Jak vypadají kuřátka houby?

Kde rostou kuřátka

Kde a kdy roste

Kuřátka žlutá rostou velmi hojně ve všech lesích, zejména pak u buků a smrků. Patří k letním houbám – najdete je nejdříve v červenci, nejpozději na konci září. Plodnice kuřátek žlutých jsou jedlé, ale nezkušení houbaři by se měli mít na pozoru.
Archiv

Jak zpracovat kuřátka

Kuřátka jsou tuhá, proto je nutné je před požitím důkladně tepelně upravit. Hodí se do klasické smaženice, směsí a houbových polévek. Dobře se vyjímají v houbových zavařeninách, oživí i guláš a smetanové omáčky.
Archiv

Jak rychle roste Kotrc

Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí.

Jak poznat jedlý Kotrč

Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných větviček žlutavé až hnědavé barvy. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů. Nález velkého kotrče je pro houbaře vydatný úlovek. Kotrč příjemně voní, dužnina je chutná a nejčastěji se z něj připravuje dršťková polévka.

Jak poznat jedlý kotrč

Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných větviček žlutavé až hnědavé barvy. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů. Nález velkého kotrče je pro houbaře vydatný úlovek. Kotrč příjemně voní, dužnina je chutná a nejčastěji se z něj připravuje dršťková polévka.

Jak rychle roste kotrč

Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí.

Co se vaří z kotrče

Na olivovém oleji si zpěníme drobně pokrájenou cibuli s nasekaným česnekem a po chvíli přidáme i pokrájeného kotrče. Posypeme drceným kmínem, sladkou a pálivou mletou paprikou, podlijeme vodou nebo vývarem a dusíme doměkka (asi 20 minut). Na závěr zahustíme jíškou z másla a hladké mouky a ještě chvilku povaříme.

Co se dá dělat z kotrče

Z kotrče je možné připravit třeba výtečnou polévku (např. „dršťkovou“, gulášovou, krémovou či bramborovou), guláš či omáčku. Můžete jej také obalit v těstíčku či trojobalu a usmažit, případně jej využít k přípravě tradiční houbové smaženice.

Jak vypada Kotrč kadeřavý

Kotrč kadeřavý nemá klobouk v pravém slova smyslu; plodnice je tvořena mnoha plochými větévkami připomínajícími květák nebo spíše mozek. Krátkým tlustým třeněm je připojen ke stromu, na jehož bázi nebo kořenech roste. Plodnice obsahuje 20 – 50 cm v průměru a stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé.

Jak vypadá hřib strakoš

Jak vypadá

Jeho ochmýřený klobouk, který je široký 50–130 mm, je postupem času matný. Je olivově hnědý, může být i lehce oranžový, posetý drobnými tmavými šupinkami. Má polokulovitý, později polštářovitý tvar. Rourky.

Jak chutná kotrč

Vyrůstá přímo ze země nebo ze dřeva a mnohonásobně se větví. Jednotlivé vnitřní větévky jsou masité a lupenité, a naopak ty, které jsou na povrchu plodnice bývají značně zkadeřené. Stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Jak dlouho vydrží kotrč

V chladničce či ve sklepě vydrží až týden a je možné ho konzumovat po částech. Kromě použití v polévkách (především falešná dršťková, bramboračka) či guláších lze kotrč i smažit nebo sušit a využít ho např. v omáčkách.

Kde roste hřib kotrč

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) roste ve starších borových lesích u jednotlivých stromů, najít jej můžeme od července do listopadu. Parazituje na kořenech borovice, kterým způsobuje hnilobu a díky tomu jej lesníci nevidí příliš rádi.

Kdy roste hřib strakoš

Hřib strakoš roste místy hojně až velmi hojně koncem léta až na podzim (srpen – listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, hlavně pod borovicemi, ale i smrky, v písčitých borech a na rašeliništích.

Co je Strakoš

Klouzek strakoš (Suillus variegatus (Sw.) Kuntze), v některé české literatuře udáván jako hřib strakoš, je jedlá houba z čeledi slizákovité.

Co se dá udělat z kotrče

V těstíčku i trojobalu

Kotrče můžete usmažit, je to méně známá varianta, ale určitě stojí za vyzkoušení. Houbu osušte a obalte v klasickém trojobalu, tedy mouka, vejce, strouhanka. A hurá, můžete jej smažit!

Který klouzek modrá

Strakoš je masitý klouzek s dlouhým třeněm, bez slizkého povrchu klobouku, který je pro klouzky typický. Klobouk je plstnatý, výtrusná vrstva hnědá. Po otlačení rourky i dužina modrají.

Jak dlouho vydrží kotrč v lednici

V chladničce či ve sklepě vydrží až týden a je možné ho konzumovat po částech. Kromě použití v polévkách (především falešná dršťková, bramboračka) či guláších lze kotrč i smažit nebo sušit a využít ho např. v omáčkách.

Co když houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Jak vypadá hřib koloděj

Hřib koloděj (Boletus luridus)

Stejně jako kovář je jedlou, chuťově výbornou houbou, vhodnou pro všechny kuchyňské úpravy i pro konzervaci. Jeho klobouk je kožově šedý, zatímco ústí rourek jsou rovněž nápadná červenou barvou, po doteku tmavě modrající. Dužina je bleděžlutá, na řezu se okamžitě zbarvuje zelenomodře.

Jak se pozná jedovatá houba

Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.

Jak vypadá jedovatý hřib

Hořčák lze poznat především podle toho, že má zamlada bílé a postupně narůžovělé rourky na spodní straně klobouku; na rozdíl od jedlých hřibů, které mají rourky žluté, případně okrové nebo hnědé. Kromě toho jej odhalíme ochutnáním – je prostě věrný svému názvu – hořký.

Jak vypadá hřib kříšť

I hřib kříšť je hořký

Kříšť poznáme podle načervenalého třeně (nohy), podle světlého klobouku a podle toho, že při rozkrojení modrá. Na rozdíl od hořčáku má kříšť žluté rourky, také barva třeně je pod kloboukem žlutá a červené barvy na něm přibývá směrem od klobouku dolů.

Jak se pozná hřib

Nejdůležitějším určovacím znakem hřibu smrkového je charakter pokožky klobouku, která je v mládí hladká a nesametová, a za vlhka mírně oslizlá až lesklá. Třeň je nejprve bělavý a postupně získává zejména v horní části pod kloboukem nahnědlé zbarvení způsobené jemnou síťkou.

Jak se liší jedovaté houby od jedlých hub

Řada jedlých hub je za syrova jedovatá, ale po tepelné úpravě (doporučujeme minimálně 20 minut varu) jsou jedlé – například čirůvka fialová, hřib koloděj, muchomůrka růžovka. Nebezpečné jedovaté druhy ale obsahují termostabilní toxiny, tj. jedy, které se varem neničí. Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené.