Jak vyrovnat Nivelaci?

Jak se dělá nivelace

Změřit vlhkosti, zbrousit, vysát, napenetrovat, nalepit dilatační pásku na zeď, namíchat samonivelační hmotu, vylít nivelaci na podlahu, rovnoměrně rozhrnout nivelaci, odvzdušnit nivelaci. Vypadá to jednoduše, jen to nářadí je potřeba mít správné.
Archiv

Jak dlouho nechat vyschnout nivelaci

Až nivelační stěrku rozlijete po celé ploše, musíte ji nechat vyschnout. Pochozí bude za pár hodin až den, podle typu použité hmoty. Doba vysychání stěrky se velmi liší. Ve většině případů jsou stěrky pochozí po několika hodinách.
Archiv

Proč se brousí nivelace

Dalším argumentem pro nutnost broušení potěru nebo anhydritu jsou nečistoty z povrchu, např. po sádrokartonážích nebo malířích. Proces broušení s následným důkladným vysáváním umožňuje vytvoření vhodné spojovací vrstvy pro lepidla. Ukázka, co se stane, pokud podceníte broušeni anhydritu.

Jakou penetraci pod nivelaci

Penetrace podkladu

Savý podklad napenetrujeme pomocí penetrace weberpodklad floor v příslušném ředění (v případě vyšší savosti nátěr opakujeme), nesavý podklad penetrujeme pomocí neředěného přednátěru s pískem weberpodklad haft.

Jak spravne Nivelovat

První krokem je pečlivá penetrace povrchu. Dále si podle údajů od výrobce rozmíchejte nivelační hmotu, vylijte ji na podlahu a začněte roztírat pomocí rakle. Pracujte rychle – hmota bude zpracovatelná zhruba půl hodiny (méně pokud je teplo). Aby hmota vyplnila všechny prohlubně, musíte ji pečlivě provzdušnit.

Kdy pokladat podlahu na Nivelaci

Pokud byste chtěli dosáhnout opravdu ideální teploty pro dobu schnutí nivelační stěrky, měla by se teplota podkladu pohybovat někde okolo 15 °C a prostorová teplota okolo 20 °C.

Kdy se muze pokladat podlaha na Nivelaci

Teplota podkladu a prostorová teplota

Pokud byste chtěli dosáhnout opravdu ideální teploty pro dobu schnutí nivelační stěrky, měla by se teplota podkladu pohybovat někde okolo 15 °C a prostorová teplota okolo 20 °C.

Čím přebrousit Nivelačku

Pokud dodržíte správné dávkování vody při nivelaci sádrovou hmotou Chemos A5 a necháte jí uschnout, tak při broušení se bude lesknout. Samotné broušení jednokotoučovou bruskou a smirkovým papírem o zrnitosti 24 na A5 nezanechává velké škrábance jak by se mohlo zdát.

Co je Samonivelacni hmota

Samonivelační hmoty patří mezi stavební materiály používající se k vytváření vyrovnávací vrstvy na podlaze. Typickou vlastností samonivelačních hmot je jejich samovolné roztékání a vyrovnávání. Není potřeba je nijak rovnat, automaticky se vytvoří rovná a hladká vrstva.

Jak dlouho zraje samonivelační stěrka

Při Při tloušťce vrstvy do 3 mm je stěrka vyzrálá za cca 24 hodin, přičemž přibližně platí, že každý další 1 mm vrstvy potřebuje čas nutný pro zrání min. dalších 24 hodin1).

Jak vyrovnat podlahu 3 cm

Nejprve je nutné odstranit starou podlahu včetně starého násypu a podklad důkladně očistit. Následuje položení separační vrstvy (např. netkané geotextilie). Poté následuje položení vyrovnávacího podsyp z kameniva Liapor, doporučená je frakce 1–4 mm.

Jak udělat stěrku na podlahu

Pokud máte podklad připravený, očištěný a nepenetrovaný, můžete začít s aplikováním samonivelační stěrky. Stěrka se připraví rozmícháním pytlované směsi v požadovaném množství vody, přičemž směs se do vody přisypává během míchání tak, aby nevznikaly hrudky. Směs se míchá tak dlouho, dokud směs není homogenní.

Jak vyrovnat podlahu bez betonu

Místo betonu se pro vyrovnání nerovností používá vrstva lehkého keramického kameniva Liapor – malých keramických kuliček s průměrem zrn 1-4 mm. Zhutnělé kamenivo se překryje podlahovými deskami a je hotovo. Na podlahové desky může přijít finální povrch (koberec, dlažba, lamino…).