Jak vyprat mikinu v pracce?

Jak prát mikinu

Šetrné praní

Jinak by mohlo ztratit barvu. Oblečení před vložením do pračky vždy otočte naruby, povrch se tolik neopere a oblečení bude hezky vypadat mnohem déle. Při praní rozpínacích mikin zapněte zipy a prohlédněte kapsy. Rozepnuté zipy by totiž mohly zničit další oblečení v pračce.
Archiv

Na jaký program prát mikiny

Pokud tedy bunda není vyloženě od bahna nebo nezapáchá potem, raději s praním vyčkávejte. Naděláte rozhodně méně škody. Když už není zbytí, obraťte ji naruby, nastavte šetrný program pro vlnu, bez ždímání a použijte speciální prostředky, které zakoupíte ve sportovních prodejnách.

Jak vyprat fleecovou mikinu

Fleecové oblečení perte samostatně – nepřidávejte k němu žádné další prádlo. Perte maximálně na 40 °C. Nejlepší volbou jsou tekuté prací prostředky pro sportovní oděvy, nebo mýdlové vločky. Stejně jako u předchozích materiálů, zapomeňte na aviváž, bělidla a změkčovadla.
Archiv

Jak správně prát v pračce

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.

Jak často prát mikinu

Bundy a mikiny byste měli prát po šestém až sedmém použití.

Saka to mají podobné, i ta by se měla prát po pátém až sedmém nošení. Kožené a koženkové bundy by se měly očistit jednou za sezón.

Jak vyprat bílou mikinu

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.

Co můžu prát na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak prát 100% bavlnu

100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Jak se perou trička

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Jak prát mikinu s potiskem

Jak prát tričko s potiskemPerte tričko/mikinu naruby. Rada nad zlato.Využívejte šetrné prací programy.Dejte přednost tekutému pracímu prostředku a vyhněte se aviváži.Nesušte prádlo s potiskem v sušičce.Žehlete tričko naruby.Nenechávejte tričko dlouho v pračce s ostatním prádlem.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Jak dlouho prát trička

Využívejte šetrné prací programy.

Nikdy neperte tričko déle než je nutné. Využívejte krátké (60 min) a šetrné prací programy. Vhodná je teplota 30°C, maximálně však 40°C. Vyzkoušet můžete i praní ve studené vodě.

Jak poznat kvalitu bavlny

Kvalitní bavlnu poznáte po hmatu

Cítíte jemnost, i když je materiál na první pohled spíše pevný, silný a tuhý Pokud ano, pak jste našli jehlu v kupce sena. Pakliže takový pocit z materiálu nemáte, pravděpodobně jste narazili na kousek, který je vyroben z kratších vláken a vysokou odolností se zrovna nepyšní.

Kdy se srazí bavlna

bavlny může mít každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%!

Na jakou teplotu prát ručníky

Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů.

Na jakou teplotu prát prádlo

Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Proč mi nevoní prádlo z pračky

To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Jak změkčit mikinu

Pro změkčení fleecu doporučujeme přidat do máchací vody trochu čistého bílého octa. Tento osvědčený trik našich babiček funguje naprosto spolehlivě! Fleecová mikina bude po vyprání měkká a nadýchaná jako obláček!

Proč žloutne bílé prádlo

Perte jej jen na 40 °C, při praní ve vyšších teplotách prádlo šedne nebo žloutne. Stejně tak opatrně s použitím běličů prádla na chlorové bázi; textilie sice vybělené jsou, ale když se prádlo suší na slunci, časem zežloutne a problém se opakuje. U bílých triček a košil zase bývá potíž zbavit se skvrn od potu.

Jak obnovit bílé prádlo

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak prát ručníky a utěrky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Jak správně věšet trička

Důležité je před pověšením prádlo protřepat a pověsit tak, aby se netvořily záhyby. Prádlo by se tedy nemělo prověsit, aby neztratilo tvar. U větších kusů oblečení (povlečení, ubrus) používejte větší množství kolíčků. Kromě kolíčků využívejte i ramínka, která umožní zachování tvaru oblečení.