Jak vypadá plíseň révová?

Jak vypadá padlí révové

Příznaky padlí

Prvotní příznaky – matné zelenožluté až jemně stříbrné skvrny na listech. Poté se v místě skvrn se může objevovat šedobílý, moučnatý povlak (proto se říká také moučnatka či múčnatka). Napadená místa na listu postupně hnědnou a černají.

Jak vypadá peronospora

Na napadených listech se nejdříve objevují světle zelené, později žlutozelené, žlutavé a nakonec hnědé nekrotické skvrny. Výjimečně dochází k žloutnutí celých listů. Na spodní straně skvrn je bělavý porost rozmnožovacích orgánů houby.
Archiv

Jak poznat padlí

Padlí je v našich zahradách jedním z nejčastějších onemocnění a dá se velmi snadno rozpoznat. Vypadá totiž přesně jako moučný posyp. Vytváří bílý nebo šedý práškový povlak na listech, stoncích i na samotných plodech. Padlí je plísňové onemocnění způsobené odrůdami hub, které patří do řádu Erysiphales.
Archiv

Co na Peronosporu

Mezi postřiky na peronosporu patří např. Kuprikol, Polyversum, Dithane, Folpan nebo Champion. Více informací je v detailech produktů nebo na jejich etiketě. Další houbové choroby révy vinné jsou Oidium (padlí révové) a plíseň šedá.

Jak vyléčit padlí

Řešením je postřik na bázi síry Cabrio, nebo univerzálnější Discus či Kumulus WG. Padlí révové likviduje také silný mráz.

Jak se šíří padlí

Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.

Kdy hnojit révu

Základem je použití hnojiv do půdy na počátku vegetace, a to nejlépe v květnu a červnu. Dobrým řešením je použití organických hnojiv, která účinkují v půdě po dobu až tří měsíců, a navíc nezasolují půdu chemickými látkami (např. Trumf réva).

Co proti Vlnovníku

Pokud ale dojde k přemnožení a vlnovník poškozuje i plody, pak použijte schválené insekticidy nebo akaricidy (prostředky proti roztočům). Vhodné je využít dravého roztoče typu Typhlodromus pyri, který je jejich přirozeným predátorem.

Co na padlí okurek

Zejména skleníkové okurky vyžadují pravidelnou chemickou ochranu. K tomuto účelu je možné použít chemický přípravek Ortiva , Dagonis nebo Proti padlí (Kumulus).

Co je to padlí

Padlí je houbová choroba, která napadá rostliny při suchém i teplém počasí. Tato choroba je více častá a trápí spoustu zahrádkářů. Napadá především listy a stonky rostlin, ale může se objevit na jakékoliv části rostliny. Jeví se jako bílý povlak na listech a ten jistě všichni známe.

Kdy se Strika vinohrad

Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden. Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem. Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.

Jak na padlí bez chemie

Mléko zničí padlí bez chemie

Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.

Co zpusobuje padlí

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Padlí je způsobeno různými druhy vřeckatých hub (lat. Erysiphales). Padlí se přenáší pomocí spór – větrem nebo kontaktem.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.

Jak se starat o révu

Během léta přihnojujte, ošetřujte proti houbovým chorobám, na podzim zaryjte hnůj nebo kompost a přidejte menší množství kombinovaného hnojiva. Do podzimu mohou výhony dorůst až do délky 1,5–2 m. Je tedy čas vytvořit vinné révě kvalitní oporu. Kmínek volně přivazujte k opoře, nejlépe páskami z PVC.

Jak pnout vinnou révu

Nejjednodušší opěrou jsou impregnované tyčky (kolíky) z tvrdého dřeva o délce 180 -200 cm a síle 4 – 5 cm. V poslední době bývají nahrazovány železnými tyčemi o průměru 8 mm. Jsou potřebné již při výsadbě a v prvních letech po ní, aby k nim mohly být přivazovány letorosty a později kmínky, zejména svislých kordonů.

Jak zničit Vlnovník révový

Ošetření se doporučuje především tam, kde se tito škůdci silněji vyskytli v předchozích letech. Přípravkem Sulka Extra se ošetřuje těsně před rašením a na počátku rašení. Přípravek Kumulus WG se používá těsně před rašením (v době výskytu na pupenech "bílé vatičky").

Jaký postřik na Vlnovník révový

Chemická ochrana. Sirnaté přípravky, jako je například Kumulus WG, případně i akaricidy – např. Magus 200 SC, Omite 570 EW, Sanmite 20 WP a další se aplikují na jaře při rašení a po vyrašení révy (jsou plně účinné při teplotách nad 15 °C). Postřik se opakuje podle potřeby ještě dvakrát ve dvoutýdenních intervalech.

Jak na plíseň na okurkách

S ošetřením je třeba začít zpravidla na konci června (nebo později, ale vždy před výskytem choroby) a opakovat ho třikrát s intervalem opakování po 10 dnech. Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat).

Jak vypadá padlí na okurkách

Padlí okurky

Skvrny jsou nejdříve na vrchní straně listů, kde postupně pokrývají celou jejich plochu, později jsou i na straně rubové. Napadené listy zaostávají v růstu a zasychají. V některých případech se na bílém vzdušném povlaku houby objevují i velmi drobné černé plodničky.

Jaké postřiky na vinnou révu

Vinaři používají již léty osvědčený Kumulus, nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy. Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku a to 0,5%.

Jak se zbavit padlí

Jak se zbavit padlí a domácí postřiky

Mezi oblíbené domácí postřiky patří mléčný postřik, který získáte roztokem z 40 % mléka a 60 % vody, dále octový postřik, který získáte smícháním 4 polévkových lžic jablečného octa (5%) s 3,8 litru vody nebo česnekový postřik.

Co proti Dřepčíkům

Osvědčeným prostředkem proti lezoucím škůdcům a dřepčíkům je vápenný prach. Několik kusů páleného vápna pokropte vodou a nechejte rozpadnout. Takto připraveným vápenným prachem rostliny brzy zrána za rosy poprašte. Rostlinám neuškodíte, ale housenky z nich brzy odpadnou a následně uhynou.

Jak se zbavit molice

Mezi další metody se dají zařadit nejrůznější roztoky vody s octem, jarem nebo olejem, kterými se dají napadené rostliny otírat, ale účinnost není úplně stoprocentní. Stará babaská rada radí použít výluh z kopřiv. Stačí namočit kopřivy na několik dní do vody, aby se vytvořil výluh a tím poté rostliny opláchnout.

Čím hnojit révu

Nezapomínejte na pravidelné přihnojování, protože vinná réva trpívá nedostatkem mikroprvků, jako je bor, molybden nebo železo, což může následně zapříčinit chlorózy a jiné fyziologické nemoci. K přihnojování můžete používat buď granulovanou chlévskou mrvu, nebo speciální vodorozpustné hnojivo pro vinnou révu.