Jak vybrat smuteční kytici?

Jaké kytky se kupují na pohřeb

Mezi nejoblíbenější smuteční květiny patří růže, Lilie, Orchideje, Chryzantémy, Germínky a Gerbery, Karafiáty. To jsou nejoblíbenější a nejvyužívanější řezané květiny které se využívají pro pohřební kytice a pohřební věnce.

Jak má vypadat pohřební kytice

Podle pravidel smuteční květinové etikety by měl dostat člověk, který zemřel v mladém věku, květiny světlé barvy. Smuteční kytice pro dítě by měla být proto bílá, případně složená z květin krémové nebo smetanové barvy. Kromě samotné etikety pohřbu je ale možné se řídit i tím, jako barvu měl zesnulý nejraději.
Archiv

Jaká barva růže na pohřeb

Při volbě smuteční kytice nejvíce záleží na tom, jaké květiny nebo barvy měl zesnulý rád. Obecně se dávají tmavší barvy květin (tmavě červená, modrá, fialová), obzvlášť u zesnulého muže, U ženy ale není nevhodné zvolit světlejší barvy.
Archiv

Kdy se dává kytice na pohřbu

Po příchodu do obřadní síně přichází na řadu pokládání květin k rakvi, případně přímo na rakev. Po položení květin následuje skladba z hudební produkce. Po hudebním doprovodu přichází na řadu řečník, případně více řečníků.

Co si vzít na pohřeb

Oblečení by mělo být decentní a mělo by zakrývat ramena a kolena – nemělo by být vyzývavé. Je tedy dobré se vyhnout větším výstřihům a kratším sukním či šatům. Tmavé barvy jsou samozřejmostí, ideální je černá, je ale možné zvolit i tmavě hnědou. Doplňky mohou být například béžové.

Kdy je bílá rakev

V našich krajích je zvykem dávat bílou rakev dětem a mladistvým. Je to jakýsi symbol nevinnosti a čistoty. Nemusí to být ale vždy pravidlem. Hodně záleží na místních zvycích.

Jak kondolovat na pohřbu

Vyjádření soustrasti. To je úplně nejdůležitější. Nejlepším příkladem je upřímný a pevný stisk ruky doprovázený slovy: „upřímnou soustrast“, „přijměte mou upřímnou soustrast“, „dovolte, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast", „přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast, je mi to líto", „přijmi mou upřímnou soustrast".

Co se píše na smuteční stuhu

Dle tradice, do levého cípu se umísťuje obecný nápis, vzkázat zesnulému. Například: Na věčnou památku, Myslíme na Tebe, Se vzpomínkou, S láskou apod.. Do pravého cípu uvést jméno nebo vztah toho, kdo věnec věnuje. Například jsou to texty jako: Synové s rodinou, Od vnoučat, Tatínkovi apod.

Jaký počet růži se dává na pohřeb

Smuteční květiny by měly mít sudý počet květů. Sudý počet květin je pro zemřelého vzkazem, že nikdy není sám – stejně jako květiny „v párech“. Výjimkou je situace, kdy chcete na rakev položit jednu květinu na rozloučenou – ideální je bílá růže nebo lilie.

Co se dává na pohřbu

Nechávají se vázat buď věnce nebo kytice se smuteční stuhou. Text na stuhách vyjadřuje úctu k zesnulému a většinou odkazuje na dárce květin. Dále tradičně každý smuteční host přinese na pohřeb květinu v ruce. I jejich počet by měl být vždy sudý.

V čem jít na pohřeb

Nejlepší volbou jsou černé šaty nebo dlouhá černá sukně se sakem. V takovém případě je možné pod sako obléci béžovou, bílou nebo tmavě modrou halenku. Kalhotový kostýmek je také v pořádku. Pokud se obřad koná v zimě, elegantní seriózní vzhled krásně doplní černý kabát a černé kožené rukavice.

Kdo by měl jít na pohřeb

V České republice je volno na pohřeb hrazeno zaměstnavatelem. Podle zákona o zaměstnanosti má zaměstnanec nárok na volno při úmrtí nejbližších příbuzných (manžel, manželka, partner, rodiče, děti, sourozenci). Délka volna se odvíjí od vztahu ke zemřelé osobě, jak píšeme výše v tomto článku.

Jak dlouho může trvat pohřeb

Pohřeb v obřadní síni – krematoriu

Od hostů se v tuto chvíli očekává, že povstanou, aby dali zesnulému poslední sbohem. V průměru trvá obřad 30 minut, ale záleží i na vybrané hudbě a délce proslovu. Po skončení proběhnou kondolence pozůstalým.

Proč se používá zinková rakev

Zinkové rakve se používaly z praktických důvodů. Zpomalují rozklad těl a potlačují zápach. V poslední době se objevují jiné zprávy. Podle mezinárodního Červeného kříže Rusové při přeskupování vojsk za sebou zanechávají své padlé.

Co se píše při úmrtí

To je úplně nejdůležitější. Nejlepším příkladem je upřímný a pevný stisk ruky doprovázený slovy: „upřímnou soustrast“, „přijměte mou upřímnou soustrast“, „dovolte, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast", „přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast, je mi to líto", „přijmi mou upřímnou soustrast".

Co se říká při kondolenci

Osobní kondolence se vyjadřuje pevným stiskem ruky, který může být doplněný o krátký mluvený projev. Kondolence se nejčastěji vyjadřuje spojením „Upřímná soustrast“, případně rozvitou větou „Přijměte moji upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku“ nebo „Upřímnou soustrast, cítím s vámi“.

Co napsat na kytici na pohřeb

Text na smuteční stuhu si volí samotní pozůstalí.

Sdělení by mělo mít formu vzpomínky na zesnulého. Nemusíme v tomto bodě být přehnaně kreativní. Postačí i pouhé „vzpomínáme“ či „s láskou vzpomínáme“, napsat též můžete „nezapomeneme“ nebo „milému dědečkovi“.

Jak uvázat smuteční stuhu

Stuha je vázána tak, aby na věnci volně ležely dva cípy, opatřené textem. Dle tradice je vhodné na levý cíp umístit samotný vzkaz zemřelému nebo jeho oslovení. Na pravý cíp pak napsat váš vztah k zemřelému – například „Synové s rodinami“.

Co znamenají 3 růže

2 růže – Pokud nevěříte na pověry o sudém počtu květin, pak vyjadřuje hlubokou lásku. 3 růže – „Miluji Tě k zbláznění." 4 růže – „Nic nás nerozdělí."

Co přinést na pohřeb

Druhy smutečních květin

Druhů květin, které můžete na pohřeb přinést, je několik. Záleží na typu pohřbu a na tom, jak jste si byli se zesnulým blízcí. Vždy ale platí, že je vhodnější zvolit živé květiny. Mezi nejčastější druhy patří například růže, lilie, gerbery, karafiáty a chryzantémy.

Jak dlouho chodit v černém po pohřbu

za dostatečnou dobu lze v Česku považovat zhruba čtyři až šest týdnů. Odpovídá to také době ve které, jak říkají psychologové, se pozůstalý vyrovnává se ztrátou svého blízkého.

Proč se nedávají boty do rakve

Boty do rakve

Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.

Koho volat při úmrtí

Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení:

Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.

Jak dlouho po smrti je pohřeb

Optimální dobou pro vykonání pohřebního obřadu je zpravidla 5 až 6 dní po úmrtí. Pohřeb je možné zadat u kterékoli pohřební služby. Pohřební službu si vybírá rodina. Přivolaný lékař nesmí dělat žádné pohřební službě reklamu, tedy ani nějakou konkrétní doporučovat.

Co se děje s tělem při kremaci

Spalovací pece

Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.