Jak vyrobit mycelium?

Jak vypěstovat mycelium

Nejdůležitější je substrát sterilizovat a mycelium rozšířit. Jednoduše substrát nasypete do misky, zalijete vodou a ohříváte, dokud se voda nevypaří. Rozšiřování urychlíte přemístěním substrátu ve větší nádobě na tmavé místo při teplotě okolo 20 °C.
Archiv

Jak vytvořit vlastní podhoubí

Výtrusy se stávají podhoubím, takže při opětovném pěstování z odřezků hub je v podstatě už pouze klonujete. Houbové „semeno“ se nazývá výtrus nebo potěr. Potřebuje vlhké prostředí a díky tomu poté získá bavlněnou strukturu všem známou jako podhoubí. Pravděpodobně jste mycelium již někdy viděli.
Archiv

Jak si doma vypěstovat žampiony

Pro dobrý růst potřebují žampiony živiny ze substrátu, ale i půdní a vzdušnou vlhkost. Měli byste proto bedýnky pravidelně kontrolovat a mírně je zalévat. Kromě toho můžete čas od času pokropit podlahu, odkud se bude voda vypařovat do vzduchu. První úrody se pak dočkáte zhruba za 10 týdnů.

Jak pěstovat hlívu doma

Jak na to:

Dřevo nařežte na špalky asi 30 cm dlouhé, na řezné plochy dejte sadbu, přidejte další špalek, opět sadbu a tak postupujeme do délky pytle, v němž špalky uskladníte. Nakonec pytel zavažte, aby dřevo nevysychalo, a dejte do chladné místnosti. Zalévat je není třeba, jen v případě sucha je trochu zvlhčete vodou.

Jak rozmnožit houby

Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub je také možné si do zahrady „donést“ s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť.

Jak pěstovat hlívu ve sklepě

Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.

Jaké houby lze pěstovat umělé

Hlíva ústřičná, žampiony a další

Žampiony jsou typickou nenáročnou houbou po dlouhá léta pěstovanou v umělém prostředí. Asi nejvíce osvědčeným substrátem pro pěstování žampionů je perlit.

Jak si doma vypěstovat houby

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Kdy se sází žampiony

První žampiony nám vyrostou za 10 až 12 týdnů. Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit kdykoli, tedy v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem je vysadíme do hloubky cca 50 mm (opět volíme vždy podhoubí velikosti ořechu), načež mezi jednotlivými kusy necháme prostor cca 30 cm široký.

Jak si udělat sadbu hlívy ústřičné

Z kousků hlívy se rozrostlo podhoubí a kolonizuje papír. Sadbou v této podobě můžete očkovat slámu i dřevo. Pro očkování slámy roztrhejte karton s podhoubím na menší kousky a promíchejte se slámou. Při očkování dřeva použijte metodu "pod pokličku" nebo "sekyrkovou".

Na čem roste hlíva ústřičná

Kde roste hlíva ústřičná

Vyrůstá nejčastěji ve vrstvách či trsech, které mohouvážit až několik kilogramů. Můžeme se s ní setkat na pařezech a odumírajících kmenech listnatých stromů, nejčastěji na bucích, dubech, ořešácích, topolech, jívách, osikách, jasanech i jiných dřevinách, vzácně se objeví na jehličnanech.

Kdy se sází hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná se hodí k pěstování v zimě, na jaře a na podzim, kdy jsou venkovní teploty nízké. Hlíva plicní a miskovitá jsou ideální na léto, kdy teploty přesahují 20 °C. Základem pro pěstování je substrát, který necháme prorůst podhoubím.

Jak pěstovat houby v bytě

Způsoby, jak houby doma pěstovat

Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.

Jak roste hlíva

Hlíva roste v trsech, třeně (nohy) vyrůstají ze dřeva po straně. Spodní úrovně hub mohou být potaženy neškodným bílým povlakem výtrusů z klobouků nad nimi. Dužnina je měkká, pružná a příjemně voní.

Jak rozmnožit žampiony

Otázka není v pořádku,žampiony se nedají množit. Ty se pěstují z mycelia.To si těžko někdo namnoží.Je to velice složitý proces a je to v moci jen specialistů. Substrát s myceliem lze koupit v Mykoproduktě. Žampiony jsou trochu náročnější na pěstování.

Jak rychle roste hlíva

Plodnice hlívy ústřičné rostou v trsech a objevují se zhruba ve 3-4 cyklech, takže se čerstvé úrody dočkáte hned několikrát během dvou nebo tří měsíců.

Jak dlouho se vaří hlíva ústřičná

Hlívu ústřičnou a stejně tak žampiony nemusíte dlouho vařit, pokud se jedná o houby z pěstíren. Pokud budete mít hlívu vyrostlou v přírodě je třeba ji tepelně upravovat raději 15 minut.

Jak dlouho se může užívat hlíva ústřičná

Výrobce doporučuje jednu tabletu denně a další výhodou hlívy ústřičné je možnost (a vlastně i vhodnost) dlouhodobého užívání. V minulosti pro podporu imunity velmi oblíbená Echinacea na dlouhodobé užívání vhodná není, a to ani v kombinaci s hlívou. Klinická doporučení uvádějí maximálně 8-12 týdnů užívání.

Na čem pěstovat hlívu

Hlíva plicní a miskovitá jsou ideální na léto, kdy teploty přesahují 20 °C. Základem pro pěstování je substrát, který necháme prorůst podhoubím. Použít můžeme jakýkoli lignocelulozový materiál: rákos, odpad z pěstování řepky či slunečnice, piliny, skořápky ořechů, kartón, staré knihy apod.

Jak pěstovat hlívu na slámě

Pro hlívu máčkovou potřebujeme sadby 5 % hmotnosti substrátu. Propařenou slámu vysypeme na čistou fólii a vychladlou ji vracíme zpět do pytle s ustřiženými rohy a prosypáváme zrnitou sadbou, aby jednotlivá zrna sadby byla rovnoměrně rozptýlena v propařené slámě. Nebojte se substrát pěchovat silou.

Jak se množí houby

Houby se rozmnožují buď vegetativně (rozpadem vlákna mycelia), nebo nepohlavními či pohlavními výtrusy. Věda zabývající se houbami se nazývá mykologie.

Na jakých stromech roste hlíva

Kde roste hlíva ústřičná

Vyrůstá nejčastěji ve vrstvách či trsech, které mohouvážit až několik kilogramů. Můžeme se s ní setkat na pařezech a odumírajících kmenech listnatých stromů, nejčastěji na bucích, dubech, ořešácích, topolech, jívách, osikách, jasanech i jiných dřevinách, vzácně se objeví na jehličnanech.

Kde hledat hlívu

Daří se jí v lese, remízcích i zahradách. Roste ve velkých, i několikakilogramových trsech, které se překrývají jako tašky na střeše. Nepřehlédnete ji, ani když zem pokryje sníh – této parazitující houbě se totiž daří na pařezech a kmenech různých listnatých stromů, zejména topolů, vrb, buků a ořešáků.

Jak pěstovat houby v květináči

Snadné a rychlé pěstování

Zakoupený substrát stačí položit do samozavlažovacího truhlíku, aby se dotýkal na dně umístěných knotů. Plodnice obsahují 95 % vody a tuto vodu je z větší části nutné do substrátu dodávat. Mycelium vroste do knotů a podle potřeby růstu plodnic si ze zásobníku samo odebírá vodu.

Na čem roste hlíva

Hlíva ústřičná získala své pojmenování právě kvůli podobnosti s lasturami ústřice. Tato dřevokazná houba roste obvykle na kmenech listnatých stromů, žijících, odumřelých i padlých – na špalcích dřeva se dá také pěstovat, dokonce i v domácích podmínkách. Je rozšířená po celém světě a nalézt ji můžeme i v našich lesích.