Jak vyrobit hnojivo na borůvky?

Čím hnojit borůvky

Hnojit je nutné pouze speciálním hnojivem pro kanadské borůvky nebo jiným s nízkým Ph! Nepoužívejte klasická hnojiva na okrasné dřeviny!!! Příklad úspěšného pěstování borůvek v květináči (je možné shlédnout přímo u nás v zahradním centru).
Archiv

Co obsahuje hnojivo na borůvky

Hoštické organické hnojivo obsahuje fermentovaný kravský a koňský hnůj, drcenou a granulovanou rohovinu a přírodní guáno, pocházející z trusu mořských ptáků.

Jak si vyrobit vlastní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdy na jaře začít hnojit borůvky

Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Tato hnojiva pomáhají borůvkám zejména v růstu.

Kdy jít na borůvky

Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.

Čím mulčovat borůvky

Borůvky velmi mělce koření, proto plevel vytrhávejte ručně. Výborné je také mulčování drcenou borovou kůrou nebo pilinami, případně posekanou trávou, a to 5 až 15 cm vysokou vrstvou jednou za 3 až 4 roky. Mulčem zároveň půdě dodáváte organickou hmotu a udržujete pod ním vlhkost a teplotu.

Čím hnojit kamčatské borůvky

V prvních třech letech hnojíme v průběhu vegetace plným hnojivem, po první úrodě stačí podzimní přihnojení kvalitním kompostem.

Jak vyrobit přírodní hnojivo

Dalším jednoduchým způsobem, jak přírodně hnojit záhony je použití popela. Pokud doma či na zahradě topíte dřevem, popela máte jistě víc než dost. Může vám posloužit jako zásadité hnojivo s velkým množstvím fosforu, hořčíku, vápníku a draslíku.

Jak udělat Jíchu

Jak připravit rostlinnou jíchu

Vhodné je nasekat rostliny na jemno – jícha bude zkvašena a tudíž hotova dříve. Nádobu naplníme rostlinami ze tří čtvrtin a zalijeme měkkou dešťovou vodou, aby byla rostlinná hmota zcela ponořena. Směs bude poté kvasit 2 až čtyři týdny. Kvašení urychlíme každodenním promícháním směsi.

Proč žloutnou listy na borůvkách

Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek

Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.

Jak sušit borůvkové listí

Borůvkové listy se sbírají dříve, než rostlina začne plodit, tedy od května do června. Následně se suší buď na slunci, nebo v umělých podmínkách, ideálně při teplotě do 40 stupňů Celsia. Dobře usušený materiál si zachovává zelenou barvu a nemá tendence k hnědnutí – to mějte na paměti.

Proč zasychají borůvky

K léčebným účelům lze použít části pouze ze zdravých rostlin. K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.

Čím zalévat borůvky

Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10l na rostlinu), zejména v horkých měsících.

Jak pěstovat borůvky v květináči

Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.

Jak se starat o Kamčatskou Borůvku

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Rostou v běžné zahradní zemině. Vyhovuje jim umístění na slunci, stanoviště v polostínu, nebo dokonce ve stínu významně snižuje úrodu. Kamčatské borůvky vyžadují hodně vody, tedy pravidelnou zálivku asi 3x týdně a dostatečné přihnojování. První dávku hnojiva aplikujte brzy zjara.

Co pouzit jako hnojivo

Patří sem:chlévská mrva, ze které fermentací vzniká známý hnůj;močůvka, což je zkvašené tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku a draslíku;hnojůvka, tedy tekutá složka hnoje smíchaná s dešťovkou, která neobsahuje mikroorganismy;kompost, který se vytváří rozkladem a fermentací rostlinných odpadů

Co zalévat jíchou

Trvá to kolem 2-3 týdnů. Pokud dáte do kvasící jíchy asi 1 hrst nehašeného vápna, nebude tolik zapáchat (vápno váže čpavek). Pak scedíme a zředíme vodou v poměru 1:10 i víc, kopřivovou jíchou zaléváme ke kořenům. Bylinkový výluh smrdí o něco meně, i když příjemná vůně to laké zrovna není.

Co žere borůvky

Nejčastějšími ujídači úrody jsou špačci a ostatní milé zpěvné ptactvo. Tomu v době zrání účinně zabráníme zakrytím nějakou sítí, starou záclonou, nebo stíněnkou. Kořínky občas chutnají hrabošům. Na ty můžeme úspěšně použít solární plašičky.

Co léčí borůvky

Zlepšují zrak; v začátcích letectví to využívali například piloti a jedli je před průzkumnými lety. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině, pomáhá též dobrému růstu dětí.

Jak hluboko koření borůvka

Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba.

Jak namíchat substrát pro borůvky

Pokud si chceme substrát namíchat sami dáme nejprve asi 5cm vrstvu nevápněného kompostu, tím se postaráme o dostatek živin, na substrát již dáme rašelinu, můžeme do ní ideálně přimíchat pro udržení vlhkosti trochu umělého jílu, neboli bentonitu, případně dřevěných pilin.

Na co se používá Jícha z kopřiv

Kopřivová jícha je přírodní hnojivo bohaté na dusík, organické a minerální látky a stopové prvky (železo, vápník, kyselina křemičitá, vitamíny). Kopřivovou jíchu můžeme využít pro ovocné dřeviny, zeleninu, aromatické rostliny, květiny (růže). Urychluje zrání kompostu, podporuje tvorbu humusu.

Kdy se sbírají borůvky

Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.

Jaký substrát na borůvky

Vzhledem k tomu, že borůvka potřebuje písčitou, nebo písčito-hlinitou půdu s velmi kyselou reakcí, vysazujeme rostliny do směsi písku a rašeliny. Důležité je tuto směs pravidelně doplňovat, bez dostatečné kyselé reakce nebude borůvka dobře prosperovat.

Jak udělat hnojivo z kopřiv

Poměr by měl být zhruba 1 díl kopřivy k 10 dílům vody. Nádobu zakryjte a za občasného míchání nechte směs pracovat 2–3 týdny. Jakmile se na hladině vytvoří pěna, čaj je hotový. Sceďte listy a stonky kopřivy a tekutinu použijte jako hnojivo.