Jak vypadá sazenice Patizonu?

Jak vypadá Patizon

Patizon je vlastně dýně zploštělého diskovitého tvaru se zvlněnými okraji. Jeho povrch může být zvrásněný nebo hladký. I když u nás jsou nejznámější patizony bílé barvy, lze najít i varianty v barvě žluté, oranžové či zelené. Na rozdíl od dýní se jeho semínka většinou nekonzumují.

Jakou chuť má Patizon

Patizony jsou poměrně málo užívanou plodinou, přestože se jedná o velmi hodnotnou a chutnou zeleninu. Plody patizonu jsou chuťově velmi jemné a sklizené mladé se dají jíst i se slupkou a jsou skvělé. Slupka má jemně hráškovou chuť a dužina je podobná cuketě.

Jak dlouho vydrží Patizon

Patisony můžete nechat klidně i v chladnější chodbě nebo verandě, kde jim také ztvrdne postupně slupka a vyzrají tam. Takto vám vydrží až do prosince.

Jak se pozná zralý Patizon

Jak vybrat zralý patizon

Musí mít pevnou bílou slupku bez šedivých nebo načernalých fleků. Lehká stopka plísně na stopce nevadí, ale takový plod není vhodný ke skladování, jen k rychlé konzumaci. Správně uzrálý patizon poznáte tak, že zaklepete na jeho spodní část. Musí znít dutě.

Na co je dobrý patizon

Patizon napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu, snižuje hladinu tuku v krvi a má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní, působí močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami.

Jak nejlépe oloupat patizon

Jak vyzrálý patison oloupat

První způsob: Přednostně začneme tím, že patison omyjeme. Pak jej velkým nožem rozkrojíme napůl. Pamatujte ale na to, že čím je patison starší, tím je jeho slupka tvrdší. Poloviny patisonu pak zbavíme stopky a dole zbytku po květu.

Jak jíst patizon

Malé patizonky můžete nakládat nebo jíst dokonce syrové. Při tepelné úpravě nemusíte loupat slupku, stačí odstranit semínka a měkký vnitřek, mladé plody lze jíst vcelku.

Co se dá udělat z patizonu

Patizony se připravují dušené, s vejci, v zeleninových a masových směsích, se smetanovými omáčkami, zapečené s bramborami i bez brambor, smažené. Chutné jsou i patizony sterilované: malé nakládáme celé, větší krájíme na kostičky či nudličky.

Jak dlouho se peče patizon

Kousky patizonu na plechu olejem postříkáme nebo pokapeme. Pečeme na 200 °C asi 15 minut dokřupava. Můžeme podávat s oblíbeným dipem.

Jak konzumovat patizon

Patizony mají poměrně široké uplatnění v kuchyni. Můžeme je plnit masem, sýry nebo zeleninou, nakrájený patizon lze obalit v trojobalu a smažit jako řízek, strouhaný pak připravujeme jako bramborák či lívance. Patizony rovněž nakládáme, dusíme, grilujeme, smažíme, zapékáme či pečeme.

Co se dá udělat z Patizonu

Patizon: 5 nejoblíbenějších receptů1. Smažený patizon.2. Řízky z patizonu.3. Patizonové placičky.4. Zapečený patizon v troubě5. Patizonová polévka.

Co udělat z Patyzonu

Patizony se připravují dušené, s vejci, v zeleninových a masových směsích, se smetanovými omáčkami, zapečené s bramborami i bez brambor, smažené. Chutné jsou i patizony sterilované: malé nakládáme celé, větší krájíme na kostičky či nudličky.