Jak vybrat správně fasádní polystyren?

Jakou zvolit tloušťku polystyrenu

6. A jakou doporučenou tloušťku zvolit při zateplení polystyrenem S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.
Archiv

Jaký polystyren použít na zateplení fasády

Pěnový polystyren je pro kontaktní zateplení fasád dominantním materiálem. Z požárního hlediska se pro vyšší objekty kombinuje s minerální izolací. Nejčastěji se používá bílý EPS 70F a šedý, izolačně účinnější Greywall Plus.

Jakou Tloustku polystyrenu na fasádu

Tloušťka polystyrenu na zateplení

Obecně se doporučuje volit polystyren o tloušťce 14 až 20 cm, podle konstrukce zdí u vašeho domu, ale také podle typu polystyrenu, který se rozhodnete použít. Klasický EPS polystyren je používán nejčastěji, ale má horší izolační vlastnosti než šedý polystyren s příměsí grafitu.

Jaký je rozdíl mezi černým a bílým polystyrenem

Bílá barva téměř ideálně odráží sluneční paprsky (deska se neohřívá), zatímco šedá barva desek tyto sluneční paprsky intenzivně pohlcuje, a tím se deska i výrazně více ohřívá a hrozí poškození desky. Jednoduchým a dostatečně účinným řešením je stínění přímého slunění sítěmi.
Archiv

Jak silný polystyren

Nejčastěji se na zateplení při rekonstrukcích používá klasický bílý pěnový polystyren. Na rozdíl od počátku 90. let, kdy se se zateplováním u nás začínalo, se ovšem dnes doporučuje jiná síla izolace. Zatímco tehdy se běžně používal polystyren o síle 5 cm, v současnosti se volí nejčastěji izolace silné 15 až 20 cm.

Jakou zvolit Tloustku izolace

Podle odborníků ale tloušťka okolo 13 centimetrů rozhodně nestačí. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun ročně. Správná tloušťka izolace je 18 cm nebo více – podle typu zateplované stěny.

Jaký je rozdíl mezi XPS a EPS

EPS je tvořen buňkami, které obsahují vzduch, a právě to mu udává jeho vynikající tepelně izolační vlastnosti. Expandovaný polystyren má oproti extrudovanému polystyrenu podstatně nižší hustotu, má nižší pevnost a díky tomu je lehčí než XPS.

Co je lepší vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Jak správně kotvit polystyren

Desky pěnového polystyrenu lepíme na soudržný, vyčištěný a dostatečně srovnaný podklad. Teprve po zatvrdnutí lepidla přistupujeme ke kotvení. Doporučená je zápustná montáž hmoždinek se zakrytím polystyrenovými zátkami. Tak předejdeme budoucímu prokreslování při změnách vlhkosti.

Jaké jsou druhy polystyrenu

Do skupiny polystyrenových hmot patří standardní (krystalový, čirý) polystyren, houževnatý PS, zpěňovatelný PS (EPS), vytlačovaný pěnový PS (XPS) a kopolymery.

Proč není polystyren

Klasickým izolantem je polystyren, se kterým se snadno pracuje a který je zároveň jednou z nejlevnějších variant. Seženete jej v různých tloušťkách. Nevýhodou může být instalace příliš tenké vrstvy a nízká propustnost materiálu pro vodní páru – může pak docházet k její kondenzaci ve stěně.

Jak se lepí fasádní polystyren

Fasádní izolace

Nalepte fasádní izolaci. V případě polystyrenu EPS 70F nebo šedého fasádního EPS jsou desky ve formátu 1000x500mm. Lepidlo se nanáší na zadní stranu izolační desky cca. 5cm širokým rámečkem kolem okraje fasádní desky a třemi terči do plochy desky.

Proč extrudovaný polystyren

Extrudované polystyreny bývají při výrobě také doplněny stříbrnou izolační vrstvou. Díky stlačené podobě perlí má extrudovaný polystyren vysokou odolnost proti vlhkosti, a tak se používá do přímého kontaktu s ní. Kromě toho je také skvěle odolný dlouhodobému působení tlaku, protože má velmi pevnou strukturu.

Proč zateplit fasádu

Tepelná pohoda uvnitř domu, zdravější bydlení bez kondenzace vodních par a vzniku plísní či úspora energií za vytápění. To jsou hlavní důvody, proč bychom měli zateplit fasádu domu. Podle údajů Sdružení EPS ČR se do zateplení fasády pustila již více jak polovina Čechů.

Jakou vatu na fasádu

Minerální vata se proto obzvlášť hodí pro zateplení starších domů, domů po sanacích zdiva či jako prevence odvádění vlhkosti z budovy do budoucna. Nedochází tak ke vzniku plísní a snižování tepelněizolačních vlastností. Pokud je izolace fasády z hořlavého materiálu, požár se může po fasádě budovy šířit velmi rychle.

Jak dlouhé kotvy do polystyrenu

Velikost talíře talířových hmoždinek

Pro izolanty z pěnového (EPS) a extrudovaného polystyrenu (XPS), izolačních desek perimetr je třeba používat hmoždinky s průměrem talíře min. 60 mm.

Kdy se musí polystyren kotvit

Do výšky 300 mm od povrchu země se zásadně používají nenasákavé izolanty z extrudovaného polystyrenu (XPS), nebo perimetrického polystyrenu se sníženou nasákavostí. U vícepodlažních staveb je nutné dodržet protipožární požadavky v souladu s normou ČSN 730810, včetně požadavků na správné protipožární založení.

Co je to XPS polystyren

Extrudovaný polystyren (XPS) vzniká extruzí (vytlačováním) taveniny krystalového polystyrenu za současného sycení vypěňovadlem, které po uvolnění tlaku umožní na konci vytlačovacího zařízení napěnění materiálu. Jedná se o deskový materiál s minimální nasákavostí a velkou pevností.

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Kdy je vhodné dělat fasádu

Odborníci ze Sdružení EPS ČR potvrzují, že nejvhodnějším obdobím pro zateplování je jaro nebo léto. V suchém a teplém počasí izolační materiály snadno zasychají, což minimalizuje riziko nehod zateplovacího systému, jejichž následné odstranění výrazně zvyšuje rozpočet na zateplení.

Kdy dělat zateplení domu

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.

Jak se dělá zateplení domu

Lepení fasádního polystyrenu

Lepení polystyrenu vždy začíná od zakládací lišty směrem nahoru. Vždy se začíná od nároží stěny, kde je nutné dodržet dostatečný přesah (min. jako je použitá tloušťka izolace) pro správné provázání s další stranou domu. Desky na zeď lepíme vždy naležato.

Čím zakrýt polystyren

Odpověď: Pro nátěr polystyrenu můžete použít fasádní barvu V4014 Barlet akrylát ( bez penetrace, polystyren není savý podkald). Barlet akrylát aplikovaný na polystyren neředit, nebo jen minimálně , aby se nátěr přilnul k podkladu.

Jak správně kotvit fasádní polystyren

Zápustné kotvení izolantu talířovou hmoždinkou

Nejprve se do polystyrenu vyfrézuje otvor 2 cm v místě, kde bude talířová hmoždinka. Pro frézování použijeme fasádní frézku. Talířovou hmoždinky následně nasadíme do předvrtaného otvoru a AKU šrobovákem dotáhneme. Na pevně zakotvenou hmoždinku nasadíme fasádní EPS zátku.

Jakou hmoždinku do polystyrenu

Nejpoužívanějším a nejefektivnějším řešením jsou plastové hmoždinky s plastovým nebo kovovým trnem. Tyto hmoždinky se na fasádu kotví takzvanou zápustnou montáží, kdy je hmoždinka zafrézována do izolantu, a následně zakryta izolační zátkou z polystyrenu nebo minerální vaty.