém kelímku si namíchejte požadovaný odstín a přidejte do barvy kapku vody, aby se barva dobře aplikovala. Vezměte si měkký štětec a barvu nanášejte na šišky a nezapomeňte obarvit i všechny možné záhyby. Na igelitovém sáčku je pak nechejte vyschnout.

Jak rozevřít šišku

Šišky nechte rozevřít buďto přirozenou cestou (to ale může trvat i několik týdnů v suchém prostředí) nebo na topení. Ale pozor, umístěte je na něj tak, aby pokud možno stály. Pokud je totiž položíte na topení "bokem", plocha, kterou se ho budou dotýkat nezvratitelně zhnědne. Vybělený povrch je citlivý.

Kdy se otevírají šišky

Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.

Jakou barvu na šišky

Nejjednodušším způsobem, jak šišky dobře a po celém povrchu nabarvit je použít sníh nebo bílou barvu ve spreji.

Jak využít šišky

Šišky spadané ze smrků, borovic, jedlí či modřínů jsou úžasným materiálem pro výrobu nejrůznějších dekorací a aranžmá. Oceníme je hlavně v čase předvánočním, kdy si z nich můžeme vyrobit půvabné ozdoby na stromeček, dozdobit jimi adventní věnec, nebo je jen tak naaranžovat na mísu kolem svíčky.

Co je skryté v Šiškách

Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Jak upravit šišky

Šišky jsou přírodní materiál a jako na takový na něj musíme pohlížet. Je možné je vhodnými způsoby i upravovat barvit, bělit anebo štípat na poloviny, loupat na jednotlivé šupiny a lepit na podložku. Nebo je nadrátkujeme a připravíme si z nich nejrůznější typy věnců.

Jak zpracovat šišky

Pro dekorace je nejlepší nasbírat si šišky spíše rozevřené a v každém případě nepoškozené. Doma je očistíme a necháme vyschnout na topení, případně je můžeme vložit na plech a nechat je zhruba hodinu v troubě při 150 °C. Tím šišky zbavíme nežádoucích organismů, které na nich mohly venku ulpět.

Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou

Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).

Kdy má smrk šišky

Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Jak vyklíčit šišku

K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.

Jak rostou šišky na smrku

Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Kdy rostou šišky

Na rozdíl od listnáčů si jehličnany zachovají své olistění, tedy jehlice, po celou zimu. Tyto dřeviny vytvářejí zajímavé útvary – šišky, jež dozrávají právě na podzim a často zdobí zahradu až do další sezony, kdy opadají.

Jak Stratifikovat

Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa.

Jak rostou šišky

Smrk (picea) Samčí šištice vyrůstají v paždí jehlic na loňských větvích, přičemž samičí šišky rostou na konci loňských větví, většinou ve špičce koruny. Ty jsou na větévkách během kvetení vzpřímené, po opylení se stáčejí směrem dolů. Semena šišek jsou opatřena blanitými křidélky.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jak zasadit strom ze šišky

Jak na to:V lese najděte šišku.Vezměte menší květináč a šišku zahrabejte zhruba do půlky do zeminy.Přidejte kolem ní různé kamínky, můžete ji trochu zabalit i do mechu.Den co den šišku kropte vodou, ale ne moc, aby nezačala plesnivět.Když se budete o šišku dobře starat, po měsíci by se měl objevit malý výhonek.

Jak vyset semena

Nejčastěji vyséváme semena tak hluboko, jak jsou velká. Výsevy podmáčíme zdola (nejprve zavlažíme substrát), nebo jen jemně rosíme. Především se toto pravidlo týká malých semen – například majoránky, řeřichy, kopru, petunií, begonií, voskovek a podobně. Drobná semena bylinek je též vhodné nechat klíčit na vlhké vatě.

Jak dlouho máčet semena

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Jak se jí dýňová semínka

Pokud chcete čerpat z nutričních výhod dýňových semínek, snadno je přidejte do svého jídelníčku. V mnoha zemích jsou oblíbeným občerstvením, které lze jíst syrové nebo pražené, solené nebo nesolené. Kromě toho, že je konzumujete samotné, můžete je přidat do smoothie, jogurtu a ovoce.

Jak vysévat semena

Nejčastěji vyséváme semena tak hluboko, jak jsou velká. Výsevy podmáčíme zdola (nejprve zavlažíme substrát), nebo jen jemně rosíme. Především se toto pravidlo týká malých semen – například majoránky, řeřichy, kopru, petunií, begonií, voskovek a podobně. Drobná semena bylinek je též vhodné nechat klíčit na vlhké vatě.