Jak vypadá mol?

Jak se pozna Satni MOL

Moly rozeznáte nejsnadněji podle zbarvení. Mol šatní je celý světlý, zatímco mol potravinový má půlku těla světlou, a druhou tmavější. Další indicií k určení druhu mola je místo výskytu.
Archiv

Co nesnáší moli

Moli se bojí světla

Mají rádi vlhko, nesnášejí velký chlad ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.

Jak poznat moly ve strouhance

Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte!
Archiv

Jak vypada Potravinovy MOL

Potravinový mol je ve skutečnosti malý motýlek z čeledi zavíječovití zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), případně se ještě v domácnostech vyskytuje jeho příbuzný zavíječ paprikový (Plodia interpunctella). Zavíječ moučný je velký 10 až 14 milimetrů o rozpětí křídel 20 až 25 mm.
Archiv

Co vadi molům

Odpuzovače molů

Neskladujte oblečení v igelitu. Textilie pak nedýchají a to molům vyhovuje, dovnitř se většinou stejně dostanou. Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak dlouho žije MOL

Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak odehnat moly

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Kde všude mohou být moli

Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.

Kdy letaji moli

Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.

Kde se schovávají moli

Moli se bojí světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhké teplo, nesnášejí velký chlad ani velké teplo. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší. Skříně je dobré pravidelně čistit vlhkou prachovkou.

Jak zabít moly

Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.

Kde jsou nejčastěji moly

Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.