Jak Vyklicit liči?

Jak vyklíčit liči

Klíčení liči

Pecku zasaďte do substrátu vodorovně do hloubky 2 až 4 cm. Přihrňte zeminou a nechte při pokojové teplotě (okolo 22 °C). Asi za jeden týden byste měli pozorovat malý klíček. Klíčivost je poměrně velká, takže pokud jste si nasadili více rostlinek, zachovejte si všechny.

Jak vypadá liči

Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů.
Archiv

Jak se starat o liči

V období růstu je optimální teplota kolem 28 °C, pro násadu květu je ideální teplota okolo 18 °C. Rostlina potřebuje pro zdárný růst dostatek světla, ale ne přímé slunce. Liči je poměrně náročné na zálivku, nesmí však ale být přemokřené. V zimě by měla být dodržena teplota pro zazimování okolo 10 °C.

Odkud je liči

Liči čínské (Litchi chinensis), také známé pod jménem dvouslivák lahodný, je jediný zástupce rodu liči (Litchi) z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Jeho ovoce je známo jako liči. Původem je z Asie, z Číny a Indočíny. Liči čínské je nejznámější zástupce čeledi mýdelníkovitých poskytujících jedlé plody.

Jak často zalévat liči

Liči by mělo naklíčit během 1 až 4 týdnů. Každý den plastový poklop na chvíli nadzvedněte, aby se liči mohlo aklimatizovat na normální podmínky. Jakmile dosáhne rostlinka přibližně 10 cm, můžete semenáčky přesunout do větraného a částečně zastíněného studenějšího rámu. Zalévejte jednou za týden přibližně do 2/3.

Jak se jí liči

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Jak dlouho vydrží liči

Jak dlouho tedy liči vydrží Při pokojové teplotě vydrží plody liči 2 až 3 dny. Pokud je však teplota v místnosti vysoká, můžete očekávat, že vydrží pouze jeden den.

Proč jíst liči

Liči má velmi málo kalorií a hodně vlákniny, což pomáhá očistit trávicí systém a pomáhá udržet váhu pod kontrolou. Navíc také umí udržovat elektrolytovou rovnováhu organismu. Umí posilovat imunitní systém, zlepšuje celkově trávení, podporuje pevnost kostí.

Jak roste liči

Liči čínské (lichi) původně pochází z jižní Číny, ovšem pěstuje se v subtropických oblastech celého světa. Ve své domovině tento stálezelený strom dorůstá výšky až 10 metrů a dožívá se vysokého věku i přes 200 let. Liči má podlouhlé listy a samosprašné květy, které jsou shluklé ve velkých květenstvích.

Jak správně oloupat liči

Liči vložte do dlaně, sevřete ji a celou pěst obejměte ještě druhou rukou. Jemně zmáčkněte a ozve se puknutí. V tu chvíli pěst rozevřete a slupku z liči nadvakrát stáhněte. Tato metoda je opravdu velmi snadná, a během chviličky tak můžete oloupat celou misku.

Jak zpracovat liči

Plody jsou nejlepší syrové, lze je přidat i do koktejlů a dezertů. Labužníci mohou zkusit náplň do palačinek, kdy se dužnina nejprve lehce podusí na másle a likéru. Vyzkoušet můžete také lahodný salát s liči. V Číně je liči považováno za nejjemnější ovoce a také za pokrm lásky.

Na co je dobré liči

Je bohaté na vitamín C, obsahuje také vitamíny B1 a B2, z minerálních látek zejména draslík, fosfor, hořčík a měď. Díky obsahu draslíku liči může pomoci se snížením krevního tlaku, navíc pozitivně ovlivňuje i hladinu “zlého” LDL cholesterolu.

Jak voní liči

Nejen, že se mu přezdívá plod lásky, ale i svým tvarem připomíná srdce. Voní po růžích a chuť je podobná hroznovému vínu. Vyzkoušejte liči třeba jako přísadu do minibáboviček cupcake.

Jak se jí lici

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Jak pripravit lici

Jemná a sladká chuť liči je ideální do ovocných zákusků, džemů a marmelád. Podušené liči se často přidává do palačinek a k dochucení ovocných pohárů. Dužina se svou chutí hodí i jako příloha k masům a rybím pokrmům. Nesmí se však vařit, jinak zhoubovatí.

Co udělat z liči

Jemná a sladká chuť liči je ideální do ovocných zákusků, džemů a marmelád. Podušené liči se často přidává do palačinek a k dochucení ovocných pohárů. Dužina se svou chutí hodí i jako příloha k masům a rybím pokrmům. Nesmí se však vařit, jinak zhoubovatí.