Jak vybrat víno k jídlu?

Jaké víno k jakému jídlu

Zjednodušeně se dá říct, že platí pravidlo k bílému masu bílé víno, k tmavému masu červené víno. Bílé víno v individuálním výběru podle úpravy jídla tedy podáváme např. k rybám, drůbeži, telecímu a světlým omáčkám, červené víno pak podáváme např. ke zvěřině, kachně, huse a chuťově výrazným tmavým omáčkám.

Jak se pozná kvalitní víno

Víno dobré kvality bude mít vždy intenzivní a zářivou barvu. Ta je také indikátorem jeho věku: v případě červeného vína platí, že čím je odstín bližší červené dooranžova tzv. „cihlové“, tím starší to bude ročník; je-li víno jasné a jeho barva se blíží spíše fialově nachové, je mladší.

Jak vybrat kvalitní víno

Při výběru vína vždy čtěte etiketu, která vám hodně napoví. Naleznete tam druh vína, odrůdu, většinou i ročník sklizně, původ vína, údaje o obsahu cukru a alkoholu. Na etiketě se často nachází i doporučení k jakému pokrmu je dané víno vhodné.
Archiv

Které víno je nejlepší

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma. Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Co k Merlotu

Vína Merlotu se dají pít samotná bez doprovodu jídel. Nabízejí se k různým jemným paštikám, k srnčímu nebo jelenímu ragú, k telecím ledvinkám, k hříběcímu masu, k pokrmům z pernaté zvěře, k pokrmům s výraznou chutí rajčat nebo nastrouhaných tvrdých sýrů, k ementálu.

Jak poznat bile suché víno

Bílé víno dle obsahu cukruSuché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr.Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr.Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr.Sladké víno – obsah zbytkového cukru nad 45 gramů/litr.

Jaké víno je suché

Nejjednodušším způsobem je řídit se podle odrůd. Většinu tradičních odrůd jako je Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Pinot Noir, Frankovka, Cabernet Sauvignon nebo Merlot většinou najdete jako suchá vína.

Jaké víno se doleva

Všechna vína – červená, bílá i šumivá – se smí dolévat, aniž by byla sklenička prázdná. Dolévání vína už povoluje i protokol anglické královny. Člověk by však neměl být nedočkavý a nalít si sám. V restauraci ostatně víno nenalévá ani ten, kdo ho vybíral.

Co se hodí k vínu

K červeným vínům se nejlépe hodí:

K ovocným červeným vínům se zase hodí tvrdé sýry (parmezán) či polotvrdé sýry (eidam). Kozí sýr zas skvěle sedne k lehkému červenému vínu. Nejste-li zrovna milovníky sýrů a přesto chcete k červenému vínu něco zakousnut, volte olivy plněné paprikou či sýrem.

Co je to primitivo

Odrůdě se říká Primitivo, protože je ve všech ohledech napřed, kvete, zabarvuje hrozny i dozrává velmi brzo. Sklizeň Primitiva probíhá od půlky srpna nejpozději do poloviny září. Název odrůdy je odvozen od latinského „primativus“ nebo italského „primaticcio“, v obou případech znamenající „brzo dozrávající“.

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Co je to Cabernet

Cabernet Sauvignon je jednou z nejuznávanějších odrůd červeného vína na světě. Pěstuje se téměř ve všech hlavních zemích produkujících víno napříč různým podnebím – od kanadského údolí Okanagan až po libanonské údolí Beqaa.

Jak se říká sladkému vinu

Z hlediska zbytkového cukru dělíme víno do 4 skupin: Suché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr. Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr. Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr.

Co to je tiché víno

Tiché víno je takové víno, které nešumí (nejde o šumivé či perlivé víno) a je klidné. Někdy se může jednat i o označení odrůdy a ročníku a někdy se takto označují vína s nulovou spotřební daní. Všechna označení se vztahují na jednu a tutéž věc – obyčejné víno.

Jak správně nalít víno

pokud víno nalévá přímo hostitel, nalije první trochu vína sobě a pak ostatním zleva a nakonec dolije do své sklenice. Láhev po nalití všem zúčastněným opětovně nezátkujeme. Pokud budete podávat nový druh vína, přineste i čisté sklenice, a to i případě že jsou vína stejné barvy.

Jak správně podávat víno

Lehká červená vína nejlépe vyniknou při 12 – 15 °C. Vyzrálá červená vína musí mít teplotu nejvyšší a to 14 – 18 °C. Teplotu vína můžeme snížit v chladničce, nikdy však nepodáváme víno s ledem. Kostkami ledu víno utrpí šok, ztratí tím aroma, výraznost a zbledne.

Jaký sýr k bílému vínu

K pařeným sýrům se hodí výraznější bílá vína. Kozí a ovčí sýry si skvěle rozumí s ovocnými bílými nebo růžovými víny. Sýry typu romadúr neb uzený sýr je vhodné doprovodit mladými jakostními víny. Tavený sýr se může kombinovat s lehkými suchými víny.

Co k bílému vínu

Bílé víno podáváme ke světlým masům (drůbeží, telecí, rybí, plody moře), světlým omáčkám, zeleninovým salátům a většině sýrů. Červené víno se zase hodí k tmavým masům, kořenitým jídlům, těstovinám a sýrům s výraznou chutí.

Co je Zinfandel

Zinfandel je modrá odrůda evropského původu, velkého úspěchu dosáhla však v USA, převážně v Kalifornii. Najdeme ji na vinicích v USA a v Itálii. Je možné z ní vyrobit dobrá suchá i mírně sladká rosé stejně jako plná, kořenná červená vína.

Jak chutná Primitivo

Mezi nejčastější chutě, které můžete v odrůdě Primitivo najít jsou třešně, jahody, lesní bobulové ovoce se sladkým kořením jako je skořice a čokoláda. Díky vyzrálosti hroznů ovocné tóny mohou přecházet až do sladkých džemovitých a sušených tónů.

Jak se čte Sauvignon

Sauvignon neboli Sauvignon blanc (soviňon nebo soviňon blán) je světoznámá aromatická odrůda, která prospívá například ve francouzských oblastech Bordeaux (bordó) a blízko řeky Loire (loár, česky Loara, bez Loary…)

Jak se čte aglio olio

Jediná správná výslovnost je ale ňoky! Často se chybuje také u slov tagliatelle nebo třeba aglio olio. Gl se totiž vyslovuje jako lj. Vyslovuje se tedy taljatele a aljo oljo.

Co znamená Merlot

Odrůda Merlot je původem z Francie, geneticky blízká Cabernet Franc. Jméno je odvozeno od francouzkého slova “merle”, které česky znamená kos. Tento pták má totiž bobule hroznů Merlotu v oblibě. Merlot se používá do směsí s odrůdou Cabernet Sauvignon.

Jak se pozná zkažené víno

Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, uvidíte, že je popraskaný a plný otvorů.