Jak vypadají ryngle?

Jak vypadá ryngle

Plody ryngle Oulinské jsou velké, kulovité, žlutozelené barvy. Dužnina je sladká, mírně aromatická, velmi chutná, dobře odlučitelná od pecky. Sklízí se v první polovině srpna, vhodné jsou k všestrannému použití. Odrůda je samosprašná, sama je dobrým opylovačem pro jiné cizosprašné odrůdy.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi ryngle a Bluma

Renklódy aneb ryngle a blumy

A teď pozor – odrůdy s kulatými plody se nazývají ryngle, vejcovité a protáhlé blumy. U nás se pěstuje odrůda 'Zelená renklóda' a 'Althanova renklóda'. Oproti jiným slivoním mají renklódy řidší koruny, a provádí se u nich proto silnější řez.
Archiv

Jak se stříhá ryngle

Mirabelka, ryngle – má trychtýřovitou korunu. Odstraňujte holé větve i větve bujně rostoucí. Radikální řez se u těchto stromů nedoporučuje. Správný řez u ovocných stromů je vždy nad pupenem, který směřuje ven z koruny a plocha řezu vede šikmo ven v jeho směru.

Kdy zrají ryngle

Zraje v druhé půli srpna. PŮVOD: pochází z Francie, kde byla nalezena Massotem v kraji Oullin u Lyonu. Do střední Evropy byla zavedena kolem roku 1860. STROM: roste bujně, tvoří řidší, vysokou, později široce kulovitou korunu.

Kdy začne plodit Ryngle

Plodnost. Začíná plodit záhy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Plody zrají od poloviny srpna do začátku září.

Co delat s Rynglemi

Ryngle můžete samozřejmě konzumovat syrové, hodí se však i k přípravě sladkých jídel a moučníků. Skvělou volbou jsou třeba tvarohové knedlíky s rynglemi či koláč s rynglemi a drobenkou. Další možností je ryngle zavařit. Z tvrdších plodů můžete připravit skvělý kompot.

Co je to Ryngle

významEditovat. Ryngle jest odrodek stromu slívového.

Jak vyuzit blumy

Využití v kuchyni

Blumy nejlépe chutnají čerstvé či utržené ze stromu. Podáváme je v salátech, koktejlech, omáčkách, džemech, hodí se i k masu, a to jak k tučnému – Pečený bůček s blumami, tak i suššímu drůbežímu – Blumy plněné kuřetem – Prugne farcite di pollo.

Kdy začne plodit ryngle

Plodnost. Začíná plodit záhy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Plody zrají od poloviny srpna do začátku září.

Jak sušit ryngle

Jak usušit ryngle

Sušíme na sluníčku, v troubě nebo sušičce do 40 °C dokud nejsou suché viz foto. Skladujeme ve sklenici.

Jak se Zavaruji ryngle

Ryngle zbavím stopek, omyjeme, velké plody odpeckujeme. Menší plody můžeme předvařit v roztoku kyseliny citrónové (5 g na 1 l vody) 1 – 3 minuty a pak hned ochladíme ve studené vodě. Připravené ryngle urovnáme do sklenic a zalijeme horkým nálevem tak, aby byly zcela potopené (jinak hnědnou).

Co z rynglí

Z tvrdších plodů můžete připravit skvělý kompot. Menší ryngle zavařte celé, větší je pak vhodné rozpůlit a vypeckovat. Z dobře vyzrálých až přezrálých plodů vyrobíte velmi chutný a aromatický džem, sirup, želé nebo povidla. Ryngle můžete použít také pro přípravu domácího pečeného čaje.

Jak sušit Ryngle

Jak usušit ryngle

Sušíme na sluníčku, v troubě nebo sušičce do 40 °C dokud nejsou suché viz foto. Skladujeme ve sklenici.

Proč jíst blumy

Blumy jsou totiž velmi zdravým ovocem! Díky vysokému obsahu draslíku pomáhají snižovat krevní tlak i riziko mrtvice a tvorby ledvinových kamenů. Z minerálních látek v blumách najdeme také fosfor, zinek, železo, měď a vápník. Blumy se řadí mezi potraviny působící preventivně proti rakovině a onemocněním srdce.

Jak zpracovat žluté blumy

Blumy omyjeme pod tekoucí vodou, naskládáme do sklenic a zasypeme cukrem. Zalijeme horkou vodou, zavíčkujeme a zavařujeme v horkovzdušné troubě na 250°C 5 minut. Po vytažení každou sklenici párkrát zlehka otočím, aby se cukr rozpustil a do druhého dne položíme dnem vzhůru, aby se víčka pěkně zatáhla. Dobrou chuť!

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jaký je rozdíl mezi švestkou a Blumou

Blumy mají měkčí slupku, jsou větší a kulatější.

Zároveň mají šťavnatější dužinu, a tak se skvěle hodí do koláčů, zatímco tvrdší a pevnější švestky se častěji zavařují nebo kompotují – na dezerty je ale samozřejmě využijete také. Cenově jsou blumy o něco dražší, záleží ale na konkrétní odrůdě.

Na čem rostou blumy

Mirabelky, blumy a ringle spadají pod rozsáhlý rod stromů a keřů z čeledi růžovitých s názvem slivoně (Prunus). Slivoní roste na světě okolo 430 druhů a nejčastěji se vyskytují v mírném pásmu severní polokoule. Stromy na jaře zdobí bílé či růžové květy s pěti korunními a pěti kališními lístky.

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Co to je Renkloda

Slivoň renklóda, též slivoň italská či renklóda (Prunus domestica subsp. italica) je ovocný strom z čeledi růžovitých. Český název renklóda (někdy též renkloda, renglóda a podobně) pochází z francouzského názvu Reine Claude (ovoce bylo nazváno po francouzské královně Klaudii Francouzské).

Co je to Sliva

Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka/karlátka/kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva/slivka aj.). Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti.

Co to jsou mirabelky

Mirabelka, označovaná také jako žlutá švestka, je peckovice pěstovaná v Malé Asii. Největší oblast pěstování mirabelek leží ve francouzském regionu Lotrinsko, kde se pěstují již od roku 1490. V této oblasti se každý rok sklidí 18 000 tun tohoto sladkého ovoce, což představuje 80 procent celosvětové produkce.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Kdy otáčet sklenice po zavařování

Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.