Jak vybrat prut na sumce?

Jak navázat prut na sumce

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.

Jaký prut na sumci přívlač

Rybářský prut pro sumčí přívlač

Ukazuje se, že pro rybolov z lodi jsou jednoznačně vhodnější kratší pruty v délce do 2,5 m. Při vláčení na širokých řekách nebo jezerech oceníme zase nějaký ten centimetr navíc. Umožní nám delší náhozy, a tak se nemusíme bát sáhnout po prutu délky 3,3 m.
Archiv

Jakou velikost háčku na sumce

Pro lov kaprů jsou ideální háčky o velikostech 8, 6 a 4, při lovu na feeder mezi 12 až 22, a při lovu na plavanou můžete volit i menší háčky, např. 14, 16 nebo 18 a menší. A pokud se vydáte na sumce, optimální bude háček o velikosti 4/0 až 6/0. Na dravce postačí háčky o velikosti 4 nebo 2.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.

Jak Nastrazit na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak se uvazuje sumec

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Jak vybrat naviják na sumce

Při lovu sumců byste měli jednoznačně zvolit naviják, pokud budete nahazovat. Sumcový naviják je totiž mnohem praktičtější a jednodušše ovladatelný jako multiplikátor. Nezapomeňte zvolit velkokapacitní naviják, do kterého navinete alespoň 150 m šňůry o nosnosti 50 kg.

Kde hledat sumce

Sumec je ryba, která ráda vyhledává na dně různé překážky, jako jsou potopené stromy, zatopené mosty, či místa zarostlá vodními porosty. Opravdu velký sumec je samotář, tudíž ulovíme-li kapitální kus, udici již na stejné místo nezavážíme.

Jakou návnadu na sumce

Jako nástrahu volím téměř vždy živou rybu, nebo větší množství menších ryb. Pravděpodobně nejuniverzálnější nástraha je ryba ve velikosti zhruba 20 – 25cm. Běžně však volím ryby velikosti kolem 40-50cm a snažím se vyselektovat záběry menších sumců.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak nastražit na sumce

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jakou nástrahu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jak Napichnout Rybicku na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Jak navazat Trhacku na sumce

K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.

Jaký průměr šňůry na sumce

Určitě by měl být s průměrem alespoň 0,50 mm a více. Dále se při výběru vlasce musíme upřít i na to, jakým způsobem chceme lovit. Pokud lovíme na krátké vzdálenosti- do 20 metrů, zvolme si vlasec hrubší a hlavně tvrdý.

Jakou Pletenku na sumce

já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jak se loví sumec

Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak zaseknout sumce

V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Jakou snuru na úl Privlac

Nejlepší je použít multiplikátor, který má schopnost pojmout hodně šňůry i při menších rozměrech a váze. U smekacího navijáku je rozumný limit tloušťky sumcové šňůry pro přívlač kolem 0,25 mm. To už je celkem silné lano, se kterým z vody vytáhnete kdejaké monstrum.

Jak silnou šňůru na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jakou Nastrahu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Kdy je nejlepší chytat sumce

Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit.