Jak vyčistit podsedáky?

Jak vyprat podsedák

Pokud používáte podsedáky na zahrádkách, měli byste je také pravidelně impregnovat. Prát podsedáky byste měli na ruční program na 30 °C. Po vypraní je však potřeba nechat je pořádně vyschnout, jinak by mohly začít plesnivět.
Archiv

Jak vyčistit polstry

Pokud se stane a na polstru už štítek nemáte, pátrejte z jakého materálu je polstr vyrobený. V případě, že máte polstry a sedáky z bavlny, doporučujeme prát na 40°Celsia. Při praní však nikdy nepoužívejte aviváž! Barvy si zachovají stálost a podušky polstru nebo podsedáku budou po dlouhou dobu vypadat jako nové.
Archiv

Jak vyčistit plastový zahradní nábytek

Většinou plastový nábytek myjeme teplou vodou s přídavkem saponátu. Vystačíme si také s měkkou houbičkou na nádobí nebo hadříkem, ve výjimečných případech pak použijeme kartáč, abychom vyčistili zažranou špínu.

Jak vycistit zahradni Lehatko

Při pravidelné údržbě stačí z dřevěného nábytku očistit prach a pavučiny a otřít jej hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Následně použijte speciální čistič na dřevo, který vyčistí nečistoty do hloubky. V žádném případě nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, kartáče či drátěnky!
Archiv

Jak prát ubrus

Jak řádně vyprat ubrus

Bavlněný ubrus lze prát při 90 stupních, lněné věci při 60 stupních a na hedvábí stačí 30 stupňů Celsia. Pozor, abyste tyto teploty nepřekročili! Pokud je váš ubrus vyroben ze syntetické tkaniny, neměla by teplota praní být vyšší než 40 stupňů.

Jak vyčistit polstry na zahradní nábytek

Polstry bez zipu se čistí pouze navlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Lze použít některý neagresivní čisticí prostředek vhodný pro čalounění.

Jak vyčistit zahradní polstry

Polstry bez zipu se čistí pouze navlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Lze použít některý neagresivní čisticí prostředek vhodný pro čalounění.

Jak vyčistit čalounění na židli

Všeobecně čalounění můžete čistit mírným roztokem vytvořeným z prostředku určeného na mytí nádobí (anebo mýdlo) a teplé vody. Pozor však, čalounění nesmíte příliš přemokřit! Dobré je, když proto saponát vyšleháte do husté pěny a pro nanášení na čalounění použijete hubku anebo kartáček.

Jak vyčistit zašlé plasty

Pokud se tedy na plastu nově objeví zažloutnutí, jděte na něj s tekutým mýdlem, nebo mýdlem na praní. V obou případech by si měly složky s čerstvým zažloutnutím poradit. Mýdlo pak do skvrny zapracujte měkkým hadříkem, a poté opláchněte. Technický 30% peroxid vodíku je určený k čištění a bělení.

Jak vyčistit průhledný plast

Na méně zažloutlé plochy může pomoci i odlakovač na nehty s menším obsahem acetonu, na žlutý plast budete potřebovat silnější aceton. Oba stačí ale nanést na hadřík, se kterým zažloutlý plast vyčistíte. Peroxid vodíku můžete najít v různých koncentracích – ten silnější, tedy 30 % slouží k čištění a bělení.

Jak vyčistit prostírání

Ostatní druhy prostírání (například korkové, PVC, ratanové či bambusové) čistěte výhradně v ruce. Nejprve z něj vytřepte hrubé nečistoty. Následně prostírání otřete měkkým bavlněným hadříkem, který jste namočili v teplé jarové vodě. Poté prostírání otřete ještě jednou – hadříkem namočeným v teplé čisté vodě.

Jak vyprat bílý ubrus

Rozlitou tekutinu z ubrusu jemně vysajte. Skvrnu pomocí mýdlové vody nebo odstraňovače skvrn roztírejte od středu ke kraji. Špinavé místo vymáchejte ve vlažné vodě. Nakonec ubrus ihned vyperte běžným způsobem.

Jak zrenovovat plastový zahradní stůl

Na plast použijte speciální čistič!

Porušili jste pravidla, která platí pro péči o plast, a je jedno, zda jde o nábytek nebo vanu. „Plast je materiál velmi náchylný k poškrábání, proto na něj nesmíte vzít písek – ani klasický, ani tekutý – a zakázané jsou i houbičky na nádobí či drátěnky.

Jak odstranit mastnotu z čalounění

Mastné skvrny

Menší flíčky odstraníte teplovou vodou s mýdlem nebo kapkou saponátu na nádobí. Na větší fleky použijte nejlépe speciální přípravek na čalouněný nábytek. Předtím však zbytek mastnoty odstraňte jídelním nožem nebo lžičkou.

Jak vyčistit skvrnu na židli

Jestliže máte na židli nějaké zaschlé fleky a přesně nevíte jaký druh kůže na židli máte, snažte se jej vyčistit velmi šetrným způsobem. Smíchejte několik kapek mýdla či jaru s přibližně litrem destilované vody. Na čištění použijte jemný hadřík, který nepouští vlákna.

Jak obnovit zašlý plast

V boji se zažloutlým plastem vám pomůže i alkohol. Vyčistěte zažloutlou plochu pomocí měkkého hadříku a 80% alkoholu. Použít můžete konzumní líh, ale s lehčím zažloutnutím by si měla poradit i 70% vodka. Očistěte žlutou plochu alkoholem, který nanesete na čistý bavlněný hadřík a poté omyjte teplou vodou.

Jak vyčistit plasty v autě

Efektivnějším řešením je však použít čisticí prostředek na plasty, který nastříkáte přímo na utěrku nebo použít vlhčené ubrousky na plastové povrchy. Krásně plasty oživí a naleští. Pro zářivý vzhled těchto povrhů použijte oživovače plastů ve spreji, které mají navíc i příjemnou vůni.

Jak vyčistit obarvený plast

Čištění plastu prací sodou a práškem na praní

Soda se v domácnostech našich babiček často vyskytovala a dokázala si poradit s kdejakou skvrnou. Pokud s ní chcete vyčistit plast, přidejte do litru vody kromě lžíce prací sody také lžíci pracího prášku – ideálně toho na bílé prádlo.

Jak odstranit kečup ze zdi

Jedlá soda je nepochybně nejúčinnějším domácím prostředkem pro všechny druhy skvrn a špíny. Vytvořte viskózní pastu smíchání s vodou. Naneste směs na skvrny na stěně pomocí houby. Jakmile je směs nanesená na zdi, otřete ji vlhkým hadříkem nebo houbou.

Jak vybělit zažloutlé povlečení

Při praní přidejte do pračky trochu soli, vinného octa nebo jedlé sody. Tyto suroviny mají bělicí vlastnosti, takže vám pravděpodobně pomohou. Pro nejlepší výsledky používejte prášek na bílé prádlo.

Jak opravit plastovou židli

Oprava plastové židle a kombinovaných materiálů

Pro lepení a opravy plastů a kombinovaných materiálů – zejména kov a plast použijeme lepidla na bázi MS – polymerů. Tato lepidla nevyžadují podkladový nátěr, jsou pevná, elastická, mají odolnost vůči chemickým přípravkům i teplu.

Jak ozivit plastovy nábytek

Silnější kalibr. Na do hloubky "zažranou" špínu a odolné nečistoty na plastovém nábytku může pomoci obyčejná jedlá soda. Pasta z vody, jedlé sody, soli nebo citrónové šťávy působí během chvilky a dokáže opravdové zázraky.

Jak se zbavit Zapraných skvrn

Technický benzín, Jar

Properte skvrnu od oleje v technickém benzínu tolikrát, dokud zcela nezmizí. Pokud nemáte doma technický benzín, obdobně by měl sloužit i přípravek na mytí nádobí. Jednoduše textil navlhčete, naneste trošku jaru a přemáchněte v rukách. Poté opět klasicky vyperte v automatické pračce.

Jak odstranit staré mastné skvrny

Dobrým způsobem, jak si ulehčit čistění mastných skvrn, je nejdříve opatrně odstranit všechny pevné části (např. zbytky jídla) a poté skvrnu zasypat savým práškem. Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte.

Jak odstranit propisku z čalounění

I když se to může zdát jako zvláštní způsob, lak na vlasy na skvrny od propisky opravdu funguje. Postříkejte ušpiněné místo lakem, nechte jej zaschnout a následně přetřete hadříkem s mýdlovou vodou. Tento postup skvěle funguje i na kožené potahy, sedačky nebo kabelky.