Jak Vylehčit jílovitou půdu?

Jak vypadá jílovitá půda

Jílovitou půdu poznáte jednoduše podle toho, že se na ní po dešti dlouho drží kaluže a po stisknutí v dlani drží kompaktní tvar. Typický je také rozpraskaný šedavý povrch při dlouhodobém suchu, přičemž vrstvy uložené jen několik centimetrů pod povrchem jsou výrazně vlhké.
Archiv

Co do jílovité půdy

Z trvalek můžeme do jílovitých půd vysadit například: ostrožky, srdcovky, kopretiny, plaménky, máky a turany, náprstníky, hvězdnice a rozchodníky, břečťan. Z dřevin můžeme vyzkoušet: břízu bělokorou, některé kultivary javoru mléče, hloh, trnovík akát, nebo okrasné jabloně, střemchu a štědřenec.

Čím Prokypřit půdu

První jarní činnosti mají na půdu blahodárný vliv nejen z hlediska zadržování vláhy a znemožnění růstu plevelů. Prokypření provádíme ve spojení s mírným přihnojením. Ideální volbou je přídavek kompostu nebo rozhoz granulovaného kravského hnoje.

Jak ZRYT tvrdou půdu

Podle počtu namontovaných hvězdicových nožů na rotoru stroj obrací a kypří půdu v šíři 30 až 60 cm a je jimi tažen vpřed rychlostí kolem 1 km/h. Podle nastavení zadní ostruhy lze nechat stroj zakousnout do plné hloubky, nebo jen zpracovávat povrch záhonu. Za hodinu tak lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy.

Jak rozbít hroudy hlíny

Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.

Co vysadit do Podmacene půdy

Rostliny, které si poradí

borovice kleč nebo tisovec dvouřadý, z listnatých hlavně vrby. Do vlhkých půd se hodí jedle nebo tis červený či magnólie. Z trvalek v podmáčených půdách prospívá blatouch a pomněnka bahenní, vrbice kyprej nebo kosatec žlutý, ve vlhkých vrbina tečkovaná, jarmanka větší nebo různé druhy čechrav.

Jak kopat jíl

Vykopeme jámu hlubokou asi 50 cm a širokou 30–45 cm. Po dvou či třech hodinách silnějšího deště se jáma částečně zaplní vodou, která by se měla do 48 hodin zcela vsáknout do půdy.

Co roste v jílovité půdě

Milovníci jílu nastupují

Z okrasných květin vyberte pro jílovitou zahradu hlavně některé trvalky, třeba bohyšky, sibiřské kosatce, čemeřice, vlčí boby či denivky. Vyzkoušet můžete i astry, především pak drobnokvěté hvězdnice, které ozdobí vaši zahradu půvabnými a vytrvalými kvítky až do podzimu.

Jak připravit půdu na jaře

Vylepšete své záhony kompostem

Přitom do ní zapravte i kompost. Ideální přitom je zpracovat záhony v jednom směru, poté rozhodit hnojivo a teprve pak jej rozhrnout i kolmo oproti původnímu směru. Živiny se tak lépe dostanou do půdy v celém záhoně. Podobný postup se vyplatí také u písčité půdy.

Jak správně založit trávník na jílu

Na těžkých, jílovitých půdách v rámci zakládání trávníku provedeme instalaci drenážního systému, který odvede přebytečnou vlhkost z půdy. Na menších místech se do této činnosti pustíme svépomocně. Stačí nám, když vykopeme ručním nářadím několik hlubokých rýh. Do nich poté založíme drenážní roury a zakryjeme je půdou.

Jak odstranit trávu že záhonu

Neexistuje žádný herbicid, který by rozlišil plevele od zeleniny, a tak nezbývá, než vzít v pravidelných intervalech do ruky motyčku a plevele vykopnout. Práci vám ulehčí důkladné odplevelení půdy před sadbou. V tom pomůže rytí nebo kultivace. „S rýčem je ale práce poměrně náročná, proto je vhodné využít kultivátor.

Jak se ryje záhon

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Jak Rozmelnit Hlinu

Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.

Jak rozdrtit hroudy hlíny

Válec přidává hlínu a také rozdrtí hrudky. Pokud je hrouda hrubá, pak můžete použít válec s vysokou hmotností. Pilový štít je také jedním z nástrojů, které rozdrtí hroudy hlíny v půdě.

Jak odvodnit půdu

Drenáž je vhodná, pokud nejde o vysokou hladinu spodní vody, ale o vodu, která se stahuje z kopce a zůstává pod svahem. V tomto případě stačí vykopat cca 30 cm hluboký a „vysvahovaný“ příkop, který vysypeme drobnějším štěrkem či oblázky.

Jak Vysusit zahradu

Jedná-li se o zamokření menšího rozsahu, řešení se nabízí v podobě výsadby rostlin, které z půdy odčerpávají velké množství vody. Jedná-li se o pozemek svažitý, mnohdy postačí odvést vodu třeba i nezpevněným kanálkem do blízkého vodního toku, řeky, potoka nebo mokřadu.

Co pěstovat na jílovité půdě

Milovníci jílu nastupují

Z okrasných květin vyberte pro jílovitou zahradu hlavně některé trvalky, třeba bohyšky, sibiřské kosatce, čemeřice, vlčí boby či denivky. Vyzkoušet můžete i astry, především pak drobnokvěté hvězdnice, které ozdobí vaši zahradu půvabnými a vytrvalými kvítky až do podzimu.

Jak zacit se Zahonem

začněte od konce záhonu a couvejte, vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte.

Čím hnojit zahradu na jaře

Jaké organické hnojivo použít na jařeMůžeme využít alespoň rok, nebo raději dva roky uleželý koňský hnůj.Perfektním jarním hnojením je kompost.Pokud nemáme přístup k čerstvým hnojivům, můžeme koupit granulované hnoje (kravský, slepičí či koňský) a přidat je i přímo k rostlinám.

Jak vysévat trávník

U většiny trávníků se na ar plochy (100 m2) vysévá 2,5 kg travního osiva, na travnatá hřiště se používá až 3 kg vhodné travní směsi, pro zřídka sečené trávníky stačí 1 kg směsi. Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká.

Jak zabránit prorůstání trávy

Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník. Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky.

Jak zabránit růstu trávy

Sodu lze použít i jako prevenci před růstem plevele, a to tak, že ji nasypete do spár a zalijete malým množstvím vody. Sůl je další možností, jak bojovat s plevelem, můžete použít jak posypovou sůl tak i kuchyňskou sůl. Sůl můžete nasypat přímo do spár nebo ji smíchat s vodou v poměru 3 : 1 a do spár nalít.

Jak si usnadnit rytí

Ještě před samotným rytím z půdy odstraňte zbytky po sklizni a plevel. Nejlépe se ryje v době, kdy půda není příliš vyschlá ani mokrá. Pokud se rozhodnete zarýt do země živiny (hnůj, posekaná tráva, listí a podobně), nejdříve hnojivo nebo kompost rozhoďte po záhonu a poté ryjte v řádcích.

Jak hluboko rýt

Rytí krok za krokem

Měla by být hluboká přibližně 30 cm a široká maximálně 25 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Až vložíte do rýhy hnojivo, začněte rýt další řádku. Hlínou z této řádky zakryjte prví rýhu s hnojivem.

Kdy se ryje Zahon

Podle profesionálních zahradníků stačí záhony zrýt pouze tehdy, když je nově zakládáte – třeba měníte trávník na užitkovou zahradu anebo potřebujete vylepšit kvalitní těžkou neúrodnou půdu. Jinak ho klidně vynechte, zahradě tím i pomůžete. Má totiž také své zápory.