Jak vypadá viskóza?

Co je za materiál viskóza

Viskóza je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Materiály na bázi regenerované celulózy sice nejsou čistě přírodní, ale lze je považovat za jakousi alternativu k přírodním materiálům.
Archiv

Co je 100% viskóza

Viskóza je „poloumělé“ vlákno, které se vyrábí trochu podobně jako některá syntetická vlákna, avšak z rostlinné suroviny: z celulózy. Bavlna, len, konopí a další přírodní materiály se také skládají převážně z celulózy, proto je jim viskóza v mnohém podobná, např. svou prodyšností nebo požadavky na péči.

Co ušít z viskózy

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …
Archiv

Jak se pere viskóza

Protože má viskóza tendenci se smršťovat, snáší pouze nízké teploty do 40 °C. Pokud nechcete riskovat, snižte teplotu a perte viskózu na 30 °C. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte cedulku.
Archiv

Jak se vyrábí viskóza

Viskózová vlákna se tedy vyrábějí zvlákňováním regenerované celulózy do kyselé lázně, kde se utváří struktura vlákna. Vlákno se v kyselé lázni sráží a dostává charakteristický obláčkovitý tvar v řezu. Pokud se viskóza nebude zpracovávat ve své nekonečné délce, následuje řezání na střiž, praní a sušení.

Co je to tencel

Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell – tedy druh viskózy vyráběný z rozdrcených dřevěných vláken, resp. z buničiny, anebo recyklací jiných textilií. Oproti klasické viskóze je lyocellové vlákno odolnější a pevnější.

Jak žehlit Viskozu

Oblečení z viskózy, které je velmi příjemné na nošení, se zpravidla nemusí žehlit. Co ovšem dělat, když na žehlení košil, šatů či kalhot z viskózy stále trváte Tyto oděvy umístěte na podložku na žehlení a použijte na ně pouze vlažnou žehličku. Oblečení z viskózy žehlete ideálně na bavlněném potahu na žehlící prkno.

Jak na šití úpletů

Pro šití úpletů používejte vždy speciální jehlu určenou na šití úpletu. Označenou stretch nebo ball point nebo Jersey. Jehla má kulatější špičku, která proniká mezi vlákna pleteniny a netrhá je. Máte-li k dispozici kráčející patku, určitě ji k šití úpletu použijte.

Jak se šije hedvábí

U šifonu, hedvábí a dalších podobných látek si nechte rezervu ještě o trochu větší. Já si k té mé namyšlené spotřebě materiálu většinou přičítám ještě 15 – 40 cm, s ohledem na to, jak složitý oděv šiji. U jednodušších střihů, které se skládají jen z předních dílu, zadního a rukávů, většinou stačí 15 cm.

Co je to Rayon

Viskóza je celulózové vlákno. Vyrábí se podobně jako vlákna umělá, tedy protlačením tekuté hmoty tryskami, ale výchozí surovinou je celulózová hmota ze dřeva nebo bavlny.

Co to je Modal

Modal je přírodní materiál, druh viskózy – přezdívá se mu umělé hedvábí. Vyrábí se z celulózy bukového dřeva. Na těle se nosí příjemně, je velmi lehký, vzdušný, navíc skvěle odvádí pot. Proto spodní prádlo mívá příměsi modalu, bavlny a elastanu.

Jaké dřevo je v ČR nejčastěji využíváno pro výrobu viskózy

Nejčastěji používaná je smrková kulatina, ze které je na začátku procesu připravena štěpka.

Co je to materiál Modal

Modal je přírodní materiál, druh viskózy – přezdívá se mu umělé hedvábí. Vyrábí se z celulózy bukového dřeva. Na těle se nosí příjemně, je velmi lehký, vzdušný, navíc skvěle odvádí pot. Proto spodní prádlo mívá příměsi modalu, bavlny a elastanu.

Jak správně žehlit

Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu. Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte. Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu.

Jaká je teplota žehličky

Obvykle se rozsah teplot žehliček pohybuje mezi 100 až 230 °C.

Co je pružný steh

Pružný steh

Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co ušít že saténu

Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.

Jak šít z Muselinu

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Co je to Lyocel

Lyocell je přírodní vlákno nové generace. Jedná se o přelom ve výrobě textilií, nadmíru šetrný k životnímu prostředí. Je to měkký, jemný materiál, na omak velmi příjemný. Vyniká svou prodyšností, lehkostí a je chladivý.

Co je 100% Modal

K výrobě modalu se používá výhradně bukové dřevo a to znamená, že se tento materiál vyrábí z kvalitnější dřevnaté buničiny než běžná viskóza. Díky tomu je pevnější, odolnější a působí luxusnějším dojmem. Modal se běžně používá jako alternativa hedvábí nebo bavlněného žerzeje, ze kterého se vyrábí trička.

Co je Ecovero

EcoVero je plně biodegradabilní a kompostovatelné. Lze jej dobře recyklovat (využít jako surovinu pro výrobu nové viskózy), ale pokud náhodou skončí na skládce, během několika měsíců se zcela rozloží, aniž by do půdy uvolnilo toxické chemikálie.

Co se nesmí žehlit

Pokud jde o umělé materiály, jako je polyester, ale také flanel nebo tvíd, musíte je žehlit na nízké teploty, jinak byste látku nenávratně poškodila. Žehlete je vždy z rubové strany. Naopak bavlna nebo len snesou velmi vysoké teploty a na nižší teploty je nikdy dobře nevyžehlíte.

Jak žehlit s parni žehličkou

A práce s nimi je jednoduchá a rychlá:Vytáhnete napařovač ze skříně.Nádobku napustíte vodou.Oděv navléknete na ramínko.Přístroj zapojíte do sítě.Zmáčknete jedno tlačítko.Počkáte pouhou 1 minutu.Začnete žehlit.

Kdo vymyslel žehlení

Dnes již hospodyňky, ano, od nepaměti bylo žehlení vnímáno jako "ženská práce", takové problémy nemají. Pomohl jim Henry Seeley, který 6. června 1882 v New Yorku patentoval první elektrickou žehličku.