Jak se zbavit molů v mouce
Molů se můžete zbavit i za pomocí pesticidů, avšak ty bychom vám příliš nedoporučovali. Přece jen se jedná o jídlo a můžete se jím i přiotrávit nebo napáchat více škody než užitku. Vytáhněte proto jinou zbraň. Zakupte si lepkavé pasti, které lákají můry na feromony.
Jak poznat mola v mouce
* Mol potravinový je dvakrát větší než mol šatní. Poznáte ho i podle tmavých skvrn na křídlech. * Jeho stopy zjistíte snadno. Jemné pavučinky, které vidíte v mouce, koření, na čokoládě nebo v müsli, zaručeně signalizují přítomnost molů.
Co nesnáší moli
Odpuzovače molů
Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.
Jak poznat moly v potravinách
Potravinoví moli (neboli zavíječi mouční) jsou drobní motýlci, kteří poletují v kuchyni nebo ve spíži. Typickým příznakem jejich výskytu jsou drobné pavučinky, které se objevují všude tam, kde se moli zabydlí. V mouce, čokoládě, ovesných vločkách, často v müsli.
Archiv
Jak zjistit kde jsou moly
Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.
Kde jsou nejčastěji moly
Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.
Jak se zbavit mola
Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Jak zatočit s moly
Pořiďte si ideálně na mouku a cukr dózy s patentním uzávěrem, do kterých vše přesypete, jakmile balíčky přinesete z obchodu. Pokud máte podezření, zda třeba v mouce nejsou nějaké zárodky, vložte ji do trouby o teplotě 90 °C. Svůj účel splní také zamražení v mrazáku, i to ničí zárodky molů.
Jak dlouho se vyviji MOL
Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.
Jak dlouho žije MOL
Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.
Jak poznat moly ve skříni
Není mol jako mol
Příbuzným mola šatního je mol potravinový, který se vyskytuje podstatně častěji, ale jak už jeho název napovídá, oblečení mu bude ukradené – raději si smlsne na něčem ve vaší spižírně. Oproti žroutovi oblečení se vyznačuje tím, že je napůl zbarvený do šedo-hněda a napůl do běla.
Jak zjistit kde jsou moli
Nejčastěji zjistíme přítomnost molů tak, že přistihneme dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.
Co odpuzuje moučné moly
Molům nevoní ani sušený pelyněk nebo hřebíček. Odradíte je také lístky bobkového listu – vložte je přímo do mouky nebo strouhanky. Na poličky ve spíži rozmístěte kuličky pepře.
Kde všude mohou být moli
Moly najdete v:oříškách a mandlích,koření a chilli,sušených houbách,luštěninách,těstovinách,instantních polévkách,rýži,ovesných vločkách a müsli.
Kdy letaji moli
Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.
Kde se schovávají moli
Moli se bojí světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhké teplo, nesnášejí velký chlad ani velké teplo. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší. Skříně je dobré pravidelně čistit vlhkou prachovkou.