Jak vybrat penize v Turecku?

Jak vybrat peníze z bankomatu v Turecku

Výběr z bankomatu nebývá problém jak s kartou Visa, tak Mastercard. Ve městech či u turistických zajímavostí (například v Pamukkale či Kappadokii) je i několik bankomatů v řadě vedle sebe. Platby kartou jsou běžné v supermarketech nebo lepších restauracích, hotovost však bude nutností.
Archiv

Kde vybrat penize v Turecku

Turecké liry lze vybírat v bankomatech, ale je třeba dávat pozor na poplatky. Hledejte bankomaty ING a Halk bank. Do Turecka si můžete vzít na výměnu eura nebo dolary.

Kde vymenit penize v Turecku

Peníze vyměníte v bance (bývají zavřené přes víkendy), na poště, v hotelu nebo cestovních agenturách. Bankomaty jsou časté, ale vydají vám hotovost pouze v lirách.
ArchivPodobné

Co se v Turecku nesmí dělat

Co se nesmí v Turecku

Je zakázán vývoz jakýhkoliv starožitných předmětů (za ty jsou považovány předměty starší 100 let). Je přísně zakázán dovoz drog, obchodování s nimi a i jejich užívání. Tresty jsou velmi přísné. Ve vojenských objektech, nádražích, letištích a u většiny mešit je zakázáno fotografovaní.

Jak platit kartou v Turecku

Platba kartou a bankomaty

Ve většině turisticky navštěvovaných míst lze bez potíží platit kartou, bankomaty na ulicích jsou zde běžné. Na odlehlejší místa a do vnitrozemí je však určitě jistější mít u sebe hotovost. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.

Na co si dát pozor při cestě do Turecka

Při cestě do Turecka je nutné předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin a vyplnit informační formulář. Dále probíhají kontroly na koronavirus na letištích i při příjezdu námořní nebo pozemní dopravou. Při návratu do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Co je zakázané v Turecku

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Na co si dát pozor v Turecku

Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Jak se obléct do Turecka

Určitá striktní pravidla se týkají zejména oblečení. Před vstupem do mešity si zujte boty a odložte je na místo k tomu určené nebo si je vemte s sebou do ruky. Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty.

Jaké léky si vzít do Turecka

jakékoli očkování nebo doklady o očkování léky se v Turecku všechny dají koupit, ale kdo si balí lékárničku: analgetikum proti bolesti (např. ibuprofen), antipyretikum proti teplotě (acylpyrin, paralen), živočišné uhlí, střevní dezinficiencium (endiaron), náplast, nějaké antiseptikum. spacák.

Kam nejezdit do Turecka

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje nejezdit do jihovýchodní oblasti Turecka, Ankary a Istanbulu (s výjimkou letištního přestupu na mezinárodních letištích v Ankaře a Istanbulu). Dále je nutné při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti.

Jaké peníze si vzít na dovolenou do Turecka

Pokud se chystáte strávit dovolenou v hotelu a na pláži, bude vám stačit platební karta a hotovost v řádech desítek lir. České koruny v Turecku nevyměníte, stejně jako nelze pořídit turecká lira v ČR. Vezměte si s sebou eura nebo dolary a směňte je za liru v turecké bance nebo bankomatu (některé to umožňují).

Jaké plavky do Turecka

Pokud jedete do Turecka na letní dovolenou, tak rozhodně si nezapomeňte přibalit plavky. Když si vezmete dvoje plavky, nic tím nezkazíte. Jedny se Vám mohou sušit, mezitím co druhé budete mít na sobě a budete se v nich moci opalovat.

Co hrozi v Turecku

V Turecku stále existuje hrozba teroristického útoku, je tedy dobré dbát zvýšené opatrnosti na frekventovaných místech, v MHD apod. Zásadně se doporučuje vyhýbat se cestování v noci, při projíždění kontrolních stanovišť armády nebo četnictva se chovat klidně a ukázněně a respektovat pokyny místních orgánů.

Jaké jsou v Turecku zásuvky

Elektrické napětí v Turecku je 220 V/ 50 Hz, zásuvky jsou stejného typu jako u nás a není potřeba používat adaptér.

Jak se zdraví v Turecku

Obecné – KonverzaceDobrý den! Merhaba! Standardní pozdraveníAhoj! Selam! Neformální pozdraveníDobré ráno! Günaydın! Pozdravení používané ráno.Dobrý večer! İyi Akşamlar! Pozdravení používané večer.Dobrou noc! İyi Geceler!Jak se máš NasılsınDobře, díky. İyiyim, teşekkür ederim.Jak se jmenuješ Adın ne

Jaký je život v Turecku

Turci jsou velmi emotivní národ, impulzivní a velmi rychle se rozzlobí, a za hodinu o tom nevědí. Určitě by se někteří lidé báli jít žít do Turecka, neobávala ses Vnímala jsem to jako velkou výzvu, ale moc jsem po tom toužila. Vždy jsem toužila žít ve slunné krajině, u moře, kde není zima a není moc draho.

Jaké napětí je v zásuvce

V drtivé většině Evropy se v elektrických zásuvkách můžeme setkat s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz. Oproti tomu v USA je běžné napětí 110 až 120 V, frekvence pak 60 Hz.

Co znamená v Turecku EFE

Mužské křestní jméno tureckého původu. V překladu jméno znamená statečný bratr.

Jak se řekne turecky Dobrý večer

Základní výrazy

Česky Turecky
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler
Dobrý večer Iyi akşamlar

Jak se Turci chovají k ženám

Mladým ženám není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu. Ženy by se také neměly mimo turistická letoviska oblékat nevhodně, příliš vyzývavé oblečení by mohlo u místních obyvatel vyvolat nežádoucí reakci. Na veřejnosti by měly mít ženy alespoň zahalená ramena a muži dlouhé kalhoty.

Jací jsou Turci v posteli

Pokud se jedná o sexuální výchovu v Turecku, většina informací o sexu přichází ze školy a rodiny. Nicméně, sex stále zůstává tabu, a tak se o něm mluví jen velmi málo. V posledních letech se v Turecku objevuje stále více informací o sexu v médiích a na internetu, což může mít vliv na sexuální kulturu.

Co znamená 230 400 v

Údaj 230/400 V znamená, že motor je možno provozovat výlučně s vinutím spojeným do hvězdy (při zapojení do trojúhelníku dojde ke zničení motoru).

Co se strká do zásuvky

Vidlice je elektrotechnická součástka sloužící ke spojení elektrického obvodu, nejčastěji pro připojení k elektrické rozvodné síti. Vidlice je součástí napájecího přívodu elektrického spotřebiče a zasunuje („strká“) se do elektrické zásuvky, proto se také často označuje jako zástrčka.

Jak se řekne turecky Ahoj

Základní výrazy

Česky Turecky
Ahoj Merhaba / Selam
Vítejte Hoş geldiniz
Dobré ráno Günaydın
Dobrý den Iyi günler