Jak vyprat zažloutlé košile?

Co se zažloutlým oblečením

Bělení prádla octem

Buď ponoříte oblečení do roztoku vody s octem na půl hodiny před praním nebo půl sklenice octa přidáte místo aviváže do praní. Kromě efektu bělení ocet odstraňuje zažloutlé fleky a prádlo dezinfikuje. Zápachu octa se nemusíte bát. Po vysušení oblečení z něj vyprchá.
Archiv

Jak vybělit zašedlé košile

Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy. Prádlo vhoďte do pračky a přímo k prádlu přidejte 2 hrnky citronové šťávy. U octu je postup úplně stejný, jako v případě citronové šťávy. Výsledky jsou totožné a prádlo krásně bílé.
Archiv

Jak vyčistit bílou košili

Košile doporučujeme prát bez aviváže, jelikož ta obzvláště u bílých košilí způsobí, že po 20 – 30 vypráních začnou žloutnout a ztrácet svoji zářivou bělost, to už je bohužel nevratné. Prášek můžete volit práškový, kapsli a nebo gelový. Na co si ale dejte pozor, když budete nastavovat pračku, jsou otáčky.

Jak na zažloutlé povlečení

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Archiv

Jak na Zaprané bílé prádlo

Nejlepší je bílý vinný ocet, ale dá se použít i obyčejný kvasný lihový. Přidávejte ho při praní místo aviváže, prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Skvěle si poradí také s pracovním oblečením, které dokáže krásně vyčistit i odstranit zápach z potu.

Proč žloutne bílé prádlo

Praní bílého prádla

Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne.

Jak nejlépe vybělit záclony

Připravte si lavor s teplou vodou a poté vmíchejte šťávu z jednoho citronu. Přidejte záclony a nechejte je namáčet aspoň půl hodiny. Po půl hodině záclony dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklí. Pokud nechcete záclony před praním namáčet, můžete citronovou vodu nalít přímo do pračky.

Co se Zapraným prádlem

Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.

Na jaký program prát košile

Doporučuje se proto košile prát raději ve studenější vodě – pokud nejsou nějak zásadně špinavé, bohatě stačí na 30 stupňů. Pokud má vaše pračka speciální program na jemné praní, tím lépe.

Jak pověsit košili

Jak prát košileZapněte všechny knoflíčky na košili, nezapomeňte ani na ty na zápěstí.Otočte košili naruby.Nezapomeňte otočit i manžety a límec.Nastavte program na jemné prádlo.Podívejte se na všitý štítek a podle něj nastavte nejvyšší povolenou teplotu (nápovědu pro symboly na oblečení najdete zde).

V čem vyprat záclony aby byly bílé

Na litr vody bychom měli přidat asi 2,5 lžíce octa. V této lázni necháme záclony přes noc a následně je vybereme. Bělení práškem do pečiva: V případě prášku do pečiva, lidově zvaného prdopeč, stačí do namáčecí vodní lázně nasypat sáček prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.

Jak vybělit zažloutlé plavky

Skvrny odstraňte co nejdříve

Když si na plavkách vyčarujete nepěknou skvrnu, stačí na ni nasypat dostatečné množství jedlé sody, nechat hodinu až dvě působit a pak přeprat. Plavky také můžete před praním namočit do roztoku z jedné části destilovaného bílého octa a tří částí teplé vody.

Co dělat se Zapranou bílou

Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy. Budete překvapeni výsledkem. Proti zašednutí skvěle fungují i obyčejné vaječné skořápky.

Jak se žehlí záclony

Většinu záclon nemusíte žehlit, stačí je po vytažení z pračky rovnou pověsit na okna, vlastní vahou se záclona sama vyrovná. Voálové záclony a organzy vyperete stejným způsobem jako klasické záclony. Voály je nutné ještě mírně vlhké vyžehlit. Krešované voály se nežehlí, pouze je pověsíte na okno a necháte vyvěsit.

Jak na zářivě bílé záclony

Postup je jednoduchý: Vložte záclony do pračky a přidejte 1/2 šálku sodovky a 1/2 šálku octa k běžnému pracímu prášku. Nastavte prací cyklus na studenou vodu a nechte pračku pracovat. Po dokončení cyklu vysušte záclony na vzduchu.

Jak obnovit bílou barvu

Prášek do pečiva i soda

Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva.

Jak prát barevné košile

Používejte prací prášek nebo gel na jemné prádlo, aviváž vynechte. Najdete-li v domácnosti i prášky speciálně určené pro konkrétní barvy prádla, zvlášť v případě tmavých a barevných košil je doporučujeme používat. Zvolte program s jemným praním a ždímání nastavte na 400–600 otáček.

Jak prát Košily

Každou várku perte na maximálně 40 °C při silném znečištění, nebo na 30 °C u běžně znečištěných košil. K vyšší teplotě pračku nežeňte, košile by se vám mohla vrátit ve velikosti pro panenky. Používejte prací prášek nebo gel na jemné prádlo, aviváž vynechte.

Jak na zažloutlé záclony

Zašedlého tónu záclon se zbavíte, když přidáte do prací lázně asi pět balíčků prášku do pečiva nebo jedno balení jedlé sody. Ta má ale při úklidu širší využití. Můžete ji použít třeba na čištění sporáku. V případě nouze lze namočit prádlo na několik hodin do roztoku kuchyňské soli.

Na jakou teplotu prát záclony

Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.

Jak vyprat plavky od moře

Perte do 30°C

Plavky totiž ničí nejen chlorovaná voda v bazénech, mořská sůl a opalovací krém, ale i plážový písek nebo pot. Proto je vždy po příchodu z bazénu či od moře přeperte nejprve ve studené vodě a následně ve vlažné s pracím prostředkem určeným na jemné prádlo.

Jak vrátit prádlu bílou barvu

Do každé pračky přidejte k pracímu prášku 1-2 lžíce Pueru. Pokud je prádlo hodně špinavé, dejte ho přes noc do horké vody s Puerem a pak teprve vyperte.

Jak dlouho prát záclony

Nedoporučuje se záclony silně ždímat či dlouho odstřeďovat. Zvolte 300 až 400 otáček a odstřeďujte maximálně 15 vteřin. Raději je z pračky vyjměte ještě vlhké a nechte volně uschnout. Záclonu je potřeba z pračky vytáhnout okamžitě po ukončení pracího cyklu a rozložit tak, aby se nezmačkaly.

Co na zažloutlé záclony

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.

Jak vyčistit zašlé záclony

Pokud jsou vaše záclony hodně zašedlé, pomůže klasický „PrDoPeč“. Prášek do pečiva lze použít již při namočení nebo až při praní. U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.