Čím se vyznačuje romantický hrdina
Romantický hrdina
Hrdinové romantických literárních děl se bouří proti společenským konvencím a nechtějí se podřídit zákonům a svému pokryteckému okolí.
Jaké je typické romantické prostředí
Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích. Proti osvícenskému rozumu staví romantismus často iracionální cit, proti touze znát a poznat touhu prožít a zakusit, proti známému a jasnému mystérium a tajemství, proti racionalitě fantazii.
Jaké jsou znaky romantismu
Znaky romantismudůraz na city a fantazii.individualismus – revolta, výjimečnost, touha po harmonii s přírodou.konflikt snu a procitnutí do reality.návrat k minulosti, k lidové slovesnosti.mystické motivy, tajemné scenérie (zříceniny, hřbitovy, …)
Jaký byl hlavní hrdina romantismu
Romantismus v literatuře. ústřední hrdina splývá s autorem, je neschopný nebo nemá zájem se přizpůsobit společnosti, odcizuje se (stahuje se do sebe, začíná pociťovat osamění, prožívá vnitřní konflikty…) výjimečný člověk (cikán, loupežník, mrzák, zločinec, kat, vyvrženec apod.)
Čím se vyznačuje romantismus
Romantismus klade důraz na city, emoce a autorskou svobodu – neexistují pravidla, jak psát, umělec si může dělat, co se mu zachce. Díky této autorské svobodě začaly vznikat smíšené žánry, takže například kombinace lyriky s epikou nebo prózy s poezií.
Na co kladl důraz romantismus
Romantismus se stavěl proti racionalismu, oproti rozumu zdůrazňoval sílu lidských citů, kladl důraz na fantazii, odmítal jakékoli normy, etické i duchovní, východiskem umění učinil člověka-tvůrce. Bylo to umění vyhraněně subjektivistické a individualistické.
Na co klade romantismus duraz
Znaky romantismu
Romantismus klade důraz na city, emoce a autorskou svobodu – neexistují pravidla, jak psát, umělec si může dělat, co se mu zachce. Díky této autorské svobodě začaly vznikat smíšené žánry, takže například kombinace lyriky s epikou nebo prózy s poezií.
Jak dlouho trval romantismus
Romantismus je umělecký a filozofický směr a životní postoj euroamerické kultury konce 18. století a začátku 19. století.
V čem se od sebe liší romantismus a realismus
Objektivní přístup ke skutečnosti na rozdíl od subjektivního přístupu romantismu. Místo romantické imaginace a snění vyznávali realisté kult věci, materiálního faktu. Proti romantikům, kteří utíkali do minulosti nebo do vzdálených ex. krajů, zaměřili realisté celou svou pozornost na přítomnost.
Co následuje po romantismu
V 19. stol. byl romantismus postupně vystřídán realismem; Umělecký proud v evropských literaturách 1.