Jak vypadá krk při mononukleóze?

Jak se pozná mononukleóza z krve

Vyšetření specifických EBV protilátek a/nebo opakovaný průkaz heterofilních protilátek na mononukleózu může potvrdit nebo vyloučit mononukleózu. Většina malých dětí neprodukuje heterofilní protilátky, proto i v případě nákazy EBV mají negativní výsledek vyšetření.

Jak se pozná angína od mononukleózy

Zásadní je vyšetření krve a jaterní testy

Od angíny se dá mononukleóza rozpoznat také tak, že po antibiotikách horečka neklesá. U výrazněji probíhající nemoci bývá rovněž časté zvětšení jater a sleziny. Lékař je obvykle může snadno nahmatat při pečlivém vyšetření břicha. Mononukleózu prokáže laboratorní vyšetření krve.
Archiv

Jak se pozná mononukleóza

Příznaky mononukleózy mohou být:slabost, vyčerpanost, velká únava.horečka či zimnice.silné bolesti v krku a obtížné polykánípotažené a zvětšené mandle.zvětšené a bolestivé uzliny na krku či v podpažíbolesti hlavy.vyrážka na měkkém patře.bolesti břicha.
Archiv

Jak dlouho bolí v krku při mononukleóze

Dalšími příznaky, které pacienti subjektivně pociťují, jsou bolesti hlavy, výrazně zvětšené a bolestivé uzliny na krku a v podpaží, vyrážka, drobné tečky (petechie) na měkkém patře a bolesti břicha. Akutní příznaky obvykle vymizí do 2-3 týdnů, ostatní projevy, např.
Archiv

Jak dlouho být doma s Mononukleozou

Inkubační doba u mononukleózy je 4 až 6 týdnů. Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být pacient doma v klidu, polehávat, držet dietu, kterou by měl dodržovat ještě další 2 až 4 měsíce. I po tomto období se musí nějakou dobu fyzicky šetřit.

Jak dlouho je člověk s mononukleózou infekční

Infekční mononukleóza

Inkubační doba 4 dny až 4 týdny
Klinický obraz pseudomembranózní angína, horečka, hepatosplenomegalie
Diagnostika krevní obraz, jaterní testy, průkaz heterofilních protilátek
Léčba ATB, jaterní dieta, hepatoprotektiva, vitaminy, antipyretika
Klasifikace a odkazy

Kdy s Mononukleozou do nemocnice

Při rozsáhlém otoku krku, přetrvávající vysoké horečce nebo větším zánětu jater je pak nutná hospitalizace. Léčba mononukleózy je symptomatická. Jelikož se jedná o virové onemocnění, antibiotika na něj nezabírají, případně se podávají jen při superinfekci.

Jak dlouho být doma s mononukleózou

První měsíc nemocný pobývá doma, zhruba 3 měsíce dodržuje dietu dle jaterních výsledků a i po úspěšném vyléčení se vyhýbá větší fyzické aktivitě. Ta by se měla zvyšovat postupně, u dětí je třeba alespoň na 3 týdny vynechat školu a další 3 měsíce minimalizovat tělesnou námahu,“ vysvětluje MUDr.

Co se nesmí při Mononukleoze

Zvláště na počátku nemoci jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla. Dále je nutné silně omezit tučná a smažená jídla, živočišné tuky, sladkosti, uzeniny, kečupy, hořčice, různé konzervy, ale také kávu a zcela vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.

Kdy je mononukleóza nakažlivá

EBV se přenáší slinami při úzkém kontaktu (líbáním, společným jídlem…), je možný i přenos transfuzí krve. Inkubační doba je 4 dny až 4 týdny.

Co se nesmí jíst při mononukleóze

Povolené potravinyZelenina.Ovoce.Libové maso.Ryby.Celozrnné obiloviny a výrobky z nich.Brambory.Luštěniny.Ořechy a semínka ( Přiměřeně! Obsahují vysoké množství tuku.)

Jak dlouho trvá mononukleóza

Akutní průběh infekční mononukleózy trvá přibližně tři týdny, Po čtyřech až šesti týdnech se sami uzdravíte. V mizivém procentu případů přetrvává ještě několik měsíců chronická únava, bolesti svalů a kloubů. Mezi velmi vzácné popsané komplikace mononukleózy patří meningitida, encefalitida nebo zánět nervů.

Co delat po mononukleóze

Inkubační doba u mononukleózy je 4 až 6 týdnů. Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být pacient doma v klidu, polehávat, držet dietu, kterou by měl dodržovat ještě další 2 až 4 měsíce. I po tomto období se musí nějakou dobu fyzicky šetřit.