Jak vyrobit hřad pro slepice?

Jak vyrobit hřady

Hřady – tyče, žebříky, na kterých slepice spí, umístěte do výše zhruba 0,5 metru nad podlahou. Použijte tyče kulaté o průměru 4 až 6 centimetrů, případně hranaté, kterým ale obrousíte hrany. Vhodné jsou i větve, které jsou vůbec nejlepší kvůli svému povrchu.
Archiv

Jak si postavit kurník pro slepice

Kurník by měl mít vyvýšené místo na spaní, aby mohla odtékat voda a drůbež zůstala v suchu. Vchod by měl být dostatečně velký, aby slepicím umožňoval snadný přístup. Boční dvířka umožňují udržovat kurník v čistém stavu a usnadňují vybírání vajec. Můžete vyrobit řadu kukaní vyplněných slámou.
Archiv

Jak naučit slepice Hřadovat

Ve výšce asi 120 cm umístíme bidla – hřady, na kterých slepice budou v noci přespávat – hřadovat. Vhodné je připravit slepicím i žebřík, po němž se na hřady dostanou. Hřady se po určité době musí vyměnit nebo vyčistit, proto je umisťujeme do objímek, ze kterých je snadno vybereme a následně bez problémů vložíme zpět.

Co dát slepicím do kurníku

Slámu nařezanou na menší části považuje většina chovatelů za nejlepší způsob podestýlkového řešení. Sláma vydrží dlouho suchá a její absorpční vlastnosti jsou také výborné. Výhodou slámy je také to, že dokáže dobře eliminovat i zápach ze slepičinců. Listí z ořešáku.

Jak velký výběh pro slepice

Jedné slepici bychom měli dopřát minimálně 4m2 volného prostoru. Někteří však doporučují, že ideální prostor pro jednu slepici je až 10m2. Je tedy na každém chovateli, jak velký slepičí výběh chce svým holkám dopřát a také jaké má možnosti. Čím větší venkovní ohrada pro slepice, tím samozřejmě lépe.

Jak velký musí být kurník pro 10 slepic

Pokud hledáte kurník pro 10 slepic, pak pro Vás bude ideální prostor s podlahovou plochou 1,5-2,5 m2. Záleží ale také na tom, jak je prostor kurníku koncipován, kolik má hřadů a snáškových hnízd.

Jak vysoko Bidlo pro slepice

Bidýlka zasaďte cca 30 cm nad trusníky. Pro správné hřadování na hřadech je důležité, aby hřady tvořily nejvyšší místo v kurníku, to již bylo zmíněno v úvodu.

Jak dlouho nechat zavřené nové slepice

Nemusí být v kurníku uzavřeny tři dny, jak se traduje, ale den je v pořádku. V odchovnách nejsou hřady, tedy se nepodivujte, že kuřice zpočátku mohou spát na podestýlce, a to i několik dní.

Jak zvyknout slepice

Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.

Jak vytvořit Popeliště pro slepice

Jak vytvořit popeliště

Na suché místo, nejlépe pod stříškou na slunném prostoru, umístěte ohrádku s přibližnými rozměry metr výšky na metr šířky. Posloužit může i jakákoliv dostatečně velká bedna, tak aby se do ní pohodlně vešly minimálně dvě slepice najednou. Okraj popeliště nedělejte vysoký.

Kam umístit Popeliště pro slepice

Popelí se, popelí…

Popeliště je nehluboká jamka, naplněná nejlépe dřevěným popelem nebo jemným pískem. Protože musí zůstat suché, je nelepší umístit popeliště pod stříšku nebo přímo pod kurník, pokud máte nadzemní.

Co dát do výběhu pro slepice

Čerstvá štěpka vám krásně provoní celý výběh a neutralizuje slepičí zápach. Sláma je také možnost, ale jde o jemnější materiál, který rychleji degraduje a brzy začne hnít. Další variantou jsou peletky z pilin, které do sebe postupně nasávají vlhkost.

Jak zvýšit nosnost slepice

Drcené skořápky

To, že mají příznivé účinky na snášku vajec ví i chovatel začátečník. Do koše prázdné skořápky určitě nepatří. Vajíčková skořápka je bohatá na vápník, forfor a další látky, které se v těle slepičky rozloží tak dokonale, že zvýší její snůšku.

Jak mají vypadat hřady pro slepice

Hřady a kukaně

Měly by být kulaté, o průměru 4-6 cm. Pokud umístíme více hřad vedle sebe, odstup by měl činit nejméně 40 cm. Jedna slepice potřebuje nejméně 25 cm dlouhý úsek hřadu, aby se mohla pohodlně otáčet.

Jak vysoko dát hřad

Hřady. Zasaďte je cca 30 cm nad trusníky. K tomuto účelu dostatečně postačí tyče s naplocho seříznutou horní hranou. Slepicím bude vyhovovat, když jednotlivé hřady budou ve vzájemném rozestupu 40 cm a vždy 30 cm od stěny.

Na čem spí slepice

Bidýlko jako slepičí postýlka

Chovatelé slepiček znají pod pojmem hřad nebo bidýlko. Je to nejvyšší místo v kurníku, to si dobře zapamatujte. Měly by být vyjímatelné, vyrobené z kvalitního dřeva. Široké přibližně 4 cm a na tloušťku by mělo mít alespoň 2,5cm.

Kdy se muzou pustit slepice

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Co dát slepicím do Popeliště

A tím pádem slepici nejdůkladněji očistí. Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou.

Jak se pozná že má slepice čmelíky

Příznaky výskytu:bledé hřebínky drůbeže.neklid.skvrny od krve na vejcích.nízká snůška vajec.úhyn mladých kuřat.

Co se nesmí dávat slepicím

Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.

Co je šrot pro slepice

Šrotovaná směs jako kompletní krmivo

Šrotovaná krmná směs je vhodnější pro chovatele, kteří krmí míchanicí. Šrot zvlhčují vodou a přidávají i další složky: mačkané vařené brambory, strouhanou krmnou řepu, sekané kopřivy, máčené pečivo a podobně. U tohoto způsobu krmení ale hrozí nebezpečí vzniku kvalitativní podvýživy.

Co nesmí slepice

Co slepičky určitě nesmějí

Nepodávejte slepicím zejména tyto potraviny: avokádo, rebarboru, slupky z citrusů, pór, cibuli, lilky, nezralá rajčata, zelené nebo syrové brambory, chemicky ošetřenou zeleň, slané pečivo a jiné solené pochutiny, nevařenou rýži a fazole, nakládané okurky, čokoládu nebo sladkosti.

Jak se pozná stáří slepice

Starší slepice jsou mnohem vyrovnanější a klidnější. Jejich peří ztratilo lesk, ovšem pořád vypadají na pohled velmi dobře. Je to dáno tím, že peří v průběhu let ztrácí část své „těsnosti“ a to dává slepičkám mírně rozcuchaný vzhled. Hřebeny jsou stále červené, ale mají mírně odlišnou strukturu než u mladých kuřic.

Co mají nejraději slepice

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Co nesmí jíst slepice

Slepice není popelnice!

Takže rozhodně nesmějí jíst nic zkaženého, plesnivého. Nesmí také nevařené brambory (ani slupky!), avokádo, rebarboru, slupky citrusů, lilek, nezralé rajče.