Jak vypadá hřib kovář?

Jak vypadá hřib koloděj

Hřib koloděj (Boletus luridus)

Stejně jako kovář je jedlou, chuťově výbornou houbou, vhodnou pro všechny kuchyňské úpravy i pro konzervaci. Jeho klobouk je kožově šedý, zatímco ústí rourek jsou rovněž nápadná červenou barvou, po doteku tmavě modrající. Dužina je bleděžlutá, na řezu se okamžitě zbarvuje zelenomodře.
Archiv

Jak poznat kováře od satana

Najdete ho třeba pod lipami, duby i buky. Od kováře se liší také tím, že na třeni nemá červené šupinky, ale takzvanou červenou síťku. Klobouk může být světle hnědý, mírně dožluta. Oba zmíněné druhy modrají po otlaku nebo poranění dužiny velmi intenzivně a v Čechách jsou celkem běžné.
Archiv

Jak poznat kováře

Jak ho poznat

Může být hnědý, černohnědý či olivově hnědý, a výjimkou nejsou ani rezavé, žluté nebo oranžové barevné odstíny. Na jeho okraji je patrná slabá okrová linka. Rourky kováře jsou žlutozelené, nejprve se žlutými, ale brzy karmínově červenými póry, a na řezu ihned modrají.
Archiv

Jak poznat jedovatý hřib

Obecně lze říci, že by se lidé měli vyhýbat, či být alespoň obezřetní u hřibů s bílošedou nebo červenofialovou barvu klobouku,“ vysvětluje mykoložka. Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová.

Jak dlouho se vaří hřib kovář

Vyžaduje minimálně 15 minut raději však 25 minut dlouhou tepelnou úpravu. „Nedostatečně upravené plodnice mohou způsobit zažívací obtíže,“ upozorňuje mykolog Malý. Hřib kovář se dává hlavně do omáček, nedoporučuje se ale k sušení, protože při něm – na rozdíl od jiných hřibů – ztrácí svou vůni.

Co když houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Na co se hodí hřib kovář

Kulinářské využití hřibu kováře

Hodí se tedy do klasické smaženice, polévek, houbových gulášů nebo omáček, ale nepochybně pro něj naleznete i mnohá další využití. Doplňme, že hřib kovář je vhodný i k naložení do octa, na druhou stranu se někdy uvádí, že nejde o optimální houbu k sušení.

Proč hřib kovář modrá

Modrající hřib (též modrák, mn. číslo modráky) je označení pro skupinu hřibovitých hub, která se vyznačuje modráním dužniny na poraněných místech. To je způsobeno rychlou oxidací látek ze skupiny pulvinových kyselin.