Jak vyčistit zavařovací sklenice
Nemusíte kupovat speciální hořčici, bohatě vám stačí obyčejná plnotučná. Naberte jednu lžičku hořčice a dejte ji na dno sklenice. Poté ji zalijte horkou vodou, zavíčkujte a pořádně protřepte. Následně umyjte běžným způsobem.
Archiv
Jak se sterilizují sklenice
Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.
Archiv
Jak sterilizovat sklenice v myčce
K zavařování nastavte program s teplotou mezi 70–80 °C, který trvá 1,5–2 hodiny. Tato teplota pro zavařování úplně stačí. Pokud vyberete program s nižší teplotou, může dojít ke zkažení zavařenin. Po skončení programu zavařeniny jednoduše naskládejte na suchou utěrku víčkem dolů a počkejte, až vychladnou.
Jak sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě
Sklenice, které chcete sterilizovat, opláchněte a vložte je do mikrovlnky. Nastavte na 1,5 až 2 minuty. Poté, až se voda odpaří, budou sklenice perfektně sterilizované. Stejně tak můžete vydezinfikovat i houbičku na nádobí, stačí, když ji vložíte do mikrovlnky na pár vteřin.
Čím vyčistit sklenice
Zašlým sklenicím dodáte lesk s pomocí kypřícího prášku. Postačí vám k tomu jeden sáček kypřícího prášku na 3 litry vlažné vody. Sklo do lázně ponořte na 30 minut a nechte odmočit. Po půl hodině je umyjte čistou vodou, a nakonec sklenice důkladně vyleštěte hadříkem s jemným vláknem.
Jak odstranit nálepky z sklenic
Připravíme si kašičku z 1 dílu oleje a 1 dílu sody, naneseme na dané místo a necháme chvíli působit. Po pár minutách setřeme papírovým ubrouskem. Nálepky a etikety se můžete také pokusit seškrabat. K tomu můžete použít tupou stranu nože nebo malou špachtličku.
Jak sterilizovat sklenice v troubě
Sterilizace sklenic k zavařování
V troubě můžeme také vysterilizovat prázdné sklenice. Narovnáme umyté a vypláchnuté sklenice na plech (můžeme na dno nalít trochu vody, jen tolik, aby bylo zakryté) a necháme při teplotě 100 °C asi 10-15 minut. Sklenice uvnitř uschnou a prohřejí se.
Jak se sterilizuje
Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.
Jak sterilizovat sklenice v parní troubě
5. Většinu nejběžnějších druhů zeleniny, jako je mrkev, okurka, kedlubna, hrášek a chřest je potřeba zavařovat v parní troubě déle než ovoce. Sklenice s nakládanou zeleninou nechte v troubě při teplotě 160-170 °C po dobu jedné hodiny.
Jak sterilizovat sklenenou láhev
Sterilizace sklenic v hrnci
Napusťte hluboký hrnec vodou a postavte do něj sklenice dnem vzhůru. Do hrnce vložte i omytá víčka. Přesuňte na sporák a přiveďte k varu. Vařte 10 až 15 minut, voda musí probublávat.
Jak zavařit jahody v mikrovlnce
Na jednu porci je potřeba: dva šálky jahod, 2 lžičky hnědého cukru a lžíce vody. Vložte jahody ve vhodné nádobě do mikrovlnné trouby, posypejte cukrem a polijte vodou. Přikryjte keramickým talířem a vařte na nejvyšší stupeň dvě minuty. Po vytažení z mikrovlnky opatrně odkryjte, zamíchejte a znovu vařte jednu minutu.
Jak vyčistit zašlé sklenice
Mytí zašlých sklenic
Pokud jsou na sklenicích nebo ostatním skle zašlé skvrny, namočte je ve dřezu do teplého (ne horkého!) octa. Poté zkuste skvrny dočistit měkkým kartáčkem s bílou zubní pastou nebo jemným hadříkem. Po opláchnutí nechte skleničky oschnout dnem vzhůru na čistém ručníku, který nepouští chloupky.
Jak vyčistit sklo
Sklo umýváme v teplé vodě se saponátem kousek po kousku. Pokud by špína či mastnota nešly umýt, použijeme pár kapek čpavku. Na závěr sklo pečlivě osušíme, vlhkost by na něm mohla zanechat skvrny. Předměty je nejlépe nechat okapat na utěrce a potom do sucha utřít látkou, která na skle nezanechává chlupy.
Jak zbavit sklenice etiket
Na etikety na skleněných či plastových nádobách často pomáhá, když je necháme pořádně odmočit v horké jarové vodě. Pokud nám to povrch dovolí, můžeme zkusit lepidlo opatrně sdrhnout hrubou stranou houbičky nebo drátěnkou, ale jemný materiál bychom mohli poškrábat.
Jak odstranit nálepky ze skla
Připravíme si kašičku z 1 dílu oleje a 1 dílu sody, naneseme na dané místo a necháme chvíli působit. Po pár minutách setřeme papírovým ubrouskem. Nálepky a etikety se můžete také pokusit seškrabat. K tomu můžete použít tupou stranu nože nebo malou špachtličku.
Jak dlouho se Zavařuje v troubě
U multifunkčních (horkovzdušných) trub zvolte režim horký vzduch s ventilátorem a teplotu 150 °C. Ovocným zavařeninám stačí při této teplotě 30 až 35 minut pobytu v troubě, okurky a jinou zeleninu nechte zavařovat po dobu 45 minut.
Jak se pozná zavařená sklenice
Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.
Jak plnit sklenice na zavařování
Při občasném zavařování menšího množství je možné použít sklenice se šroubovacími víčky od spotřebovaných výrobků. Musí se ale důkladně omýt, ideálně vysterilizovat. Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.
Jak zavařit sklenice v troubě
Troubu nastavte cca na 250 °C a na dno plechu umístěte starou utěrku. Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem.
Jak vyčistit skleněnou láhev
Do lahve nasypte sůl a přidejte 3 lžíce octa. Lahev zašroubujte nebo ucpěte dlaní a důkladně jí třepte. Směs octa a soli ze stěn lahve odstraní jakékoli nečistoty: ocet je uvolní a sůl odstraní. Lahev pak stačí důkladně propláchnout.
Jak dezinfikovat sklenice
Do hlubokého plechu napusťte cca 2 cm vody a položte do ní sklenice i s víčky. Nastavte teplotu 100 °C a sterilizujte přibližně 10 minut. Po vytažení sklenic z trouby je můžete ihned plnit potravinami. Když už víte, jak zavařovací sklenice sterilizovat, pusťte se do samotného zavařování.
Jak nejlépe zavařit jahody
Jahody zbavte stopek a nahnilých částí. Vodu s cukrem svařte a přidejte citronovou šťávu. Jahody vložte do sklenic, zalijte nálevem a zavařte na 85 °C asi 25 minut. Ponechte vychladnout a uložte do spíže.
Co se nesmí dávat do mikrovlnky
Pojďme se podívat, jaké to jsou.Vajíčka natvrdo v mikrovlnce neuvaříte.Mateřské mléko raději ohřejte v hrnci.Celer, řepu a špenát do mikrovlnky nedávejte.Výbušné hroznové víno.Mražené maso bude tuhéChilli papričky vás mohou popálit.Vařené houby zavání zažívacími problémy.
Jak vyčistit zašlé sklo
Pokud jsou na sklenicích nebo ostatním skle zašlé skvrny, namočte je ve dřezu do teplého (ne horkého!) octa. Poté zkuste skvrny dočistit měkkým kartáčkem s bílou zubní pastou nebo jemným hadříkem. Po opláchnutí nechte skleničky oschnout dnem vzhůru na čistém ručníku, který nepouští chloupky.
Jak vyčistit sklo ve sprše
Přírodní očista sprcháče: citron, soda, ocet
Nejdříve na houbičku nastříkejte koncentrát citronové šťávy (citronek), skleněný povrch jí potřete a nechte působit asi 20 minut. Pak na houbičku naneste sodnou pastu a krouživými pohyby čistěte mapy a zašedlá místa.