Jak vyčistit keramický květináč?

Jak vycistit keramicky květináč

Mechanicky květináč očistěte kartáčkem v teplé vodě. Roztokem octové vody odstraníte bílé vápenaté skvrny z květináče. Stačí na dva dny květináč do roztoku namočit. Vodní skvrny na květináči odstraníte umytím zubní pastou, po krátkém působení opláchněte.
Archiv

Jak vyčistit plastový květináč

"Oproti tomu plastový květináč můžete používat opakovaně stále dokola. Stačí ho vyčistit a umýt vodou, případně s přídavkem Sava, a víte, že je pro rostlinu v podstatě sterilní. Proto je starší plastový květináč vedle terakotového v tomto směru prostě v pohodě."
Archiv

Jak vylepšit plastový květináč

Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem.

Čím dezinfikovat květináče

Dezinfekce takového květináče je velmi náročná. Zárodky je možné zničit jedině vyvařením, nebo složitým máčením v dezinfekčním prostředku, který se však musí dobře vymít a pak nechat odvětrat. Plastové květináče stačí omýt vodou, případně slabým roztokem Sava a můžete beze strachu vysazovat nové rostliny.

Jak vycistit hlineny květináč

Pokud nemáme možnost získat dešťovou vodu, poslouží k čištění květináčů i voda s trochou octa (cca 10 ml octa na 1 litr vody). Abychom nevzhledným mapám předešli – pak nový hliněný květináč před použitím na několik hodin ponoříme do vody – nasákne tak vlhkost a nebude ji pak brát ze substrátu.

Jak vyčistit keramiku

Skvrny, které se vyskytnou na keramice, neodstraníte mytím. Je dobré použít bělicí prostředek. Odstraníte tak i jemné skvrny. Pokud máte skvrny výraznější, použijte koncentrovaný peroxid vodíku.

Co se starými květináči

Květináče můžete naplnit přírodním materiálem, nebo do něj zasadit své oblíbené květiny. Další skvělou možností je vytvoření zajíčka, který je v květináči. Zde si můžete prohlédnout inspirace na zajíčky z ponožek a rýže. Tyto dekorace z květináčů jsou skvělou dekorací a doplňkem interiéru.

Jak renovovat květináč

Staré a nehezké květináče omyjte a nechejte je důkladně vyschnout. Poté si připravte matné akrylové barvy a natřete květináče. Po zaschnutí barev na květináče naneste krakelovací lak, který nanášejte vždy jedním směrem. Po zaschnutí krakelovacílo laku….

Jak nabarvit plastový květináč

Předmět, který budete natírat, nejdřív očistěte – nejprve vodou se saponátem a potom lihem, abyste plast odmastili a barva dobře přilnula. Potom doporučujeme povrch mírně zdrsnit jemným brusným papírem a znovu očistit. A už se můžete dát do natírání!

Jak vydezinfikovat truhlíky

Na podzim se doporučuje truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat. Použít můžete například rozředěný přípravek Savo nebo do vody přisypte trošičku hypermanganu z lékárny.

Jak odstranit vodni kámen z květináče

Skvrny od vody se obvykle dělají z nadměrné vlhkosti květináče. Pokud chcete tomuto jevu příště zabránit, dejte na dno květináče pod zeminu několik hliněných střepů z rozbitého květináče. Ty přebytečnou vodu odvedou. Pokud už se ale skvrny z vody na kořenáči vytvořily, snadno je odstraníte za pomoci zubní pasty.

Čím dezinfikovat truhlíky

Údržba truhlíku

Doporučuje se po sezóně, respektive před dobou vegetačního klidu, truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat – třeba Savem či vodou s přídavkem hypermanganu (běžně dostupný v lékárně).

Jak vyčistit keramické umyvadlo

Umyvadlo tak stačí do poloviny napustit vlažnou vodou s přidaným octem a sodou v poměrně hutném poměru. Směs nechte půl hodiny působit, ocet i soda si poradí s usazeninami a dokonale je rozpustí. Efekt sody jednoduše zvyšuje ocet i citron, nemusíte se bát „předávkování“ ani nepříjemného zápachu.

Jak vyčistit starou keramickou formu

Keramické formy se nedoporučuje umývat v myčce nádobí. Při mytí by se neměly používat chemické přípravky, forma se snadno vyčistí horkou vodou, při silnějším zašpinění octem nebo solí.

Co s rozbitým květináčem

Jak na rozbitý květináčNejdřív květináč očištěte – hlavně od prachu a hlíny.Rovnoměrně naneste lepidlo Kanagom, kde je potřeba, a spoje stlačte.Květináč zatěžkejte, aby spoje držely, a takto nechejte alespoň 15 minut.Voilá! Květináč je jako nový.

Jakou barvu použít na květináč

Když budete mít květináče v interiéru, můžete sáhnout po jakékoliv z interiérových barev, např. Finkolora Essence či Optiva Colour. Když si chcete svým obnoveným květináčem zkrášlit terasu či zahradu, použijte barvy, které odolávají povětrnostním vlivům, např. Finkolora Facade nebo Finngard Concrete.

Jaký sprej na plasty

A jakou barvu tedy vybrat Máte dvě možnosti: barva na plasty, která se nanáší štětcem (doporučujeme Balakryl Plasty) základní barva ve spreji + jiná sprejová barva (doporučujeme Primalex Základní barva na plasty)

Jak skladovat květináče

Vhodné skladování prodlouží životnost

Velmi důležitá je však absence slunečního záření. Ač se květináče vyrábějí tak, že v sobě mají UV stabilizátory, ochrana nemusí být vždy stoprocentní. Pokud je skladujeme na slunečném místě, dochází k postupné ztrátě barvy. Ideální je skladování v tmavém sklepě nebo skříni.

Jak odstranit velkou vrstvu vodního kamene

Nejprve vezměte čistý kus čisticího hadříku a ponořte jej do nádoby plné octa. Poté hadřík nasáklý octem opatrně obtočte kolem kohoutku a pomocí elastického pásku jej k němu pevně upevněte a ujistěte se, že pokrývá silně zanesené oblasti. Takto ho nechte hodinu a nechte ocet rozložit vrstvu vodního kamene.

Jak odstranit vodní kámen octem

Vodní kámen z varné konvice vyženete nejúčinněji octem. Připravte si silný roztok octa a vody v poměru 1:1. Nalijte jej do konvice a nechte alespoň 30 minut působit. Během této doby začne ocet vodní kámen rozpouštět.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Jak odstranit usazeniny ve vaně

Napusťte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry octa a 4 lžíce jedlé sody. Nechte působit 4 hodiny, poté vodu vypusťte a povrch vany ještě dočistěte houbou se saponátem. Nakonec opláchněte. Jedlou sodu lze použít také v kombinaci s peroxidem vodíku.

Jak vyčistit troubu octem

Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.

Jak využít staré květináče

Květináče můžete naplnit přírodním materiálem, nebo do něj zasadit své oblíbené květiny. Další skvělou možností je vytvoření zajíčka, který je v květináči. Zde si můžete prohlédnout inspirace na zajíčky z ponožek a rýže. Tyto dekorace z květináčů jsou skvělou dekorací a doplňkem interiéru.

Jak slepit květináč

Na odlomenou hranu květináče naneseme lepidlo, v případě, že se nám někde utvoří větší kopeček, rozetřeme jej prstem. Druhou část květináče přiložíme na původní místo, srovnáme do správné polohy, přitiskneme a chvíli podržíme. Přebytečné lepidlo vytlačené ze spoje ihned otřeme vlhkým hadříkem a spoj necháme zaschnout.