Jak vyrobit karob?

Jak udělat polevu z karobu

V kastrolu rozehřejeme olej a na horký přidáme sladěnku. Směs začne pěnit, je potřeba míchat, aby se nepřipálila na karamel. Do vzniklé pěny vmícháme směs karobu, vody a škrobu, za stálého míchání chvíli prohříváme. Lehce povaříme a hned naléváme na ovoce či poháry.
Archiv

Kde roste karob

Karob se získává z rostliny stromovitého vzrůstu a vyrůstá až do 15 metrů. Latinský název pro tuto rostlinu je Ceratonia Siliqua. Tato stálezelená rostlina roste ve Středomoří. Mezi hlavní producenty patří Itálie, Řecko a Španělsko.

Co obsahuje karob

Karob je z nutričního hlediska cennou potravinou. Obsahuje minerály a stopové prvky, v největším zastoupení především vápník, hořčík a draslík, v menším množství pak železo, zinek, chrom, měď, mangan, nikl, molybden a vanad.

Co je to Karobovy prášek

Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové. Rohovníky jsou označovány jako „černé zlato Kypru“, protože až do 40.

Jak pěstovat karob

Rohovníku se daří na světlejším místě, v létě mu svědčí pobyt venku. Přes zimu mu bude nejlépe při teplotách mezi 5 až 10 °C. Během léta vyžaduje hojnou zálivku, v období zimního klidu zálivku mírnou. Nadbytek vody může způsobit uhnívání kořenů!

Kdo je to rohovník

Rohovník obecný je stálezelený, malý až středně velký strom, dorůstající výšky až 10 (výjimečně až 16) metrů. Koruna bývá hustá a polokulovitá, kmen tlustý, s hrubou hnědou borkou. Listy dosahují délky 10 až 20 cm, jsou sudozpeřené nebo lichozpeřené, složené ze 4 až 10 párů většinou vstřícných lístků.

Na co je dobrý karob

Tato superpotravina je známá dlouhou řadou přínosů pro naše zdraví. Dodává energii a pomáhá také při kašli, usnadňuje totiž vykašlávání. Pomáhá snižovat cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi a chrání organismus proti civilizačním chorobám. Podporuje trávení a zklidňuje žaludek.

Co je to rohovník

Rohovník (Ceratonia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Rohovníky jsou nevelké stromy se zpeřenými lesklými listy a drobnými květy bez koruny. Plody rohovníku obecného, pěstovaného zejména ve Středomoří, jsou známy jako svatojánský chléb nebo karob.

Kde roste svatojánský chléb

Na pevnině ho můžete vidět v okolí Dubrovníku a na Makarské riviéře. Pokud jste slyšeli někdy o „svatojánském chlebu“, jsou to právě plody tohoto neobvyklého stromu. Vidět ho můžete především na ostrově Vis, Šolta, Brač, Hvar a Lastovo nebo na polostrově Pelješac. Zde je v obci Viganj velká sušírna plodů tohoto stromu.

Jak se jí svatojánský chléb

Lze jím sypat kaše, ochucovat nákypy, pudinky, koktejly, těsta či sójové mléko − na 0,25 l stačí malá lžička. Smíchaný s hroznovým cukrem v poměru 1 : 1 se výborně hodí na ovocné knedlíky.

Jak jíst karob

Karob se používá všude tam, kde bychom jinak použili kakao. Jeho chuť je příjemně nasládlá, proto po jeho přidání sladíme méně, než kdybychom použili kakao. Použití je rozmanité. Můžeme ho přidávat do nápojů, dezertů, koláčů, cukroví, sušenek, krémů a sladkých pomazánek.

Jak chutná karob

Má vysoký obsah vápníku, vlákniny, bílkovin a minerálů, neobsahuje kofein a má velmi nízký obsah tuku. Jak karob chutná Karob (nebo též svatojánský chléb) má mírně nasládlou kořeněnou chuť.

Jak pěstovat rohovník

Rohovníku v květináči se daří na světlém místě, v létě mu svědčí letnění (zahrada, balkon, terasa) a vydatná zálivka. Přes zimu si rohovník žádá teplotu od 5 do 10 °C, ale přezimuje i při pokojové teplotě. Zalévejte ho velmi opatrně, protože při nadbytku vody by kořeny začaly hnít.

Co je svatojánský chléb

Svatojánský chléb jsou kousky lusku rohovníku obecného. Každý lusk obsahuje asi 20 semínek, která mají tu pozoruhodnou vlastnost, že každé váží přesně 0,2 g. Řekové je nazývali karation a používali je jako závaží k vyvažování drahokamů.

Na co pouzit karob

Prakticky se hodí do pečiva, do studených i tepelně upravovaných dezertů. Karobovou mouku lze používat i při bezlepkové dietě a také v kojenecké výživě. Karob je slušným zdrojem vlákniny. Ze semen rohovníku obecného se získává karubin, který se používá jako zahušťovadlo a stabilizátor E410 v potravinářském průmyslu.

Co je to svatojánský chléb

Svatojánský chléb (karob) je název pro sušené lusky rohovníku obecného. Je vhodný pro koně, poníky, dobytek, miniprasátka, ovce a kozy a další malá zvířata. Pro hříbata cenným zdrojem minerálních látek hlavně vápníku.