Jak vyčistit Zoxidovanou měď?

Jak odstranit zelenou Měděnku

Chemické čištění měděnky

Je-li zasažení měděnkou příliš velké nebo je povrch předmětu členitý a nevhodný k mechanickému očištění, poslouží vám skvěle také zředěný ocet nebo čpavková voda. Stačí nechat chvíli působit, a poté dočistit měď bavlněným hadříkem. Opět ošetřte křídou nebo magnéziem.

Jak vyčistit měděný lustr

Do mističky nalijte pár lžic bílého octa, přidejte lžičku soli a pořádně ji rozpusťte. Pak měkkým hadříkem přeleštěte povrch. Jde to velice dobře. Předmět opláchněte a vyleštěte.
Archiv

Jak vyčistit mosazné nádobí

Jak vyčistit mosaz octem

Perfektně se hodí například na dezinfekci při čištění lednice. Využijete jej ale také na mosaz. Smíchejte asi 100 ml octa se lžičkou soli a přidávejte mouku, dokud vám nevznikne pasta. Octovou pastu naneste na mosazný předmět, nechte několik minut působit a opláchněte studenou vodou.

Jak očistit zašlý kov

V případě, že je povrch zašlý, budeme potřebovat leštěnku na kov. Někdy nestačí běžné leštěnky nebo čistící vata a musíme připravit roztok ze čtvrt litru vody, lžíce soli a lžíce octa. Vezmeme jemnou kovovou vlnu a roztokem předmět omýváme. Nemusíme ani příliš tlačit, roztok velice dobře rozpouští korozi.
Archiv

Jak vyčistit zoxidovaný kov

Část špíny se odplaví, zbytek by měl odstranit tento horký roztok: asi 4 lžíce octa a dvě lžíce soli dáme do půl litru horké vody. Zoxidovaná vrstva se zpravidla natolik uvolní, že se pak dá odstranit tvrdým silonovým kartáčem. V případě potřeby koupel i drhnutí opakujeme.

Jak Vylestit litinu

Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem. Soda se dá v domácnosti využít i na mnoho dalších způsobů.

Jak snadno vyčistit mosaz

Do půl skleničky octu přidáme lžičku soli a zamícháme. Vzniklou směs můžeme na mosaz nanášet nebo v ní můžeme nechat předmět vyluhovat. Necháme působit asi 10 minut, opláchneme a osušíme.

Jak vyčistit svícen

Pokud se jedná o skleněný, porcelánový nebo kovový svícen, pak použijte vodu. Vložte svícen do hrnce se studenou vodou. Zahřívejte ji, dokud voda nezačne vřít. Druhou možností, jak vyčistit svícen od vosku, je za použití mrazničky.

Čím se dá vyčistit mosaz

Speciální čistidlo

Může se stát, že citron, ocet ani kečup nezabere. V takovém případě sáhneme po speciálních přípravcích jako je Sidol nebo Aurex. Najdeme je v nejbližší drogerii a cena se většinou pohybuje do 100 Kč. Čistidlo jen stačí nanést na kousek hadříku a mosaz vyleštit.

Jak odstranit oxidaci z mosazi

Domácí přípravky na čištění mosazi

Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.

Jak zabránit černání bižuterie

Bižuterie vyžaduje na rozdíl od šperků z drahých kovů častější a větší péči, protože rychleji zachází a černá. Na její pravidelnou údržbu stačí použít mycí prostředek na nádobí. Smíchejte jej v poměru 1:1 s horkou vodou. Bižuterii vložte do nádoby a zalijte touto směsí.

Jak čistit pozlacené šperky

Smíchejte a vytvořte mýdlovou lázeň nechte své pozlacené řetízky nasáknout po dobu 10 až 15 minut. Vyjměte šperky z misky a opláchněte je pod teplou tekoucí vodou, dokud neuvidíte žádné mýdlo. Než jej necháte zaschnout, měli byste řetízky a náramky jemně otřít měkkým leštícím hadříkem. Poté nechte uschnout na vzduchu.

Jak vyčistit starou litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánevNalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Jak se starat o litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Jak vyčistit hmoždíř

Z domácích ingrediencí můžete vyzkoušet roztok vody se solí, kyselinou citronovou nebo octem, v němž necháte hmoždíř pořádně odmočit. Pokud babské rady nezaberou, mohou přijít na řadu chemické přípravky, které běžně seženete v drogerii. Nejčastěji se na čištění mosazi používá Sitol nebo Silichrom.

Jak doma vyčistit mosaz

Čištění citronem

Rozkrojíme citron napůl a položíme ho do misky se solí. Zrnka soli se na citron nalepí a vznikne nám jakýsi kartáč, kterým můžeme začít mosaz rovnou jemně drhnout. Poté stačí jen opláchnout a máme hotovo.

Jak renovovat mosaz

Mosaz se leští nejlépe vrtačkou s jemným leštícím kotoučem, ale jde to i ručně. Pro zvýšení závěrečného lesku mosazi naneseme na kliku tenkou vrstvu silikonového oleje a rozleštíme jej hadříkem.

Jaký kov zčerná

Zlato patří mezi tradiční kovy, přičemž zlatníci s ním pracují po tisíce let. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejlesklejších kovů vůbec. Zlaté šperky se pyšní těmi nejlepšími vlastnostmi – jsou lesklé, pevné a odolné vůči kyselinám i vnějším vlivům, takže vám nezčernají ani po letech nošení.

Co to je když zčerná stříbro

Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace. Jedná se o přirozenou reakci stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, potem, lakem na vlasy či parfémem.

Jak si doma vyčistit šperky

Alobal + jedlá soda.

Plastovou misku vyložte alobalem, například Q-Clean Alobalem (koupit v e-shopu), nalijte do ní vodu o teplotě asi 80 °C a přisypte lžíci Tip Line Jedlé sody (koupit v e-shopu). Ponořený šperk pravidelně otáčejte a po třech minutách ho vyjměte, opláchněte studenou vodou a osušte savým hadříkem.

Jak vyčistit pánev jedlou sodou

Jak vyčistit připálenou nepřilnavou pánevPoložte pánev zpět na plotnu. Naplňte ji ¼ šálku jedlé sody a 2 až 3 centimetry vody. Vařte asi 10 minut.Nechte směs jedlé sody a vody vychladnout a pak pánev umyjte jako obvykle mýdlem a teplou vodou. Měla by být čistá a opět se vrátit ke své nepřilnavé kráse!

Jak vyčistit spodek pánvičky

Zkuste jedlou sodu, společně s vodou začne pěnit, nechte chvíli působit a uvidíte, mě to pomáhá. Dále není špatný ocet a soda. Případně jemná houbička s tekutým pískem. Vždy je dobré mýt pánve, co nejdříve.

Jak obnovit litinovou pánev

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.

Jak vyčistit litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Jak vycistit Stary Hmozdir

Z domácích ingrediencí můžete vyzkoušet roztok vody se solí, kyselinou citronovou nebo octem, v němž necháte hmoždíř pořádně odmočit. Pokud babské rady nezaberou, mohou přijít na řadu chemické přípravky, které běžně seženete v drogerii. Nejčastěji se na čištění mosazi používá Sitol nebo Silichrom.