Jak vypadá Smrž?

Jak vypada smrž

Jak vypadá smrž (obecné znaky)

Mají protáhlý svisle oválný tvar. Klobouky jsou duté a nepravidelně pokryty důlky oddělenými tenkými příčkami. Barva se liší od světle krémové, přes okrovou až po žlutohnědou nebo hnědou, s věkem tmavne. Noha je bílá nebo světle krémová, někdy pokryta hnědými skvrnami.
Archiv

Kde v ČR rostou smrže

Smrž polovolný

Na něj narazíte v dubnu a květnu nejspíš jen ve středních a severních Čechách. Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky.

Jak chutná smrž

Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami. Podobně jako kačenky jsou smrže perfektní houba pro ochucení omáček.

Kde a kdy rostou smrže

Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem

Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.

Jak očistit smrže

Smrže jsou svým vzhledem předurčeny k tomu, aby v nich ulpívaly nečistoty, proto je třeba je pečlivě vymýt proudem vody, popřípadě očistit malým kartáčkem.

V jakých lesích roste smrž

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.

Jak dlouho roste smrž

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Co se dělá ze smržů

Houba opravdu neoslní svým vzhledem, hnědá pórovitá čepička připomínající včelí plástev má k pohádkovým hříbkům hodně daleko. Co chybí ve vzhledu, je ale přidáno k chuti. Smrž se výtečně hodí do omáček, pomazánek a výborně chutnají i sušené.

Kdy sbírat smrže

Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.

Proč jít na houby brzy ráno

Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.

Co to je Smrž

Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.

Jak pěstovat smrže

Pěstování Smržů je do velké míry závislé na přírodě. Nejedná se ani tak o pěstování, ale o vytvoření vhodných podmínek k jejich růstu. Místo v zahradě, kde hodláme pěstovat smrže musí být ve stínu, nejlépe s písčitou nebo zemito-písčitou půdou. Tato místa by neměla mít příliš bohatou půdu.

Co že smržů

Omáčka ze smržů k masu

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Jak usušit smrže

Sušené houby jsou nejvoňavější. Po očištění je nakrájíme na tenké plátky, rozprostřeme je na podnos nebo plech na pečení a necháme je usušit na vzdušném místě, v sušičce nebo při 60 °C v troubě, přitom necháme dvířka trouby trochu otevřená. Sušené houby ukládáme do dobře uzavíratelných skleníc.

Jak uvařit smrže

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Co znamená když je hodně hub

Když roste na podzim hodně hub, bude tuhá zima

Tohle říká další houbová pranostika. Kromě toho také říká, že bude hodně sněhu. Pokud houby rostou nerovnoměrně, dlouhá a tuhá zima bude ve vyšších polohách, v nižších pak mokro a sychravo. Podzimní nadílka hub pak znamená, že zima přijde později, ale pak si to vynahradí.

Kdy nejlépe na houby

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Jak poznat smrž

Jak ho poznat

Celý jeho povrch je poset hlubokými jamkami, které jsou od sebe odděleny příčnými a podélnými lištami. Je dutý a těsně přirostlý ke třeni. Barevně je velmi variabilní, může být nažloutlý, okrový, hnědavý, ale i šedivý nebo s červeným nádechem.

Kdy je nejlepší jít na houby

Obecně houby rostou během celého roku, některé druhy i během zimního období. Z hlediska praktického houbaření je však zajímavé především období od dubna do listopadu, kdy roste většina našich jedlých hub. Sezóna začíná v březnu nebo dubnu (podle počasí), kdy začínají růst smržové houby.