Jak vyčistit sklep?

Jak odstranit vlhkost ve sklepě

Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …
Archiv

Jak odstranit plíseň ve sklepě

Jako základní prostředek proti plísním může sloužit i vyhašené vápno rozpuštěné ve vodě, tím pak stěny sklepa natřete. Nátěr je potřeba zhruba po dvou až třech letech zopakovat, jinak se plísně začnou tvořit znovu.
Archiv

Jak Vapnit sklep

Pro skladování potravin je ideální teplota ve sklepě okolo 4-5°C, rozhodně by se neměla dostat pod 1°C nebo dokonce k bodu mrazu. Podobně je třeba sledovat i vyšší teploty a při hodnotách nad 15°C zajistit lepší cirkulaci vzduchu. Intenzitou větrání lze ovlivňovat i vlhkost vzduchu.

Jak ošetřit kamenný sklep

Pro obnovu vybílení vlhkého sklepa je vhodné použít opět vápenný nátěr. Silikátové fasádní barvy se ideálně aplikuji na savé podklady, vápennocementové omítky a pod. Vlhký kámen není nejvhodnějším podkladem a problemy mohou způsobit i staré vápenné nátěry zejména pokud se jedná o více vrstev.

Co s vlhkosti ve sklepě

Nejlepším řešením je proto výměna vlhkého vzduchu za suchý. Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý.

Co s vodou ve sklepě

Pokud není část stavby nacházející se pod okolním terénem připravena na tento zvýšený tlak, může dojít při odčerpání vody k poruše statiky domu, nebo i k jeho zřícení. Voda, která je v takovém případě ve sklepě, tento tlak vyrovnává, a pokud spodní voda neopadne, je nutné ji v domě nechat.

Jaká má být teplota ve sklepě

V ideálním sklepě by se měla teplota celoročně držet okolo 4 – 5 °C, nikdy ale nesmí klesnout pod 1 °C. Vlhkost by měla být někde mezi 70 – 80 %.

Kdy a jak Vápnit pole

Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy. Na těžkých půdách používáme spíše rychleji působící pálené vápno, na lehkých půdách pomaleji účinkující mletý vápenec.

Jak vydezinfikovat sklep

Osvědčenou tradiční dezinfekcí sklepů jsou sirné knoty, po jejichž zapálení však sklep raději opusťte. Pro dostatečné vysíření postačí jeden či dva sirné knoty. Před zapálením utěsněte všechny otvory a při odchodu zavřete dveře, aby sirný dým účinně zapůsobil. Po dohoření důkladně vyvětrejte.

Jak zasypat sklep

Ideálně umístíme výkop cca 80 cm od základů, musí též být vyspádován a pokud je to třeba, také doplněn odtokem. Dno výkopu (hloubku volíme podle konkrétní situace) vyplníme většími kameny a zasypeme vrstvou štěrku. Do něj se uloží drenážní potrubí a opět zasype štěrkem.

Jak větrat ve sklepě

I suché sklepy musíme větrat

Stačí pootevřená sklepní okénka, která bývají v úrovni terénu, do nichž osadíme síťku proti mouchám, hmyzu a myším. Je nutné zajistit mírný průvan; ten je v uvedeném případě sám o sobě schopen udržet sklep suchý, bez zatuchliny a plísní.

Jak odčerpávat vodu ze sklepa

Ideální pro odčerpávání vody při povodních, záplavách, průsakové vody ze sklepů a při vytopení bytu je použití ponorných kalových čerpadel. Všechna jsou konstruována pro trvalé ponoření.

Jak odčerpat vodu ze sklepa

V případě, že je sklep plný znečištěné vody, doporučujeme používat kalové čerpadlo, které je robustnější a dimenzované na čerpání kapaliny obsahující vláknité a pevné mechanické nečistoty. Sací koš kalových čerpadel lze snadno demontovat a vyčistit, bez použití speciálních nástrojů.

Co na podlahu do sklepa

Za prvé, klasická betonová podlaha je bezpečná volba. Pokud se na nákup řádně připravíte, můžete si koupit betonovou podlahu, která bude nepropustná pro vodu. Takže pokud chcete používat sklep jako prádelnu nebo skladovací místnost, je vhodné použít betonovou podlahu.

Jak dostat do půdy vápník

Postřikem proti nedostatku vápníku

Preventivně se proti nedostatku vápníku jabloní, rajčat, a papriky doporučuje postřik na list (u zeleniny i hnojivá zálivka) chloridem vápenatým nebo také ledkem vápenatým.

Proč se Vápní zahrada

Vápnění půdy je důležitým krokem při vyživování půdy a plodin ve vaší zahradě. Vápnění zmírňuje kyselou půdní reakci, optimalizuje pH půdy, má asanační účinek a snižuje nemocnost rostlin díky tomu, že ničí choroboplodné zárodky v půdě. Řekneme vám, proč na něj nezapomínat a jak na to.

Co skladovat ve vlhkem sklepě

Podmínky kvalitního uskladnění v ovocném sklepě

Ve sklepě, ve kterém skladujete jádrové ovoce, neuskladňujte brambory, kořenovou zeleninu a další plodiny. Riziko přenosu plísní by bylo příliš vysoké. Pokud je sklep dostatečně prostorný, můžete postavit příčku, která oddělí ovoce a zeleninu.

Co dělat s vodou ve sklepě

Voda, která je v takovém případě ve sklepě, tento tlak vyrovnává, a pokud spodní voda neopadne, je nutné ji v domě nechat. Pokud ji již není majitel domu jistý, jestli spodní voda dosahuje výše vody ve sklepě, je možné ji začít odčerpávat, ale pouze v případě, že to povolí statik.

Jak vysušit vytopený sklep

Nejlepší způsob, jak dostat ze sklepa i poslední zbytky vody, je vzít do ruky koště, namést vodu do jednoho místa a vysušit ji hadrem na podlahu. Ve sklepě může vzniknout plíseň. Voda je pryč, ale po dobu, co se ve sklepě držela, mohly vzniknout plísně nebo přinejmenším nepříjemný zápach. Proto co nejvíce větrejte.

Jak izolovat sklep zevnitř

Vnitřní zateplení

Tam nic nevyschne. Také v suchých sklepech byste pro jistotu měli obvodové zdi na jejich vnitřní straně nejdříve izolovat proti vlhkosti, například izolační stěrkou, kterou jednoduše natřete. Jako izolace se hodí vlhkovzdorné desky z tvrdé pěny, například z extrudovaného polystyrénu.

Jak izolovat podlahu ve sklepě

Stěny a podlaha sklepa se vyloží vodotěsnou fólií z měkčeného PVC, přes kterou se vlhkost nedostane. Tím je hydroizolace sklepa hotová a místnost můžete hned začít používat. Pokud chcete, můžete ještě hydroizolaci na podlaze zakrýt novou vrstvou betonu a ke stěnám vyzdít přizdívku.

Jakou dlažbu do sklepa

Jakou zvolit dlažbu do sklepa Do sklepa se nejčastěji používají speciální druhy dlažby, které jsou odolné proti vlhkosti a také jsou velmi odolné proti poškrábání. Nejčastěji se do sklepa používá betonová dlažba. Tyto dlaždice jsou velmi odolné a odolávají vlhkosti, ale také jsou velmi trvanlivé.

Čím Vápnit pole

K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.

Co delat kdyz mám Vytopeny sklep

Odčerpání vody ze sklepa

Pokud je váš sklep zatopen, příliš nepospíchejte s tím, abyste z něj odčerpali vodu. Podzemní voda, která je všude kolem, zvenku silně tlačí na základy vašeho domu, a voda, která je již uvnitř, působí přesně opačnou silnou proti ní.

Jak zateplit sklep

K zateplování se obvykle používá minerální vlna nebo fasádní polystyrén. Vlna je vhodná do suchých sklepů, neboť je silně nasákavá a snadno absorbuje vzdušnou vlhkost. Naopak polystyren sice odolává vodě, zato ale dobře hoří, proto jej nedoporučujeme používat v suterénech s technickým zázemím (např.