Jak vyžehlit satén
Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.
Jak prát saténové šaty
Satén je velmi jemný, snadno se odírá nebo zatrhává. Proto je důležité s ním zacházet opatrně, a to i při praní. Pračku pokud možno nenastavujte na víc než 40 °C a saténové kousky dejte do ochranného pytle. Vhodnou alternativou je i chemické čištění.
Archiv
Jak vyčistit plesové šaty
Perte nejlépe na 30 °C, převrácené naruby, bez pásků a případných ozdobných prvků (květin, broží apod). Ručnímu praní šatů se můžete úplně vyhnout. Mně se poslední dobou nejlépe osvědčil doma vyrobený mýdlový sliz (návod třeba tady), ale i komerčně prodávané prášky fungují dobře. Pozor: Nepřidávejte aviváž!
Jak vyžehlit závoj
Svůj závoj jsem vymáchala ve škrobu (lépe to pak drží a líp se žehlí), přehodila přes sušák, aby co nejvíc visel dolů (měla jsem přes dva metry dlouhý) a po uschnutí opatrně na nejnižší stupeň, nejlíp ještě přes čistou utěrku vyžehlila. Tím naškrobením krásně držel tvar celý den.
Co ušít že saténu
Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.
Jak se žehlí Tyl
Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu. Sledujte ale vždy štítek oděvu.
Jak vyprat bile saty
Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Jak se pere hedvábí
A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.
Jak vyprat bile šaty
Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Jak prát krajkové šaty
Jak vyprat krajku v pračce
V tomto případě vložte krajkové oblečení ještě do ochranného sáčku. Krajka by v pračce neměla zůstat déle než 2-3 minuty. Používejte jemný prací prostředek, ideálně takový, který pomáhá udržet tvar prádla. Krajka nepatří do sušičky, sušte ji pověšenou nebo ve vodorovné poloze.
Jak vyžehlit tylové šaty
Žehličku musíte nastavit na správnou teplotu podle materiálu šatů. Tyl snese maximálně 150 °C, satén 200 °C, taft 150 °C a krajka 120 °C. Kdo napařovací žehličku nevlastní, nemusí zoufat. Se suchou žehličkou budete potřebovat ještě vlhký ručník nebo hadřík, přes který budete šaty žehlit.
Jak Vyzehlit Spodnicku
Je důležité zajíždět žehličkou až do náběrů v pase. Sklady se pak “vyboulí“ rukou. Po vyžehlení se rukou vytvarují záhyby a kolíčkem připnou k „břichu“, záhyb vedle záhybu. Je možné si sepnout i vrchní části záhybů také kolíčky aby se celá spodnička urovnala a nechala dosušit do druhého dne.
Jakou jehlu na satén
Základem je hodně špendlit, stehovat, pečlivě rozžehlovat. Jehly universal 70-80. Řezací kolečko je na klouzavé materiály lepší než stříhání nůžkami a lépe se vám bude pracovat na koberci nebo jiném neklouzavém povrchu.
Jakou nití šít satén
Hedvábí, zvláště některé jeho druhy jako satén nebo šifon (ty začátečníkům nedoporučuji), je velmi jemná látka. Je vhodné tedy používat i jemné nitě, špendlíky a jehly, aby vám po nich v látce nezůstaly vpichy.
Jak zjemnit Tyl
Ideálním prostředkem jsou v tomto případě mýdlové vločky nebo tekutý prostředek na choulostivé materiály. Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu.
Jak žehlit záclony
Většinu záclon nemusíte žehlit, stačí je po vytažení z pračky rovnou pověsit na okna, vlastní vahou se záclona sama vyrovná. Voálové záclony a organzy vyperete stejným způsobem jako klasické záclony. Voály je nutné ještě mírně vlhké vyžehlit. Krešované voály se nežehlí, pouze je pověsíte na okno a necháte vyvěsit.
Jak prát černobílé šaty
Černobílé prádlo je nejlepší prát s bílým prádlem a s práškem na bílé prádlo, jinak by bílé části brzy zašly. První praní ale pro jistotu proveďte ručně a zjistěte, jestli nebudou tmavé části pouštět barvu a neobarví vám zbytek obsahu bubnu.
Jak na zažloutlé povlečení
Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Jak prát Hedvabnou kosili
Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte.
Jak prát Organzu
Pro tuto hedvábnou organzu v černé barvě doporučujeme chemické čištění v ověřené čistírně. Při našem testu praní hedvábí látka vydržela i jemné praní v ruce. Pokud budete látku na vlastní riziko prát, perte ve vlažné vodě a šetrném pracím přípravku na vlnu; nemačkejte, neždímejte, sušte rozložené na plocho.
Proč žloutne bílé prádlo
Praní bílého prádla
Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne.
Jak změkčit krajku
Ocet sám o sobě dezinfikuje, odstraňuje zápach a změkčuje vodu, což se při bělení prádla určitě hodí. Tento trik využijete hlavně v případě zažloutlého prádla nebo pořádně zažraných skvrn.
Jak prát tyl
Praní tylu
Tyl je velmi jemný materiál, který vyžaduje něžnou péči. Je vhodný pro ruční praní za použití prostředku na jemné látky. Ždímání se úplně vyhněte. Některé druhy tylu je možné prát v pračce, vždy ale dodržujte pokyny výrobce.
Jak prát sifon
Obyčejný, syntetický šifon je možné prát v pračce v programu na jemné prádlo, pokud se navíc nastaví se na nízké otáčky, v bubnu zůstane dost místa nebo se použije program „bez mačkání“, stačí pak šifon namísto žehlení vyvěsit na ramínko a nechat volně uschnout.
Jak obnovit Plisovani
Jak obnovit záhyby po umytíMýdlem Ze špatné strany přetřete záhyby kouskem mýdla. Záhyby přiložte k sobě a opatrně přežehlete horkou žehličkou.Speciální řešení s vaječným bílkem. Mýdlové hobliny rozpusťte v teplé vodě.Roztok pro fixaci na bázi želatiny.Ocet s vodou.