Jak vyměnit tašku na střeše?

Jak pokládat tašky na střechu

Keramické tašky kotvíme na štítech (každá krajní taška), na nárožích a úžlabích. Při sklonu nad 45 ° třeba připevnit každou třetí tašku a při sklonu nad 60° každou tašku v ploše. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Častou chybou je upevnění tašek v úžlabí a nároží nevhodným způsobem (např.

Jak Rozměřit laťování na střeše

Při rozměření střechy postupujte takto: Určete: 1. spodní lať (u okapu), poté 2. vrchní lať (u hřebene). Vzdálenost mezi nimi se rovnoměrně rozdělí latěmi.

Jak opravit střešní tasku

Zasuneme špičku pokrývačské lžíce pod poškozenou tašku, nadzvedneme ji nad lať a vyjmeme. Novou tašku zasouváme až do chvíle, než se zachytí svými ozuby za lať. Poté odstraníme dřevěné klíny a pokud máme ještě někde závadu, postup opakujeme. Takto můžeme vyměnit všechny druhy tašek kromě těch drážkových.
Archiv

Jak zlikvidovat staré střešní tašky

Staré pálené střešní tašky můžete výrobci antuky přivézt sami a pokud materiál splní požadovanou kvalitu, bude vám zaplaceno a získáte potřebné dokumenty. Nebo výrobce antuky zkontaktujete a požádáte o výkup a odvoz materiálu. Řešením může být například přistavění kontejneru, do kterého budete tašky ze střechy házet.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak přidělat hřebenáče

Příchytka hřebenáče se připevňuje přímo k hřebenové nebo nárožní lati vrutem 3,1/80 mm a dvěma hřebíky 2,7/45 mm nebo vruty odpovídajících rozměrů. Výhodný je její výřez pro práci s aku šroubovákem.

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Čím utěsnit střešní tašky

Nejjednodušší řešení spočívá ve využití lepicích (opravných) pásek, které mají ve svém portfoliu všichni renomovaní výrobci střešních membrán a fólií. Těmito páskami lze utěsnit případný prostup, i když jsou primárně určeny pro spojení hydroizolací nebo jejich napojení na pevný podklad.

Čím natřít střešní tašky

Meffert MF 1000 – profesionální a osvědčený střešní nátěr

Skutečně jde o jeden z nejlepších produktů na trhu – vodou ředitelný ekologický nátěr určený k renovaci střešních krytin (tradičních tašek pálených i betonových a eternitu).

Jak vyrovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Jak zakrýt střechu

Potřebujete-li zakrýt právě nařezané dřevo nebo shrabané seno proti nepříznivým podmínkám, oceníte kvalitní plachtu. Ochranné plachty mají i celou řadu dalšího využití : Ty s většími rozměry mohou dočasně zakrýt střechu domu, zahradního domku nebo kůlny. Mají nesčetně využití na zahradě, dvorku, na chatě i chalupě.

Čím přilepit hřebenáče

Flexibilní cementové lepidlo je určeno pouze k lepení tenkovrstvou technologií, tj. cca kolem 10 mm tl. Pokud chcete lepit hřebenáče, které navíc musí snášet extrémní výkyvy teplot, je lepší použít vápennou maltu.

Jak řezat střešní tašky

Tašky se vždy zkracují tak, že se odřezává jejich horní část (spodní pohledová zůstává) a tyto tašky se umísťují do poslední řady k hřebeni. Řezaná hrana je tak schována pod hřebenáčem. Nikdy se nesmí zkracovat tašky v první řadě u okapu. Minimální průřez střešních latí, na které se tašky pokládají, je 50/30 mm.

Jak Pridelat střešní latě

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak chodit po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jakou barvu na střechu

Polyuretanová barva

Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Jak impregnovat střechu

Povrchově aktivní látka pronikne pod tašky, kde se usadí a předchází tvorbě nových nečistot. Dojde k výměně případných poškozených tašek a izolací. Po důkladném mytí se může střecha impregnovat. Dojde k impregnaci tašek “mokrá na mokrou” ve dvou vrstvách.

Jak utěsnit střechu

Na střechu a do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Často se používají butylenové, nebo ještě častěji bitumenové tmely.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví). Potom je lepší nechat průřez střešních latí posoudit statikem.

Čím přibít střešní latě

Každá lať se k podpoře připevňuje 1 hřebíkem. Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí.

Jak dlouho vydrží střecha

Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.

Kdo stavi střechy

Klempíři, pokrývači a tesaři ovládají svá řemesla na na výbornou a postarají se, aby i vaše střecha byla perfektní. Firma Střechy Novák opravuje, rekonstruuje a staví „klasické“ i rovné střechy, a to pro rodinné domy i činžovní a bytové domy. Množství realizovaných zakázek svědčí o kvalitě provedené práce.