Jak vypada zelená stolice?

Co znamená když je zelená stolice

„Kromě konzumace zelených potravin, pálivých jídel, alkoholu, kávy či doplňků obsahujících chlorofyl může zelená barva stolice znamenat vážnější příčiny: otravu jídlem, ale také střevní zánět nebo syndrom dráždivého tračníku,“ upozorňuje MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny.

Jak vypadá správná stolice

„Zdravá stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu (záleží na skladbě stravy), měkkou konzistenci a tvar válečku,“ vysvětluje nutriční specialistka Pavlína Zdeňková Kroužková. Zdravá stolice by také měla mít menší váhu než voda (tj. v míse plave) a neměla by ulpívat na stěnách záchodové mísy.
ArchivPodobné

Co znamená když mám zelený průjem

Při průjmu je vhodné si všímat barvy stolice žlutý průjem (a plovoucí stolice) ukazuje na zvýšený obsah tuku, zelený průjem bývá přítomen při infekčním průjmu bakteriálního původu nebo při užívaní antibiotik. Zelené zbarvení stolice však může mít na svědomí i konzumace velkého množství listové zeleniny.
Archiv

Co je hladova stolice a jak vypada

hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Archiv

Jaká je správná barva stolice

Barva stolice by se měla pohybovat v různých odstínech hnědé, kvůli jídlu může získat krátkodobě jiný nádech. Pokud v ní ale přetrvává černá, červená, žlutá nebo zelená, možná jde o signál vnitřního krvácení, problémů s funkcí některých orgánů či závažného onemocnění.

Co znamená kašovitá stolice

Řidší kašovitá stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální látky.

Co znamená tmavě zelená stolice

Zelená stolice – často naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji, než je normální. Děje se tak proto především u průjmů. Ale i při nadužívání projímadel či užívání některých antibiotik.

Co znamená zelená stolice u dospělých

Zelená stolice / nazelenalá stolice

Zdravá stolice může být v případě, že jíte hodně zelených potravin, smoothie, špenátu a salátu. Pokud ne, stolice většinou prochází traktem rychleji, neobsahuje pak tolik bilirubinu, který by ji zbarvil do hněda. Může naznačovat přítomnost střevního zánětu.

Jak poznat infekční průjem

Akutní průjem

Hlavními příznaky jsou bolesti až křeče v břiše, zvracení a horečka. Ve stolici se může objevit příměs krve a hlenu. Pokud průjmem trpí například celá rodina, je pravděpodobné, že byl způsoben viry (rotaviry, echoviry aj.). Průjmy virového původu často doprovází zvracení, stolice je vodnatá.

Jak často má být stolice

Vyměšování stolice se obvykle pohybuje mezi frekvencí třikrát denně a třikrát týdně, přičemž kterýkoli z těchto extrémů se může týkat naprosto zdravého člověka.

Proč mám tekutou stolici

Řidší kašovitá stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální látky. Pravidelná řídká stolice může vést k dehydrataci organismu i v případě, že pijeme dostatek tekutin.

Jak mít řídkou stolici

Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování! Strava vhodná při zácpě: jak jsme již zmínili – jídelníček si sestavujte tak, aby v něm nechyběly jídla bohatá na vlákninu, oleje a vodu. Výborným tipem proti zácpě je například řídká ovesná kaše.

Co znamená tmave zelená stolice

Zelená stolice – často naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji, než je normální. Děje se tak proto především u průjmů. Ale i při nadužívání projímadel či užívání některých antibiotik.

Co pít při průjmu

Pijte zásadně balenou vodu, případně vodu převařte nebo dezinfikujte speciálním přípravkem. Různé typy přípravků na dezinfekci vody lze zakoupit v lékárně. Pijte pouze pasterizované mléko. Vyhněte se ledu v nápojích, i ten může být zdrojem infekce.

Kdy pouzit Smectu

Léčba akutního průjmu:

Dospělí a děti starší než 15 let: Na začátku léčby užít 2 sáčky, poté 1 sáček po každé měkké stolici, max. 6 sáčků za den. Při akutním průjmu je možné užívat SmectaGo® až 3 dny. Pokud průjem trvá déle než 3 dny, poraďte se s lékařem.

Kdy už je zácpa nebezpečná

Zácpa obvykle není nebezpečná, ovšem pokud se objeví u akutní zácpy břišní bolest, nevolnost, zvracení, zvýšená teplota či krev ve stolici, je nutné vyšetření u lékaře k vyšetření náhlé příhody břišní.

Jak se Vykadit když to nejde

Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Kde bolí břicho při zácpě

Pokud jste měli někdy zkušenost se zácpou, určitě si vzpomenete na pocit nafouknutého břicha, nadýmání, jednoduše pocit plnosti. Po tom, jak se tělo několik dní nevyprázdní, člověk se cítí těžký, oteklý, často zácpu provázejí i bolesti v oblasti střev, hlavně v levém boku.

Jak se rychle Vykadit

Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko. Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně.

Jaký banán na průjem

Banány, které jsou rovněž bohatým zdrojem draslíku, jsou i velmi vhodnou potravou při průjmech. Pozitivní účinky při žaludeční nevolnosti však mají jen zralé žluté banány, zelené jsou naopak při potížích se žaludkem nevhodné, protože jsou hůře stravitelné a způsobují plynatost.

Co jíst a Nejist při průjmu

Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.

Jak dlouho se bere Smecta

Je nutné podávat perorální rehydratační roztok k náhradě tekutin ztracených při průjmu a k prevenci dehydratace (nedostatku tekutin v těle). Dospělí a děti starší než 15 let: Na začátku léčby užít 2 sáčky, poté 1 sáček po každé měkké stolici, max. 6 sáčků za den. Při akutním průjmu je možné užívat SmectaGo® až 3 dny.

Jak vyvolat stolici při zácpě

Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.

Jak se co nejrychleji Vykadit

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Co Nejist a Nepit při průjmu

Jaká je první pomoc při cestovatelském průjmuDodržujte pitný režim!Vhodné jsou neperlivé minerální vody, rýžový odvar, mrkvový odvar nebo čaj.Mezi nevhodné nápoje patří zejména káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a nápoje sycené oxidem uhličitým.