Jak vyčistit litinové nádobí?

Jak vyčistit starou litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánevNalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.
Archiv

Jak vypálit litinu

Vypálení litinové pánve

Díky patině získá pánev lepší užitné vlastnosti, pokrmy se nebudou tolik připalovat. Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit.

Jak obnovit litinovou pánev

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.
Archiv

Jak vyčistit litinu

Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky. Nemyjte litinové nádobí v myčce nádobí!
Archiv

Jak vyčistit pánev jedlou sodou

Jak vyčistit připálenou nepřilnavou pánevPoložte pánev zpět na plotnu. Naplňte ji ¼ šálku jedlé sody a 2 až 3 centimetry vody. Vařte asi 10 minut.Nechte směs jedlé sody a vody vychladnout a pak pánev umyjte jako obvykle mýdlem a teplou vodou. Měla by být čistá a opět se vrátit ke své nepřilnavé kráse!

Jak odstranit Připálenou mastnotu

Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.

Jak odstranit rez z litiny

Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Co to je litinové nádobí

Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.

Jak vyčistit pánev

🍳 Jak čistit nepřilnavé pánvePoložte pánev zpět na plotnu. Naplňte ji ¼ šálku jedlé sody a 2 až 3 centimetry vody. Vařte asi 10 minut.Nechte směs jedlé sody a vody vychladnout a pak pánev umyjte jako obvykle mýdlem a teplou vodou. Měla by být čistá a opět se vrátit ke své nepřilnavé kráse!

Jak odstranit mastnotu z litiny

Zaschlou mastnotu může odstranit i myčka na nádobí. Přidejte litinu k nádobí a zapněte. Ideální je pustit myčku na vyšší stupeň. Vyzkoušejte přidat litinové mřížky do myčky ve chvíli, kdy se ji chystáte čistit.

Jak vyčistit litinovou formu

Předně – zapomeňte na chemické čisticí prostředky, včetně klasických saponátů na nádobí. Zapomeňte také na drátěnky a houby s drsným povrchem. Na litinové nádobí platí při jeho mytí jemnost – proto si vystačíte s horkou vodou a jemnou houbičkou. Zapovězená je i myčka na nádobí.

Jak vyčistit litinovou plotnu

✅ Jak čistit litinu pomocí soli

Na odolné zbytky stačí posypat hrubou solí – asi polévková lžíce. Pomocí houbičky vydrhněte kousky soli kolem litiny, zejména na problematických místech. Jakmile skončíte, špinavou sůl vyhoďte a nyní prázdnou pánev opláchněte teplou vodou a osušte ji čistou utěrkou.

Jak vyčistit zašlé nádobí

Léty osvědčenou metodou, jak se zbavit připálenin a uvést nádobí do původního stavu, je nechat jej odmočit ve vodě. Nádobí jednoduše zalijete horkou vodou, přidáte saponát a necháte několik hodin či přes noc odstát. Většina připečených kousků vodu nasaje a uvolní se. K dočištění pak stačí použit houbičku a je hotovo.

Jak vycistit silne Znecistenou troubu

Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.

Jak vyčistit staré nářadí

Jednu nádobu naplň šťávou z citrónu, druhou octem a třetí colou. Nechej nářadí v roztoku ležet alespoň 48 hodin a poté vyjmi. Pomocí starého kartáčku nářadí řádně vydrhni. Výsledkem je nářadí, které je připraveno na další životní etapu.

Jak odstranit rez elektrolýzou

Tip pro kutily: rez jde odstranit elektrolýzou. Použijte např. nabíječku na autobaterii a plastové vědro, do vody dejte kuchyňskou sůl, která umožní, aby vodou mohl proudit elektrický proud. Dá se použít i soda na praní, kyselina citronová nebo jedlá soda.

Na co je dobrý litinový hrnec

Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Jak péct v litinovém hrnci

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Jak se zbavit zaschlé mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Jak odstranit mastnotu z nábytku

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Jak grilovat na litinovém Tálu

Zprudka rozpálený tál se hodí třeba na rychlou tepelnou úpravu zeleniny, ale není vhodný k přípravě bramboráčků nebo lívanců. U těch se vyplatí rozehřát tál na střední teplotu. Ještě než začnete suroviny na tál pokládat, zlehka potřete tál olejem nebo kouskem kůže ze slaniny. Zabráníte tím připékání.

Jak vyčistit nádobí

Léty osvědčenou metodou, jak se zbavit připálenin a uvést nádobí do původního stavu, je nechat jej odmočit ve vodě. Nádobí jednoduše zalijete horkou vodou, přidáte saponát a necháte několik hodin či přes noc odstát. Většina připečených kousků vodu nasaje a uvolní se. K dočištění pak stačí použit houbičku a je hotovo.

Čím vyčistit nádobí

Horkou vodu zkombinujte s octem, jedlou sodou nebo hrubozrnnou solí, nalijte do připáleného hrnce nebo pánve, nechte projít varem a houbičkou nádobí dočistěte. Pro ještě lepší účinek lze ocet zkombinovat se sodou, sůl s citronovou šťávou nebo s práškem na praní.

Jak vyčistit troubu octem

Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.

Jak efektivne vycistit troubu

Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete. Při čištění trouby pouze octem, otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak rozhřejte troubu na vyšší teplotu – klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě snadno rozpustí mastnotu a nečistoty.