Jak vypadá typický Slovan?

Jak vypada typický Slovan

středoevropský slovanský typ (což nejsou čistí Slovani, právě proto, že na našem území sídlili před nimi Keltové a Germáni – ne nadarmo se říká, že Češi jsou Slovanští Němci) byli na tu dobu středně vysocí (cca 165 – 170 cm u chlapů) jedinci s tmavě hnědými vlasy a tmavýma očima (tedy NE světlovlasí a světloocí jedinci …
Archiv

Jaké měli vlasy Slované

Vyráběly se z plsti, látky či kůže a byly špičaté nebo ploché. Ženy si sčesávaly vlasy dozadu (používaly dvoustranné hřebeny, často bohatě vyřezávané) a hlavy si zdobily látkovými páskami, na něž zavěšovaly šperky zvané záušnice. Muži si nechávali volně spuštěné vlasy ke krku nebo po ramena.

Jak byli vysocí Slované

Muži i ženy byli spíše střední výšky nebo vysocí. Muži měřili nejčastěji okolo 170 cm, ale dosahovali i více než 180 cm, ženy měřily zhruba 160 cm, výška přes 167 cm byla ojedinělá. Kromě středních nebo velkých jedinců měli někteří lidé i postavu malou, muži do 160 cm a ženy do 150 cm.

Jak se oblékali Slované

Základem oděvu byla nějaká forma delší volné košile (tunika, rubáš), která byla u mužů kratší (zhruba po kolena) a u žen delší (ke kotníkům). Mužský oděv mohly dále tvořit buď spodky a k nim oblékané oddělené nohavice, nebo snad i klasické kalhoty, jak je známe například už od Germánů.

Čím platili Slované

Staří Slované vlastní mince neměli

Ti vlastní mince nerazili. Zato k placení používali plátěné kousky (bez zajímavosti není podoba slov plátno a platit) a slavné hřivny.

Jaké zvířata chovali Slované

Slovanské hospodářství bylo tradičně zaměřeno na zemědělství a pastevectví. Znali dvoupolní systém obdělávání půdy. Pěstovali všechny tehdy běžné druhy obilovin, luštěniny, olejnaté rostliny, ovoce, zeleninu, ale i technické plodiny jako len. Chovali prasata, drůbež, ovce, kozy, dobytek a koně.

V co věřili Slované

Slované tradičně vyznávali etnické polytheistické náboženství někdy označované jako slovanské pohanství. Mezi jejich božstva patřil hromovládný Perun, bůh blesku a hromu, Veles, bůh podsvětí a skotu, Svarog (ze slova „svárožič“ – bůh slunce, ohně a války), Simargl (bůh větru) a Mokoš, Velká matka.

Co uctívali Slované

Slované byli polyteisté, uctívali více bohů. Kult se, kromě božstev, soustředil především na uctívání přírodních objektů jako byly posvátné stromy nebo prameny, nadpřirozených bytostí jako byly víly, duše předků a praktikování rituálů.

V čem žili Slované

Slované si stavěli ze dřeva, proutí a rákosu jednoduchá obydlí. Jejich obytný prostor byl vykopán do země, proto jim říkáme zemnice. Nad terén vystupovala pouze střecha, krytá slámou. V hřebenu byly otvory, kudy stoupal dým z ohniště či pece v rohu.

Co jedli Slované

K nejoblíbenějšímu druhu potravy starých Slovanů patřilo proso, jehož vyloupaná žlutá zrna, neboli jáhly, se dobře skladovala a uchovávala. Z vý- živných jáhel ženy vařily kaši, která dobře zasytila věčně hladové žaludky dětí a mužů. Tu jedli buď slanou, nebo slazenou medem divokých včel či lesními plody.

Kdo je Slovan

Slovan, Slované označuje příslušníky skupiny příbuzných národů indoevropského původu sídlících ve východní, střední a jižní Evropě, k nimž dnes patří Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci, Slovinci, Chorvati, Srbové, Makedonci a Bulhaři.

Jak se jmenovali bohové Slovanů

Vladimírův panteonPerun – bůh hromu a blesku.Chors – pravděpodobně neslovanský přívlastek slunečního boha Dažboga.Dažbog – sluneční bůh.Stribog – bůh nejasné funkce, zpravidla vykládaný jako bůh větru.Mokoš – bohyně země a vláhy a úrody, slovanská forma Velké Matky.

Čím sladili Slované

Ze zemědělských plodin pěstovali především rýži a obilí. Pokrmy sladili třtinovým cukrem. Neuměli zpracovávat kovy, ale byli dobrými hrnčíři.

Kdo je nejvyšší bůh ve slovanské mytologii

U všech Slovanů je předpokládána víra v Peruna, boha hromu a blesku, obecně známý také nejspíš byl chtonický bůh Veles spojovaný se stády, bohatstvím a magií a Mokoš, bohyně vody a země. Perun společně s Velesem však představovali hlavní božstvo.