Jak Vyjednotit řepu?

Jak vysévat řepu

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.

Jak daleko od sebe sázet krmnou řepu

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.
Archiv

Jak set červenou řepu

Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.

Jak Odšťavnit červenou řepu

Odstředivý odšťavňovač: Zpracuje řepu bez problémů a nevyžaduje žádné zvláštní přípravy. Horizontální šnekový odšťavňovač: Nakrájejte řepu na užší hranoly, odšťavní se lépe. Vertikální šnekový odšťavňovač: Nakrájet řepu na užší hranoly je nutností, protože vertikály jsou více náchylné k poškození tvrdými surovinami.

Kdy zasít krmnou řepu

Potřebuje dostatek draslíku v půdě a zejména stopové prvky, hlavně bór. Řepu sejeme zhruba od dubna do července, podle toho, jestli chceme sklízet velké bulvy nebo malé, tzv. baby řepy. Můžeme ji pěstovat jako jedinou kulturu i jako následnou, po rané zelenině, raných bramborách, po zlikvidovaných jahodách.

Jak šít řepu

Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Jak hluboko sázet řepu

Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m².

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak casto Zalevat červenou řepu

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

Jak dlouho vařit červenou řepu před Zavařováním

Červenou řepu důkladně omyjeme, dáme na 30 minut vařit do vroucí vody. Potom ji rychle studenou vodou zchladíme a oloupeme. Malé řepy můžeme nechat vcelku, větší nakrájíme na plátky nebo proužky. Naplníme do sklenic, zasypeme malým množstvím koření, proložíme kolečky křenu a zalijeme svařeným nálevem.

Jak dlouho péct Předvařenou řepu

Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Čím se hnojí řepa

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu. Kejdu nelze aplikovat před setím, neboť se silně snižuje vzcházivost osiva. Řepa využívá i zelené hnojení zaorané na podzim s menší dávkou hnoje.

Kdy se Sklizi řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Kdy se vytahuje řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Co dělat s červenou řepou

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Jak upéct řepu v troubě

Na strávníka počítáme jednu větší řepu nebo odpovídající počet menších. Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Jak vařit řepu

Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe. Po oloupání ji nakrájejte na čtvrtky a ty pak ještě na půl centimetru silné plátky, anebo ji nastrouhejte nahrubo.

Jak dlouho vydrží řepa

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců. Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy.

Jak dlouho se vaří řepa

Červená řepa je v syrové podobě velmi tvrdá, vařením či pečením změkne. Potřebuje k tomu však notnou dávku času – malé řepy zpravidla kolem jedné hodiny, ty velké klidně hodiny tři. Když už řepu do kuchyně pustíte, vyplatí se vám tudíž připravit naráz více než jeden kousek.

Jak často jíst červenou řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Kdy vytáhnout řepu

Červenou řepu můžeme sklízet, kdykoliv ji potřebujeme, ale nejpozději před příchodem mrazů. Bulvy vyrýváme opatrně i s kůlovým kořenem, nať zásadně neodřezáváme, ale odkroutíme ji. Bulvy ukládáme do písku v chladné místnosti.

Jak poznám že je řepa vařená

Řepu pravidelně kontrolujte a zkuste do ní píchnout nožem. Vařte do té doby, než bude úplně měkká. To poznáte také podle toho, že po zapíchnutí nože, jí nůž zcela projde. Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny.

Jak připravit vařenou řepu

Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe. Po oloupání ji nakrájejte na čtvrtky a ty pak ještě na půl centimetru silné plátky, anebo ji nastrouhejte nahrubo.

Co léčí řepa

Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.

Na co je zdravá řepa

Zdravotní přínosy červené řepy začínají od léčby anémie, poruchy trávení, zácpy, poruchy ledvin, poruchy žlučníku, rakovinu a srdeční onemocnění. Pomáhá také předcházet makulární degeneraci, zlepšuje krevní oběh, podporuje zdravou pleť a prevence šedého zákalu.