Jakou bruskou brousit podlahu
Na okrajích místností je vhodné použít menší krajovou brusku o průměru 270 mm, zatímco na místa, kde nás nelimituje prostor, využijeme robustní planetové brusky s průměrem 450 mm nebo 510 mm.
Archiv
Jak zrenovovat starou podlahu
Zde se používají různé brusky: Na nerovná prkna z masivního dřeva použijte těžké válcové brusky na plochy. Špatně dosažitelná místa, třeba u stěn a v rozích, pod topením nebo u dveřních průchodů upravte krajovými a rohovými bruskami, respektive bruskami s trojúhelníkovou hlavou.
Archiv
Jak brousit bez prachu
Bona bezprašný systém broušení podlah odstraní až 99,8 % prachu, což tradiční metody broušení zajistit nemohou. Rozdíl je viditelný: Brusné stroje Bona jsou připojeny přímo k vysavači a prach je odstraňován okamžitě. Vysavače Bona jsou uzavřené systémy s vícestupňovou filtrací vzduchu.
Čím brousit drevenou podlahu
U běžných dřevěných podlah sestává broušení zpravidla ze tří kroků. Celý proces se započne hrubým broušením brousícím materiálem o zrnitosti P36 či P40, v případě velkých nerovností je vhodné použít zrnitost brusiva až P24.
Archiv
Jak nalakovat podlahu
Podlaha musí být ošetřena dvěma laky různých typů – základním, a poté vrchním lakem. Základní lak zajišťuje dobrou přilnavost a zvýrazňuje barvu a strukturu dřeva. Vrchní lak dodá podlaze odolnost a stupeň lesku povrchu. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, pokud je to nutné, zatáhněte záclony.
Jak brousit Palubkovou podlahu
U zkřivené (zkorýtkovatělé) palubkové podlahy se značnými výškovými rozdíly by se po vyrovnání mělo nejprve brousit ve směru textury dřeva, aby se podlaha zhruba srovnala, a poté brousit diagonálně. Výhodné je obrousit co největší plochu pásovou bruskou, co nejmenší pak okrajovou bruskou nebo ručně.
Co dát na starou dřevěnou podlahu
Dobrou zprávou v této souvislosti je, že dřevěné podlahy nám dávají možnost volby, jakou si vybereme jejich povrchovou úpravu. Tou pak ovlivníme nejen její konečný vzhled a některé vlastnosti, ale i způsob údržby. V podstatě můžeme podlahu nalakovat, ošetřit olejem, anebo zvolit podlahu voskovanou.
Jak zrenovovat podlahu
V první řadě provedeme hrubé broušení podlahy válcovou bruskou a okrajovou bruskou dobrousíme okraje podlahy u stěn, zárubní, v rozích místnosti a pod radiátory. Toto broušení se provádí v několika postupných krocích od hrubé až po nejjemnější zrnitosti brusného materiálu. Poté provedeme první tmelení.
Jak vyhladit dřevo
Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
Čím se brousí dřevo
Čím brousit dřevo
Vybírat můžete z brusných houbiček, brusných papírů nebo výseků, které se připevní na brusku na dřevo. Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220.
Jak Prebrousit podlahu
Celý proces by měl být třífázový, nejdříve hrubé obroušení, poté broušení nástrojem střední hrubosti a nakonec přeleštění jemným brusným nástrojem. Mezi jednotlivými kroky podlahu vždy důkladně vysajte. Po broušení je potřeba obnovit povrchovou úpravu. Buď podlahu nalakujte nebo napusťte olejem či voskem.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pro vyrovnání dřevěných podkladů se používají speciální penetrace, tmely a nivelace. Jak v takovém případě nivelace dřevěných podlah postupovat 1. Je potřeba zkontrolovat v jakém stavu se podklad nachází a zda jsou dodrženy všechny podmínky pro aplikaci samonivelační hmoty na dřevěné podklady.
Jak často Olejovat podlahu
V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.
Jak dlouho schne lak na podlahu
Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna. Základní lak musí být zcela zaschlý. Povrchová plocha musí být před druhou vrstvou laku opět stejnoměrně hladká.
Co se starou podlahou
Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.
Jak vyrovnat podlahu bez betonu
Místo betonu se pro vyrovnání nerovností používá vrstva lehkého keramického kameniva Liapor – malých keramických kuliček s průměrem zrn 1-4 mm. Zhutnělé kamenivo se překryje podlahovými deskami a je hotovo. Na podlahové desky může přijít finální povrch (koberec, dlažba, lamino…).
Co se starou dřevěnou podlahou
Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle.
Čím nejlépe obrousit dřevo
Čím brousit dřevo
Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220. Brusné pásy se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Ubírají více materiálu, proto jsou ideální na hrubé tvarování dřeva.
Jak brousit staré trámy
Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakou zrnitost na broušení dřeva
Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
Jak obrousit stare dřevo
Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy.
Jak brousit prkna
Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
Jak pečovat o dřevěnou podlahu
Běžná denní údržba
Prach odstraňujte nasucho vysáváním nebo zametáním, občas podlahu vytřete vlhkým (ne mokrým) hadrem nebo speciálním mopem. Používejte neutrální čistící prostředky na bázi mýdla s pH 5 – 6 nebo speciální přípravky pro denní údržbu podlah ošetřených olejem.
Jak na dřevěnou podlahu
Pro pokládku dřevěné podlahy je ideální teplota v místnosti zhruba 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50–60 %. Prkna je dobré nechat před pokládkou například 1–2 dny aklimatizovat. Příprava na přibíjení podlahových prken. Podlaháři prkna pokládají těsně vedle sebe, aby nevznikaly velké spáry.
Jaký lak na podlahu
Lak Balakryl Polyurex se díky svému složení hodí na podlahy, schody, dřevěná obložení a všechny mechanicky namáhané povrchy. Oproti laku Balakryl Sportakryl vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která vydrží šoupání nábytkem, odolá vodě i alkoholu nebo běžně používaným čisticím prostředkům.