Jak vychladit vánočku?

Jak vychladit vánočku

Upečenou vánočku z plechu i s papírem sesuneme opatrně na mřížku, aby chladla rovnoměrně ze všech stran. Můžeme ji zlehka zakrýt čistou utěrkou, aby chladla zvolna. S vánočkou manipulujeme až po úplném vychladnutí.
Archiv

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Jak péct vánočku v troubě

Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Vánočku pečte na vymazaném plechu asi 15 až 20 minut, dokud nezačne červenat. Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout.

Jak dlouho vydrží vánočka

Při správném skladování vydrží i týden

Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10-12 stupních v suchém prostředí. Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu.

Jak dlouho nechat kynout vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.

Čím se maže vánočka

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Kdy vyklopit vánočku

Formu s nakynutým těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi hodinu (zkoušíme špejlí). Upečenou vánočku necháme chvíli odpočinout ve formě, pak opatrně vyklopíme a necháme vychladnout.

Čím se potírá vánočka

Když je těsto vykynuté vytvoříme z něj klasicky (4,3,2) dvě vánočky, které dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, poklademe nasekané mandle, propíchneme špejlemi, aby se nám vánočka neskácela a necháme ještě asi 15 minut odpočinout.

Jak dlouho před Vánoci péct vánočku

Čtrnáct dní před Vánocemi bychom měli upéct cukroví, které nepotřebuje k rozležení tak dlouhou dobu – například z lineckého světlého i tmavého těsta, piškotové a oříškové lahůdky, nebo vanilkové rohlíčky. Týden před vánočními svátky upečeme sněhové cukroví a uděláme i cukroví nepečené.

Kde nechat kynout vánočku

Ideální je nechat ji kynout v teple (klidně můžete vyhřát troubu na nejnižší možnou teplotu a pak ji vypnout) zhruba dvě hodiny.

Jak změkčit vánočku

Oschlou vánočku či koláč potřete mlékem a vložte na chvíli do trouby – budou opět měkké a vláčné.

Čím se potírá vánočka před pečením

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky.

Odkud je vánočka

Vánočka
Místo původu Česko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak dlouho chladné vánočka

Může to trvat hodinu až dvě, podle velikosti vánočky. Když povrch vánočky trošku zhnědne, přikryjte ho alobalem, aby se nespálil.

Čím přikrýt vánočku

Pak je nejlepší přikrýt vánočku alobalem, a ještě pokračovat v pečení. Díky tomuto postupu nám povrch vánočky nebude tak rychle hnědnout, nespálí se, a vánočka se dobře propeče.

Proč se na Vánoce péče vánočka

První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda. A byl to opět hospodář, kdo v závěru štědrovečerní večeře nakrojil největší vánočku a podělil jí celou rodinu. Často z ní dostal krajíček i dobytek, aby na něj nemohly zlé síly a nemoci.

Kdy se Pecou vánočky

Tohle pečivo, které má svým tvarem připomínat Ježíška zavinutého v peřince, se většinou připravovala v noci z třiadvacátého na čtyřiadvacátého prosince. „Pékávalo se v noci před Štědrým dnem v peci.

Jak se říká Vánočce

Na území České republiky se běžně užívá výraz vánočka, v Čechách taktéž houska, na Kladsku húsce, v jižních Čechách a na Domažlicku se setkáme s výrazem calta, v západní části severovýchodních Čech a na Třebíčsku se štědrovnicí (též štědrovkou).

Co znamenají prameny vánočky

Symbolický význam mají i jednotlivé prameny vánočky. Čtyři spodní prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední cop ze tří pramenů spojuje rozum, vůli a cit. Ve vrchním, nejtenčím pletenci se snoubí vědění a láska.

Proč se drobí vánočka

Jistě si říkáte, že čím déle bude vánočka kynout, tím lépe. Není to ovšem pravda. Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit.

Co symbolizuje vánočka

Symbolický význam mají i jednotlivé prameny vánočky. Čtyři spodní prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední cop ze tří pramenů spojuje rozum, vůli a cit. Ve vrchním, nejtenčím pletenci se snoubí vědění a láska.

Kdy se dělá vánočka

Tohle pečivo, které má svým tvarem připomínat Ježíška zavinutého v peřince, se většinou připravovala v noci z třiadvacátého na čtyřiadvacátého prosince. „Pékávalo se v noci před Štědrým dnem v peci.

Kde vznikla vánočka

Výroba vánočky byla dlouho výsadou pekařského cechu, doma ji lidé pekli až v 18. století. Hospodyně pekla obvykle tolik vánoček, kolik měla rodina členů, a pak ještě jednu, největší, na štědrovečerní stůl. První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda.