Jak vysadit Kvetnatou louku?

Jak vysadit květnatou louku

K výsevu květnaté louky je ideální jaro nebo podzim, a to kvůli dostupné vláze. Máte-li na zahradě těžší a vlhčí půdu, vysévejte nejlépe od dubna do maximálně června. Pro lehké a suché půdy je vhodnější co nejzazší podzimní výsev, aby nestihly vyklíčit plevele. Semena lučních trav vzejdou následující jaro.
Archiv

Jak se starat o Kvetinovou louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20 cm (až 4 krát ročně a jde především o eliminaci plevele). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.
Archiv

Jak se starat o luční kvítí

Přisévání lučních květin do již existujícího trávníku nefunguje, vybranou plochu je třeba zbavit veškeré vegetace. Kvetoucí louka vyžaduje půdu chudou na živiny, odplevelenou plochu pokud možno odlehčíme přidáním písku a uhrabeme. Jemné osivo pro lepší manipulaci můžeme promíchat s pilinami nebo s pískem.

Jak pestovat Lucni Kviti

Na 1 metr čtvereční aplikujeme zhruba 1 až 2 gramy osiva, ale můžeme i více, stejně jako méně. Hloubka výsevů je nejvýše do 0,5 cm, proto je ideální, jak jsme již zmínili, půdu před výsevem utužit a po výsevu poházet zeminou, ale třeba i dobře uleželým kompostem. Ideálním obdobím pro výsev je jaro a pozdní podzim.
Archiv

Kdy vysévat květnatou louku

Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen). Příprava půdy je půlka úspěchu.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.

Kdy založit květnatou louku

Vhodná období pro založení květnaté louky jsou pozdní podzim a jaro. Přičemž směsi s podílem letniček zakládáme vždy na jaře! Osivo pro založení květnaté louky skladujeme vždy na suchém místě v uzavřených obalech. Před výsevem květnaté louky doporučujeme obsah sáčku důkladně promíchat.

Kdy zasadit Kvetinovou louku

Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen). Příprava půdy je půlka úspěchu. Můžeme založit louku do už existujícího trávníku, ale okolní rostliny semínka zahluší.

Jak posekat louku

Sekáme při výšce porostu asi 20 cm zhruba 5 – 10 cm nad zemí. Je-li plevel řídký, sečeme později, ale nenecháme ho vysemenit. Druhý rok po výsevu louka kvete, sekáme ji 2 – 3 krát ročně pro zahuštění porostu. Sečeme asi 3 – 5 cm nad povrchem půdy.

Co kvete na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Jaké byliny rostou na louce

Na téměř všech původních loukách, najdeme jitrocel kopinatý – výborný na kašel, ženské bylinky kontryhele a řebříčky, na bolení zubů černohlávek a také třeba svízel syřišťový nebo lnici květel. Vlhké louky nabízejí tužebník jilmový, rdesno hadí kořen nebo krvavec toten.

Kdy kosit Kvetnatou louku

První seč provádíme do 1/2 června, druhou seč pak v září. Kosíme 1-3 x za rok. Posekanou hmotu nenecháváme na stanovišti! Louka kvete postupně ve druhém až třetím roce.

Kdy se suší seno

Tráva na sena se seče po odkvětu většiny druhů travin, tedy začátkem června, takže se suší většinou v červnu.

Kdy kvetou louky

Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května).

Co poletuje na louce

Poletuje tu plno nejrůznějšího hmyzu (motýli, včely, vosy, čmeláci, komáři, mouchy, vážky a slunéčka sedmitečná. V trávě můžeme vidět kobylku, saranče, mravence a cvrčka. Luční rostliny postupně rozkvétají. Mezi nejzákladnější patří kopretina, zvonek, ovsík, psárka,lipnice a kohoutek.

Jak se otáčí seno

Seno otáčíme hráběma. Postavíme se na kraj posečené louky nebo zahrady a tahem nahoru a k sobě seno jakoby vyhazujeme z místa. Je třeba ho zvedat i nahoru aby bylo krásně provzdušněné a lépe schlo. Otáčíme ho 3-4x denně po dobu 2-4 dnů dle počasí.

Jak často obracet seno

Příprava sena

Druhá sklizeň sena resp. druhá fáze senoseče se nazývá otava. Příprava sena začíná posečením porostu (louky) ve správnou dobu. V mírném pásu se seče na sena dvakrát ročně, v tropech a subtropech jednou.

Jaké rostliny rostou na louce

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další. Jedná se o dosti produktivní porosty sečené obvykle dvakrát do roka.

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Kdy sekat prvni seno

První seč čili seno

Seno (sušená zelená píce) se získává z první seče (z první fáze senoseče), což je těsně před květem nebo na začátku kvetení. To znamená od konce května do poloviny června. Díky svému složení má toto seno vyšší podíl vlákniny, protože obsahuje více květů travin, klásků a lat. Má také silnější stébla.

Jak dlouho nechat uležet seno

Po uskladnění sena není vhodné jej hned zkrmovat z důvodu probíhajících procesů a je ideální nechat seno zhruba 6 týdnů odležet (7).

Kdy zacina senoseč

Květen a červen jsou měsíce, kdy do luk najíždí zemědělská technika a začíná senoseč.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Kdo žije na louce

Drobné savce na louce představují hlodavci – myš domácí, hraboš polní a hmyzožraví rejskové. V podzemí ryjí krtci. Z větších savců se setkáme s ježkem evropským, se zajícem polním, králíkem divokým, srncem evropským. Na louku zavítá divoké prase i liška obecná, lasice kolčava i hranostaj.

Jak často sekat květnatou louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.