Jak vyhladit ASA?

Jak vyhladit PLA tisk

Tiskne se obdobně snadno jako PLA, nekroutí se a lze jej dobře vyhladit v isopropylalkoholu (IPA). Pokud však zvolíte použití výparů obdobně jako u ABS/acetonu, počítejte s tím, že tvorba hladkého povrchu bude trvat klidně několik hodin. Pro rychlejší vyhlazení je potřeba zajistit, aby IPA stékal po povrchu.

Čím lepit ASA

ABS a ASA se dají lepit acetonem, HIPS pomocí limonenu a PVB izopropylalkoholem. Pouze PETG je bohužel inertní snad proti všem chemikáliím dostupným běžnému spotřebiteli.

Na co tisknout ASA

Prusament ASA doporučujeme tisknout na pružný ocelový plát s hladkým PEI povrchem. U texturovaného plátu může být přilnavost výtisku k tiskové ploše příliš vysoká a hrozí tak poškození povrchu plátu. Tiskovou podložku stačí jen odmastit isopropylalkoholem.
Archiv

Jak tisknout ASA 275

Doporučená nastavení pro tisk

Teplota extruderu: nejlépe v rozsahu 200–240 °C, doporučujeme 220 °C. Teplota podložky: 40 až 80 °C, doporučujeme 70 °C. Průměr trysky: 0,2–1,0 mm.

Jak vyhladit ABS

Nejznámější je asi kombinace vyhlazování materiálu ABS či ASA pomocí acetonu. Nicméně vyhladit se dají i jiné materiály, protože k běžně používaným plastům se většinou dá najít rozpouštědlo. Například HIPS, obvykle využívaný jako materiál podpor, se lehce vyhladí pomocí D-limonenu.

Co rozpustí PLA

PLA je rozpustné pouze v chemikáliích jako chloroform nebo horký benzen.

Jak lepit ABS

ABS (akrylonitril-butadien-styren) je plast používaný při výrobě různých součástek spotřebního zboží. Pro lepení jsou vhodná rozpuštědlová lepidla (BISON Plastic) a polyuretanová reaktivní lepidla (BISON Power Adhesive) a speciální dvousložková lepidla (BISON Fast Fix2 Plastic nebo BISON Fast Fix2 Power).

Jak spojit plast

Tvrzené plasty je nutné lepit rozpouštědlovými a reaktivními lepidly, měkčené, které nemají vrstvu z textilu, slepíte vzájemně také rozpouštědlovými lepidly, PVC s textilním nosičem (třeba koženky) a podlahoviny z měkčeného PVC je vhodné lepit kontaktními kaučukovými lepidly (např.

Jak tisknout s Hips

Support filament

Doporučujeme tisknout tmavé barvy HIPS společně se světlým hlavním materiálem a světlé barvy HIPS s tmavým materiálem. HIPS filament je základem v obou dvou významech světa 3D tisku jeho vlastnosti uživatelům dovolují, aby byl využíván jako hlavní materiál, v… Značka: Fiberlogy – Fiberlab S.A.

Jak na tisk z ABS

Sklo důkladně odmastíme (Aceton, líh, IPA atd.). Odmaštěné sklo potřeme jednou vrstvou tyčinkového lepidla (lepidlo vytvoří na skle tenký film). Lepidlo necháme chvíli zaschnout a pomocí papírového ubrousku naneseme tenkou vrstvu ABS „juice“. S takto připraveným sklem nahříváme heatbed na 90 °C a můžeme tisknout.

Jak odstranit podpěry

Podpěry lze zapnout v pravém panelu nebo v Nastavení tisku – Podpěry – Generovat podpěry. Po ukončení tisku, v závislosti na geometrii modelu a použitém materiálu, jsou podpěry často snadno odstranitelné holýma rukama. Pro lepší uchopení na jinak těžko přístupných místech můžete použít kleště.

Jak se vyhnout Stringování

Můžete se zbavit stringů pomocí horkovzdušné pistole (nebo i zapalovače – ale buďte velmi opatrní). Nastavte horkovzdušnou pistoli asi na 200 °C a zaměřte ji na stringy po dobu jedné až dvou sekund. To je roztaví, aniž by došlo k poškození výtisku.

Jak spojit gumu

Toto speciální lepidlo Pattex je ideální volba, pokud chcete slepit gumu se všemi ostatními druhy materiálů. Už nebude problém…

Jak lepit s mamutem

Lepidlo MAMUT GLUE naneste pouze na jeden z lepených povrchů v přiměřeném množství (zvažte velikost a hmotnost lepeného předmětu) a poté k sobě lepené části přitlačte. Dále nechte lepidlo vytvrdnout (tloušťka 2 až 3 mm vytvrdne za 25 hodin při teplotě 23 °C) a až poté je možné lepený spoj zatížit vnějšími silami.

Čím lepit tvrdé plasty

Lepení tvrdých plastů

se lepí montážními lepidly (BISON Poly Max, BISON Grizzly). Pro lepení větších ploch a tam kde třeba překlenout větší spáru ve spoji jsou vhodná dvousložková polyuretanová lepidla (BISON power adhesive) a speciální dvousložková lepidla (BISON Fast Fix2 Plastic nebo BISON Fast Fix2 Power).

Jak svařovat plasty

Plast se dá svařovat speciálním svářečkami nebo nástavcem na horkovzdušnou pistoli. V obou případech se do sváru přidává materiál z plastové tyčinky – ta musí odpovídat druhu plastu, který svařujete.

Co je HIPS plast

HiPS je materiál pro 3D tisk, který je velmi pevný, houževnatý a má dobrou teplotní stálost. Svým nasazením v obalovém a potravinářském průmyslu patří mezi nejpoužívanější materiály. Používá se pro tisk na dvouhlavých 3D tiskárnách.

Jak na tisk ABS

Naneste ABS Juice v tenké vrstvě vhodným rozprašovačem nebo štětcem a nechejte zaschnout. Během pár minut se aceton odpaří a podložka je připravena k tisku. Na takto připravenou podložku se dá výborně tisknout materiály ABS, PLA, HIPS a TPE.

Co je to za materiál ABS

Akrylonitrilbutadienstyren (zkratka ABS) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, hydroxidům, uhlovodíkům, olejům, tukům.

Co je filament ABS

Filament ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) patří mezi nejčastěji používané filamenty, a to díky univerzálnímu použití. Je odolný vůči mechanickému poškození a skvěle se hodí pro tisky dlouho vystavované povětrnostním vlivům (kromě UV záření). ABS je zdravotně nezávadný, ale pro zdravotnické aplikace se příliš nehodí.

Jak sundat výtisk

Pokud nejde výtisk ani po vychladnutí sundat z podložky hladce, můžete na podložku kolem modelu nastříkat trochu lihu nebo isopropylalkoholu. Zpravidla se výtisk okamžitě uvolní. Další tipy pro lepší adhezi výtisků. Složení: ISOPROPYLALKOHOL, MERHYAL, ISOBUTANE, PROPANE, VP/COPOLYMER, ALCOHOLDENAT.

Jak barvit 3D výtisky

Barvení Před barvením je vhodné 3D výtisk nejprve obrousit. Pak je na výrobek nanesena podkladová barva, která připraví povrch pro žádanou barvu. Jakmile povrch uschne, je možné nanést vyžadovanou barvu štětcem nebo sprejem.

Co to je Retrakce

Retrakce znamená dočasné zpětné navinutí filamentu (materiálu) zpět do tiskárny během přechodu mezi různými částmi tištěného objektu. Cílem retrakce je zabránit nežádoucímu odkapávání nebo “slintání” plastu z trysky tiskárny během pohybu v průběhu tisku.

Co je z hop

Z-hop. Tato funkce tiskárně řekne, aby před každým pohybem v natisknuté vrstvě nejprve zvedla hlavu o nastavenou vzdálenost, teprve pak provedla přesun a následně vrátí hlavu do původní úrovně.

Čím přilepit gumu

Toto speciální lepidlo PATTEX je ideální volba, pokud chcete slepit gumu se všemi ostatními druhy materiálů. Už nebude problém připevnění různých typů obkladů stěn nebo zvukově izolačních panelů.