Jak se zbavit rzi na mincích
Na minci se může vytvořit rez nebo houbovitá měděnka. Těchto nečistot se můžete zbavit pomocí mýdlové vody, vyzkoušet můžete i zubní pastu. Pokud ani jedno nezabere, zkuste speciální prostředky na čištění mědi.
Jak vyčistit zaschlou minci
U mincí je nejlépe použít nejprve ultrazvukovou pračku a mince podložit plastovým sítkem nebo tenkým molitanem, aby nedocházelo k poškrábání povrchu. Z běžně dostupných prostředků nejlépe odmašťují chlorovaná rozpouštědla (čikuli, chloroform, perchlorethylen). O něco hůře odmašťuje xylen a benzín, nejhůře petrolej.
Jak se čistí staré mince
Nejlepším způsobem, jak vyčistit zašlou stříbrnou minci, je mýdlová voda. Minci jednoduše ponořte do vody s mýdlem a několikrát promněte mezi prsty. Největší nečistoty by měly pustit a mince zůstane zachovalá. Dalším účinným trikem je jednoduše použít gumu na gumování tužky a nečistoty z mince vygumovat.
Jak vyčistit mince jedlou sodou
Jedlou sodu rozpustíme ve vodě, do roztoku vložíme minci a kousek alobalu. Roztok přivedeme k varu (pozor, roztok při zahřívání začne poměrně silně pěnit) a při varu jej udržujeme asi 20 minut. Po deseti minutách je vhodné minci opatrně otočit (nejlépe dřívkem od nanuku). Během varu se někdy nečistoty z mince odlupují.
Jak vyčistit zašlou mincí
Minci ve vodě často stačí často vykoupat, případně několik minut odmočit. Nepustí-li špína, použijte mýdlo. Často stačí namydlit ruce a v namydlených rukou minci jemně promnout. Vždy je třeba nakonec minci dobře ve vodě opláchnout, a nakonec dokonale vysušit (jemným hadříkem, případně fénem).
Jak odstranit chemický rez
Kyselina citronová na rez
Je stejně účinná jako jedlá soda, a stejně jako soda je běžně dostupná. V případě kyseliny citronové se používá rovněž pasta (směs kyseliny s vodou v malém množství), která se nanáší na rezavý povrch cca na dvě hodiny. Změklou rez stačí jen následně odstranit hadříkem nebo kartáčem.
Jak vyčistit mincí ze zinku
Nejzávažnějším poškozením zinkových mincí je tzv. mor (též bílá nemoc), který se projevuje bílými skvrnkami nebo plochami. Mor lze údajně odstranit roztokem hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) nebo 2% roztokem kyseliny fosforečné H3PO4 s následnou pasivací mince pomocí dichromanu K2Cr2O7.
Jak vycistit mincí
Voda a mýdlo. Pokud jste čekali, že Vám doporučíme drahé chemické prostředky za stovky korun, tak Vás možná zklameme. Někdy stačí mince prostě jen vložit do mýdlové vody a nečistota se sama odmočí. Pokud ne, doporučujeme použít klasickou houbičku na nádobí, napěnit ji mýdlem a numismaty opatrně omývat.
Jak vyčistit zašlou minci
Minci ve vodě často stačí často vykoupat, případně několik minut odmočit. Nepustí-li špína, použijte mýdlo. Často stačí namydlit ruce a v namydlených rukou minci jemně promnout. Vždy je třeba nakonec minci dobře ve vodě opláchnout, a nakonec dokonale vysušit (jemným hadříkem, případně fénem).
Jak vyčistit minci ze zinku
Nejzávažnějším poškozením zinkových mincí je tzv. mor (též bílá nemoc), který se projevuje bílými skvrnkami nebo plochami. Mor lze údajně odstranit roztokem hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) nebo 2% roztokem kyseliny fosforečné H3PO4 s následnou pasivací mince pomocí dichromanu K2Cr2O7.
Jak pečovat o stříbrné mince
Minci tedy zabalte do měkkého hadříku a povařte cca 5 minut v roztoku kyseliny citrónové (stačí tak jedna kávová lžička do 3 dcl vody) – temné skvrny ze stříbrné mince zmizí, špína v ideálním případě zůstane na látce.
Jak vyčistit Mosazné mince
Jedna až dvě kapky koncentrované kyseliny fosforečné byly vatovým štětečkem naneseny vždy na jednu stranu mince, povrch mince byl jemně otírán vatovým štětečkem a po pěti minutách opláchnut. Na aversu bylo k čištění drobných mezer v opisu využito i dřevěné párátko. Každá strana byla čištěna cca 15 minut.
Jak dostat dolů rez
Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.
Jakou kyselinou odstranit rez
Citron nebo roztok kyseliny citronové je to pravé. Na 100 ml vody použijte jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové. Do roztoku pak ponořte kov. Pozor – legovací přídavky v železe mohou vytvořit mastný černý povrch.
Jak vyčistit mince octem
Čištění mincí octem
Pokud mince nemají zvláštní hodnotu, zkuste roztok octa, který ale může změnit barvu nebo korodovat povrch. Použijte 10% roztoku octa, nebo 1/4 lžíce octa a 5 g soli. Vložte mince odděleně na 5 minut, důkladně opláchněte vodou a vyleštěte.
Jak vyčistit měděné šperky
CITRON + SŮL
Vyčistíte s ním například i usazeniny od vody na granitovém dřezu. Ve spojení s obyčejnou kuchyňskou solí dobře odstraní i tmavé fleky na měděném nádobí.
Jak zjistit že se jedná o stříbro
Velmi snadný způsob, jak poznat stříbro od bižuterie, nabízí test s magnetem. Vychází z toho, že stříbro není magnetické, a tedy magnet by váš stříbrný řetízek nebo prsten neměl přitahovat. Pokud váš šperk přiskočí k magnetu, zaručeně se nejedná o stříbro.
Jak vyčistit zašlou mosaz
Čištění citronem
Rozkrojíme citron napůl a položíme ho do misky se solí. Zrnka soli se na citron nalepí a vznikne nám jakýsi kartáč, kterým můžeme začít mosaz rovnou jemně drhnout. Poté stačí jen opláchnout a máme hotovo.
Co odstraní rez
Doporučuje se kovový předmět naložit do jablečného octa nebo Coca-Coly. Vyčistit jej také můžete jedlou solí nebo směsí ze soli a citronové šťávy. Z chemických produktů na kov výborně funguje například Univerzální mazivo WD-40.
Co je dobré na rez
Zabere soda, ocet, citronová šťáva, Coca-cola nebo syrová brambora. Další způsob, jak v tomto případě odstranit rez, nabízejí prostředky na ošetření kovu proti korozi, třeba odstraňovač rzi WD-40, což je mazivo odstraňující rez z kovových nástrojů.
Jak často čistit šperky
U šperků s diamanty je vhodné čištění jednou za měsíc, protože diamanty velmi rychle ztrácí svůj lesk. U dalších druhů kamenů stačí šperky vyčistit zhruba jednou za 3–6 měsíců podle toho, v jakém jsou stavu.
Čím odstranit Měděnku
Lokální nežádoucí ložiska měděnky se dají odstranit pomocí epoxydové pryskyřice. Na zoxidovanou plochu se kápne epoxydové lepidlo a po ztvrdnutí kapky se kapka odloupne společně s měděnkou. Drobné tmavší flíčky, které mohou být náznakem začínající oxidace lze zesvětlit lokálním působením 10% roztoku kyseliny citronové.
Jak vypadá stříbro
Stříbro (chemická značka Ag, latinsky argentum) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů.
Jak se čistí stříbro
Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem.
Jak vyčistit mosazný šperk
Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.