Jak vypadá badyán?

Na co je dobrý badyán

Ve Slezsku se badyán dávají do kořeněných sladkých omáček k pečenému masu. Čínská medicína využívá badyán jako lék při špatném trávení, bolesti žaludku i břicha. Celkově posiluje organismus, podporuje dobrý spánek a čaj z badyánu ulevuje od revmatismu.
Archiv

Jak uvařit čaj z badyánu

Umletý badyán zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat alespoň 6-7 minut. Kdo má rád, může si čaj osladit trochou medu a přidat špetku mleté skořice.

Jak rozdrtit badyán

Nejvýraznější chuť a vůni má badyán po rozdrcení v hmoždíři nebo po umletí elektrickým mlýnkem. Při kořenění badyánem je však třeba opatrnosti, neboť badyán je velice aromatický.

Co použít místo badyánu

Náhražka badyánuNejlepší náhražky mletého badyánu.Čínské pět kořeníNové kořeníKmín + estragon.Prášek z kůry Cassia.Kořen lékořice.Extrakt z anýzu.Sambuca.

Jak chutná badyán

Chutí a vůní se podobá anýzu, a to mu dopomohlo v mnoha jazycích k označení hvězdicový anýz. Vyznačuje se nasládlou, kořenitou chutí, která se typicky využívá při přípravě sladkostí. V mnoha kuchyních se však používá i do slaných pokrmů a zapomenout nesmíme ani na využití ve farmacii či při výrobě parfémů.

Na co je zdravá skořice

Skořice zabraňuje vzniku krevních sraženin, protože má schopnost ředit krev. Celkově také napomáhá krevnímu oběhu a zdraví srdce. Účinkuje proti širokému spektru virů, bakterií a plísní, má pověst přírodního antibiotika a zabírá proti zánětům.

Na co je anýz

Anýz se používá k ochucení bonbonů, krémů, koláčů, sušenek a pečiva. Přidává se do chleba. Též je hojně používán k dochucování ryb, stejně jako fenykl se používá při vaření polévek, omáček, kuřat, hovězího masa a zeleniny. Vhodný je také k přípravě vepřového masa, zejména pokud se inspirujete indickou kuchyní.

Co léčí fenykl

Hlavní léčivou složkou fenyklu je jeho specifická silice, jejíž vlastností je schopnost uvolnit hladké svalstvo od křečí, a tím ulevit od bolestí a tenzí. Používá se proti nadýmání nejen u malých dětí, ale i u dospělých. Zároveň je možné čaj z fenyklu popíjet při kojení, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

Co to je badyán

Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum).

Čím nahradit anýz

Čím anýz nahradit Pokud pro recept nemáte k dispozici semínko anýzu, nejlepší náhradou by bylo semínko fenyklu, pár kapek extraktu z anýzu nebo badyánu. Pokud máte celý badyán, měl by se před použitím rozemlít, ho plánujete v hotovém jídle ponechat, kvůli jeho tvrdé struktuře, by bylo nepříjemné ho žvýkat v celku.

Kdo nesmí skořicí

Skořice cejlonská obsahuje především méně kumarinu – vonné látky, která je zároveň toxická pro játra. Jeho množství v cejlonské a čínské skořici se liší zhruba desetinásobně. Před kumarinem bychom se měli mít na pozoru a zejména malým dětem nepodávat skořicí ochucená jídla každý den.

Která skořice je nejlepší

Skořice cejlonská (pravá) pochází ze skořicovníku cejlonského. Jedná se o kvalitní a mnohem zdravější druh skořice, která obsahuje méně nebezpečného toxinu kumarinu než skořice Cassia (cejlonská skořice má cca 0,004 a méně % kumarinu, naopak Cassia až 5 %). Chuťově je sladší, méně hořká a jemnější.

Jak chutná Anýz

Chuť a vůně

Anýz příjemně voní a má nepatrně sladkou chuť. Ta je často přirovnávána k lékořici, ale jsou lehce odlišné.

Proč pít fenyklový čaj

S čím nám fenykl pomůže

Příznivé účinky této byliny se s mlékem přenáší i na děťátko, proto je fenyklový čaj výborným prostředkem proti kolikám, nadýmání a podpory trávení, čehož se používá hlavně v dětské praxi. Obecně stimuluje zažívání, reguluje chuť k jídlu. Fenykl obecný dále zlehčuje průběh menstruace.

Jak dlouho pít fenyklový čaj

Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj popíjíme 1× denně po dobu 2 měsíců.

Kde roste badian

Původem badyáníku je Čína, Indie, Filipíny a Vietnam. Roste v tropických a subtropických oblastech, mj. v Severní Americe. Do Evropy ho údajně přivezl roku 1588 anglický mořeplavec sir Thomas Cavendish.

Na co je dobrá Cejlonská skořice

Snižuje hladinu cukru a cholesterolu

Vědci například prokázali prospěšný vliv skořice u cukrovky, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulin, hormonu odpovědného za transport krevního cukru z cév do buněk. Částečně je dokonce skořice schopna napodobit a plnit funkce inzulinu.

Na co působí skořice

Skořice zabraňuje vzniku krevních sraženin, protože má schopnost ředit krev. Celkově také napomáhá krevnímu oběhu a zdraví srdce. Účinkuje proti širokému spektru virů, bakterií a plísní, má pověst přírodního antibiotika a zabírá proti zánětům.

Jak poznat pravou skořicí

Jak poznat tu pravou skořiciSkořice Cassia je tmavší, tyčinky jsou duté a tvrdé a má ostrou až štiplavou chuť. Cassia skořice roste v Číně, Vietnamu či Indii.Naopak cejlonská skořice je světlejší, tyčinky mají více vrstev, jsou křehčí, na průsvitu připomínají sbalený doutník, nikoli dutou rourku.

Co to je koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jak voní Anýz

Anýz příjemně voní a má nepatrně sladkou chuť. Ta je často přirovnávána k lékořici, ale jsou lehce odlišné.

Na co pomáhá fenykl

Fenykl odstraňuje zácpu, pocit plnosti žaludku a střev. Střeva zbavuje jedovatých látek a odvodňuje organismus. „Z vitamínů, které obsahuje, je nejvýznamnější vitamín C, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek je hlavní draslík,“ dodává dietoložka.

Jak často můžu pít kojící čaj

Co vaše miminko přijímá z mateřského mléka je v prvních týdnech života extrémně důležité. Proto jsme si při míchání vzali na pomoc ty nejpovolanější: porodní asistentky a lékárníky. Jako bonus má kojící čaj jemnou a osvěžující vůni i chuť. Doporučené dávkování je tři 200 mililitrové šálky denně.

Proč jíst skořicí

Bioaktivní látky skořice vykazují antioxidační a protizánětlivé účinky, pravděpodobně pak pozitivně působí také na zdraví srdce a cév nebo hladinu glukózy v krvi.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.