Jak vypadají ploché nohy?

Jak poznam že mám plochou nohu

Jak poznat zda mám plochá chodidla Plochá chodidla se projevují otoky nohou, nadměrnou únavou po delší chůzi či pocitem ztěžklých lýtek. Pokročilejší stádia doprovází pocit chladu v nohách nebo naopak pálení chodidel a bolesti nožní klenby od paty až k prstům.

Jak bolí plochá noha

Příčinou bývá propad příčné klenby. Bolest se může vyvíjet postupně. Zpočátku se jedná o pocit chůze s kuličkou či kamínkem v botě a nakonec je bolest pálivá, vystřelující, prsty brní nebo jsou necitlivé. Bolest se typicky zhoršuje ve stoje, běhu nebo chůzi naboso.

Jak vypadá příčně plochá noha

Příčně plochá noha – dochází k ní poklesem příčné klenby, přičemž se rozšíří celá přední část nohy. Děje se tak často u žen nošením obuvi s vysokými podpatky (vyšší než 4,5 cm) s úzkými špičkami. Dochází tak k přetížení přední části nohy a zároveň nedostatečnému prostoru pro prsty nohou.
Archiv

Jak léčit plochou nohu

Léčba plochých nohou je obtížná a zdlouhavá, často už všechny škody ani odstranit nejde. O konkrétním postupu je nejlepší poradit se s ortopedem. Mezi nejčastější léčebné metody ale patří ortopedické vložky do bot a rehabilitační cvičení.

Jak poznat spadlou příčnou klenbu

Poznáte to hlavně podle obuvi, která je na vnitřní straně viditelně sešlapaná a více opotřebovaná. Silně plochá noha. Došlapujete na vnitřní stranu. Deformace je prakticky nevratná.

Jak poznat vysokou klenbu

Chodidlo s vysokou klenbou

Pokud obtisk zobrazuje pouze přední část chodidla odděleně od zadní části (ty mohou být spojeny na vnějším okraji tenkou čárou), pak mají vaše chodidla vysokou klenbu, což je nejméně častý případ, a budou se vyznačovat pravděpodobně nedostatečnou pronací (supinací).

Jak napravit ploché nohy

U těžších deformit je doporučována úprava obuvi eventuálně ortopedická obuv. Vhodné je pravidelné cvičení nohou, udržování hybnosti kloubů nohy. Je třeba si uvědomit, že plochou nohu nelze v dospělosti cvičením zkorigovat do normálního tvaru. Toto cvičení má však svůj význam pro udržení celkové kondice nohou.

Jak vzniká plochá noha

Plochá noha je nejčastější získanou vadou nohy.

Vzniká porušením (poklesem) podélné nebo příčné klenby. Může tedy vzniknout podélné plochonoží, nebo příčné plochonoží ale i kombinace obou. Podélná klenba je tvořena dvěma oblouky. Vnitřní oblouk je vyšší než zevní.

Jak narovnat plochou nohu

Posaďte se na židli a před nohy si rozložte utěrku. Snažte se jí uchopit prsty a zvednout. Následně můžete zkusit utěrku natáhnout, stoupnout si na ní a snažit se jí palci srolovat pod plochu chodidla. U obojího se snažte být co nejvíc narovnaná.

Jak vypada spadla klenba

Poznáte to hlavně podle obuvi, která je na vnitřní straně viditelně sešlapaná a více opotřebovaná. Silně plochá noha. Došlapujete na vnitřní stranu. Deformace je prakticky nevratná.

Jak zjistit klenbu nohy

Vědět, jaký typ klenby máte, je prvním kro- kem k rychlému nalezení správné Quick Fit vložky. Nalijte do mělké široké nádoby vodu. Stoupněte namočenou nohou na čistý tvrdší papír Namočte v ní celé své chodidlo. Vidíte-li polovinu své klenby, máte středně vysoký (normální) typ.

Jak zlepšit klenbu

Osvědčené je i nacvičování stoje před zrcadlem – střídavě přenášejte váhu na vnější a vnitřní okraje pat a zkoušejte chodidla postavit tak, aby byla naprosto rovná a zároveň vám nepadala klenba. Pomůže i stoj na jedné noze – skvěle se tak aktivují „zlenivělé“ svaly a klenba vám poděkuje.

Jak cvičit na ploché nohy

Mezi nejvíce efektivní cviky patří například posouvání nohy vpřed krčením prstů nebo sbírání různých předmětů z podlahy pomocí prstů (mohou to být kamínky, kuličky nebo kostky). Díky cvikům se předchází hlavně klenbě na noze, léčí se nejen plochá noha.

Kde bolí klenba

Při poklesu příčné klenby spočívá přednoží na podložce všemi hlavičkami metatarzů. A u výrazného poklesu je nejvíce zatěžována hlavička druhého a třetího (druhý a třetí prst), tedy střed přednoží. V těchto místech pak může docházet k bolesti při nášlapu a vznikají zde na kůži otlaky.

Jak zabránit plochým nohám

„Pro prevenci plochonoží jsou účinné i další jednoduché cviky – například výpony na špičkách, „běžkování“ – neboli výpady, kdy dítě střídavě nakročuje nohy a přitom se opírá buď o celé chodidlo, nebo o špičku, a také ohýbání a unožování palečků.