Jak vypada Kotrč kadeřavý?

Jak poznat jedlý kotrč

Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných větviček žlutavé až hnědavé barvy. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů. Nález velkého kotrče je pro houbaře vydatný úlovek. Kotrč příjemně voní, dužnina je chutná a nejčastěji se z něj připravuje dršťková polévka.
Archiv

Jak vypadá houba kotrč

Houba je v mládí světlá a bílá až světle okrová, postupně žloutne až do žlutohnědé barvy, někdy s růžovým či světle rezavým odstínem. Větvičky jsou na okrajích tmavší než bledý vnitřek plodnice, ostří plochých větévek bývá někdy tmavé.

Kde roste Kotrč kadeřavý

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) roste ve starších borových lesích u jednotlivých stromů, najít jej můžeme od července do listopadu. Parazituje na kořenech borovice, kterým způsobuje hnilobu a díky tomu jej lesníci nevidí příliš rádi.

Jak připravit Kotrč kadeřavý

Na olivovém oleji si zpěníme drobně pokrájenou cibuli s nasekaným česnekem a po chvíli přidáme i pokrájeného kotrče. Posypeme drceným kmínem, sladkou a pálivou mletou paprikou, podlijeme vodou nebo vývarem a dusíme doměkka (asi 20 minut). Na závěr zahustíme jíškou z másla a hladké mouky a ještě chvilku povaříme.

Jak sušit kotrč

Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí. Kotrč se velmi dobře suší, nejlépe zavěšením plodnice na provázek na světlém vzdušném místě. Velkou plodnici můžeme rozřezat na několik menších, aby rychleji uschla.

Jak se čistí kotrč

Kousky houby propláchněte pod proudem vody a pokud je to třeba houbičkou setřete z houby případnou hlínu (já jsem místy používala i štětec na vyčištění od hlíny, ale i pinzetu na vyjmutí zarostlých jehliček). Očištěný kotrč vložíme do hrnce. Kotrč zalijeme 1 vývaru.

Jak chutná kotrč

Vyrůstá přímo ze země nebo ze dřeva a mnohonásobně se větví. Jednotlivé vnitřní větévky jsou masité a lupenité, a naopak ty, které jsou na povrchu plodnice bývají značně zkadeřené. Stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Jak se cisti kotrč

Kotrč je nejprve nutné umýt ve vodě, povařit, poté je možné jej konzumovat. Můžeme ho přidávat do polévek nebo omáček, ale také nasušit a uschovat na zimu nebo rozmixovat a používat jako houbové koření. Hodí se k nakládání do octa, k přípravě veganského guláše.

Jak dlouho se vaří kotrč

Cibulku osmažíme do zlatova, zaprášíme moukou, přidáme zeleninu, kterou máme rádi, brambory, sůl, kmín, pepř. Kotrč vložíme do vývaru až úplně naposledy, aby se neztratila jeho chuť, povaříme asi deset, dvanáct minut, nezapomeneme na česnek a přidáme jen trochu majoránky.

Co se dá dělat z kotrče

Jaké dobroty z kotrče připravíte Kotrče můžete usmažit, je to méně známá varianta, ale určitě stojí za vyzkoušení. Houbu osušte a obalte v klasickém trojobalu, tedy mouka, vejce, strouhanka. A hurá, můžete jej smažit!

Jak rychle roste kotrč

Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí.

Co se dělá z kotrče

V těstíčku i trojobalu

Kotrče můžete usmažit, je to méně známá varianta, ale určitě stojí za vyzkoušení. Houbu osušte a obalte v klasickém trojobalu, tedy mouka, vejce, strouhanka. A hurá, můžete jej smažit! Pokud nemáte chuť na trojobal, zkuste těstíčko!