Jak vypadá Čechrava?

Jak se pěstuje Čechrava

Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.

Jak je vysoká Čechrava

Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Na jaře jsou často zbarvené dobronzova. Roste v trsech, které lze snadno na jaře nebo na podzim dělit. Rostlina je vysoká od 0,4 – 1 m.
Archiv

Čím hnojit čechravy

Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.
Archiv

Kdy přesadit Čechravu

Přesazení rostliny omladí

Nejvhodnější dobou je jaro: Rostliny vyryjeme ze země, trsy pečlivě probereme a všechny staré či uschlé oddenky odstraníme.

Kdy stříhat Čechravu

Kdy stříhat čechravu Suché květy čechravy stříhejte brzy na jaře, odstraňte i mrtvé listy. Nestříhejte ji před zimou, její hnědá květenství jsou okrasou zimní zahrady.

Co je Čechrava

Čechravy, latinsky astilbe – jsou plně mrazuvzdorné trvalky pěstované pro husté laty květů, které se hodí pro řez, sušení, vypadají vysoce dekorativně na záhonech – před květem i po odkvětu, ba dokonce i přes zimu.

Jak sázet Šuškardu

Pro výsadbu šuškardy je vhodným obdobím podzim nebo jaro. Sázíme do hloubky 8-10 cm a od sebe v dostatečné vzdálenosti a to kolem 40 cm. Šuškardy jsou velmi oblíbené u škůdců a to zejména u hrabošů. Doporučujeme proto, v místech s vyšším výskytem těchto škůdců, sázet hlízy v ochranných košících.

Kdy kvete čechravy

Jedním z hlavních lákadel čechravy je její schopnost kvést v období, kdy jiné rostliny již vykvetly. Většina druhů čechravy kvete od června do srpna, čímž do zahrady přináší novou vlnu barev a vitalitu.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Proč nekvete Čechrava

Čechrava ke svému úspěšnému růstu potřebuje jediné – stín.

Polostín nebo dokonce přímé slunce totiž rostlinu příliš vysiluje, a ta poté neprospívá a samozřejmě ani nekvete.

Kdy kvete Suskarda

Klasnatá květenství, nejčastěji fialové nebo růžové, ale pěstuje se i bílá varianta, tvoří drobné kvítky nahusto nahloučené okolo stonku. Květy se objevují v červenci a šuškarda postupně kvete až do září.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Jak dlouho kvete Cechrava

Jedním z hlavních lákadel čechravy je její schopnost kvést v období, kdy jiné rostliny již vykvetly. Většina druhů čechravy kvete od června do srpna, čímž do zahrady přináší novou vlnu barev a vitalitu.

Jak vypadá Šuškarda

Šuškarda je tedy vytrvalá rostlina vyrůstající z tuhé hlízy.

Od země vytváří trsy ze sytě zelených štíhlých listů. Tyto trsy mohou být vysoké mezi 60-80 cm. Ze středu trsu vyrůstá vysoká lodyha, která je zakončena až 30 cm dlouhým klasem z drobných kvítků. Ten kvete po celé léto nádhernými růžovými květy.

Kdy stříhat kopretiny

Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Kdy stříhat Šuškardu

Šuškarda je medonosná, její nektar mají v oblibě včely i motýli. Můžeme ji řezat do váz, a to ve chvíli, kdy rozkvetou vrcholy klasů ( ostatní postupně pokvetou ve váze).

Co s Denivkami po odkvětu

Denivka je nenáročná na péči. Během suchého léta vyžaduje zálivku. Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy.

Jak dlouho kvete denivka

Jak nám řekl zahradník Jaroslav Vintera z Mravína, květ denivky sice kvete jen jeden den, ale na jedné rostlině jsou stovky těchto květů. Denivky tedy kvetou celé měsíce a dlouhodobě tak zdobí zahradu. Lidé si denivky často pletou s liliemi, kterým se podobají.

Kdy dělit denivky

Trs denivek se totiž postupně rozrůstá a po několika letech je centrální část tak propletena kořeny a půda tak vyčerpaná, že rozdělit trs je nezbytné. Nejlepší dobou je začátkem podzimu, ale pokud jsme dobu promeškali, lze trs dělit i na jaře a koncem léta. Celý trs se vykope a rýčem se rozdělí na malé kusy.

Co kvete nejdele

Nejdéle kvetoucí trvalkyKrásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)Svíčkovec (Gaura)Denivka (Hemerocallis)Šanta (Nepeta)Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Plamenka latnatá (Phlox paniculata)Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Co roste v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Jaké trvalky na zahradu

Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)Šanta (Nepeta x faassenii)