Jak vypadá zralé granátové jablko?

Jak se pozná že je granátové jablko zralé

Čerstvé a zdravé granátové jablko má lesklou a hladkou červenožlutou slupku, není nikde otlačené a nejeví známky plísně. Vysušené jablko je jasně hranaté a jeho slupka je matná.
Archiv

Jak se pozná zralé liči

Liči voní po růžích či po muškátu, chuť je sladce nahořklá. Podtržené plody už nedozrají, proto se liči dováží zralé.
Archiv

Jak dlouho vydrží vyloupané granátové jablko

Ve správných podmínkách, tedy chladu a suchu, vydrží granátové jablko až několik týdnů, nejlépe však uděláte, pokud jej zpracujete co nejdříve, časem totiž ovoce vysychá.
Archiv

Jak nechat dozrát granátové jablko

Plod nejlépe dozraje na suchém místě, o něco chladnějším než pokojová teplota. Proces urychlíte tím, že ho zabalíte do papírového pytlíku a uložíte do temné spíže.

Kdy jíst granátové jablko

Granátová jablka v kuchyni

Zrníčka chutnají skvěle bez jakékoliv úpravy, vylepší dezerty, zákusky, zmrzliny, müsli, jogurty, pudinky, hodí se do ovocných i zeleninových salátů. Připravují se z nich šťávy, sirupy, limonády, smoothie, alkoholické i nealkoholické koktejly.

Jak chutná granátové jablko

Granátové jablko je aromatické ovoce se sladkokyselou chutí. Šťáva granátového jablka je tmavě červená a ve skle vypadá, že jde o slaďoučkou pochoutku. Je ale bohužel kyselá. Konzumenty často odrazuje složitý přístup k samotným semenům, ale trpělivost se vyplatí.

Co se jí z granátového jablka

Jak jíst granátové jablko

Existuje hodně způsobů, nicméně v každém případě je nezbytné odstranit vnitřní světlou slupku, která je hodně hořká. Nejznámější způsob je plod přepůlit a vybrat z něj zrníčka lžící nebo vyklepat silou. Osvědčené je narušit nožem slupku a následně plod postupně opatrně oloupat ručně.

Kdy se sklízí liči

Ovoce zraje od července do října, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová. Slupka plodu (epikarp) je tenká, pevná a má bradavičnatý povrch, ze zralého plodu ji lze lehce sloupat.

Jak se má jíst granátové jablko

Jak jíst granátové jablko

Existuje hodně způsobů, nicméně v každém případě je nezbytné odstranit vnitřní světlou slupku, která je hodně hořká. Nejznámější způsob je plod přepůlit a vybrat z něj zrníčka lžící nebo vyklepat silou. Osvědčené je narušit nožem slupku a následně plod postupně opatrně oloupat ručně.

Jak využít granátové jablko

Jak použít granátové jablíčko Chutná zrníčka využijtete zejména v syrovém stavu, kdy se jí i se semínky. Hodí se do jogurtů a snídaňových kaší a do studené kuchyně na dozdobení salátů a zákusků. Své uplatnění má i vylisovaná šťáva, ze které si připravuje výborná letní limonáda.

Kdy dozrávají granátové jablko

Pod tvrdou červenou slupkou se v pouzdrech z hořké slupky skrývá přes 600 semen obalených sladkou dužinou. Granátové jablko je zralé, když je jeho slupkou červená a mírně vysušená.

Jak se správně jí Granátové jablko

Osvědčené je narušit nožem slupku a následně plod postupně opatrně oloupat ručně. Granátové jablko rozřízneme na čtyři dílky azrníčka postupně vyloupeme – plod jen nařízneme! Mezi hodně používaný způsob patří odříznutí horní části jablíčka. Po řezu se objeví tvar nepravidelné hvězdičky.

Jak využít Granátové jablko

Zrníčka granátového jablka příjemně oživí mnoho pokrmů, hlavně salátů. Dozdobí rovněž dezerty a podávají se také ke grilovanému masu, hodí se k drůbeži, k hovězímu i k rybám. Zdobí se jím třeba libanonský a vůbec levantský (oblast východního Středomoří) pokrm z lilku baba ghanoush.

Co se dá udělat z granátového jablka

Další využití granátových jablek

Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech. Dále se granátové jablko využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se hodí především k drůbeži, grilovanému masu a rybám.

Kdy jíst Granátové jablko

Granátová jablka v kuchyni

Zrníčka chutnají skvěle bez jakékoliv úpravy, vylepší dezerty, zákusky, zmrzliny, müsli, jogurty, pudinky, hodí se do ovocných i zeleninových salátů. Připravují se z nich šťávy, sirupy, limonády, smoothie, alkoholické i nealkoholické koktejly.

Proč jíst Granátové jablko

Vliv na zdraví

Granátové jablko je doslova vitamínovou bombou, tedy granátem. Známé je především pro vysoký obsah vitamínu C, zastoupeny jsou však také vitamíny skupiny B, dále pak vitamín A ve formě karotenoidů. Významně jsou také přítomny aminokyseliny, třísloviny a flavonoidy.

Jak často zalévat liči

Liči by mělo naklíčit během 1 až 4 týdnů. Každý den plastový poklop na chvíli nadzvedněte, aby se liči mohlo aklimatizovat na normální podmínky. Jakmile dosáhne rostlinka přibližně 10 cm, můžete semenáčky přesunout do větraného a částečně zastíněného studenějšího rámu. Zalévejte jednou za týden přibližně do 2/3.

Jak dlouho vydrží liči

Jak dlouho tedy liči vydrží Při pokojové teplotě vydrží plody liči 2 až 3 dny. Pokud je však teplota v místnosti vysoká, můžete očekávat, že vydrží pouze jeden den.

Co se dělá z granátového jablka

Využití Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Oblíbený je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech.

Na co je dobré Granátové jablko

Bohaté na aktivní látky a blahodárné antioxidanty

Aktivní látky z granátového jablka obsahuje mnoho anti-age produktů. Toto na první pohled působivé ovoce totiž dokáže bojovat proti předčasnému stárnutí: Stimuluje přirozené regenerační procesy kůže, působí proti volným radikálům a podporuje obnovu buněk.

Kde roste Granátové jablko

Granátová jablka se pěstují v celém Středomoří, Indii, Argentině, USA a po celé Asii. Za nejkvalitnější jsou považovány plody z Íránu. Sklizeň probíhá v září až listopadu, výjimečně i dříve. Marhaník pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem.

Jaká část granátového jablka se konzumuje

Granátová jablka v kuchyni

Granátová jablka se nejčastěji konzumují čerstvá, protože tak je zaručené uchování zdraví prospěšných látek. Zrníčka chutnají skvěle bez jakékoliv úpravy, vylepší dezerty, zákusky, zmrzliny, müsli, jogurty, pudinky, hodí se do ovocných i zeleninových salátů.

Odkud je liči

Liči čínské (Litchi chinensis), také známé pod jménem dvouslivák lahodný, je jediný zástupce rodu liči (Litchi) z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Jeho ovoce je známo jako liči. Původem je z Asie, z Číny a Indočíny. Liči čínské je nejznámější zástupce čeledi mýdelníkovitých poskytujících jedlé plody.

Jak správně oloupat liči

Liči vložte do dlaně, sevřete ji a celou pěst obejměte ještě druhou rukou. Jemně zmáčkněte a ozve se puknutí. V tu chvíli pěst rozevřete a slupku z liči nadvakrát stáhněte. Tato metoda je opravdu velmi snadná, a během chviličky tak můžete oloupat celou misku.

Jak se má jíst Granátové jablko

Mezi hodně používaný způsob patří odříznutí horní části jablíčka. Po řezu se objeví tvar nepravidelné hvězdičky. Slupku plodu nařízneme v místě prázdného (bílého) políčka. Nůž pak zabodneme do bílého středu a mírně pootočíme – granátové jablko se rozdělí na dílky, ze kterých zrníčka už snadno vyloupeme.