Jak vysoký má být špalek na štípání dřeva?

Jak štípat velké špalky

Základem je příprava dřeva a špalku na štípání. Dřevo si nařežte motorovou pilou asi na 30 až 50 centimetrů dlouhé špalky podle toho, jak máte velký krb. Kmeny řežte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Pomůže vám to k lehčímu štípání, protože dřevo bude pořádně sedět na špalku.
Archiv

Z jakého dřeva špalek na štípání dřeva

Špalek na štípání dřeva

Špalek z bukového dřeva se vyznačuje vysokou tvrdostí a je proto vhodný ke štípání dřeva. Pokud je uskladněn na suchém místě, vydrží i několik let.

Kdy je nejlepší štípat dřevo

Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.

Kdy štípat tvrdé dřevo

Základní pravidlo zní: Zpracovat dřevo co nejdříve! Dřevo z čerstvě poražených stromů se štípe mnohem lépe než to proschlé. Zároveň špalky ihned po rozštípání začínají schnout zevnitř. Může to znít zvláštně, ale například tvrdé dubové dřevo se štípe mnohem snadněji než topolové, které je výrazně měkčí.

Kdy štípat ořech

Ořech se štípe dle vlastní zkušenosti blbě vždy, ale rozštípal bych ho hned než ztvrdne moc. Čím víc ti vyschne, tím to půjde hůř. Nejlépe se štípá dříví, když je člověk hodně naštvaný, zuří. Máte vidět s jakou silou do toho rube a jak hromady ubývá a hranice přibývá.

Jak štípat polena

Na menší kusy dřeva stačí horizontální štípačky

Štípací tlak na poleno není tak velký jako u vertikálních štípaček. Zpravidla se pohybuje mezi 4 až 6 tunami. Zato jsou ale horizontální štípačky levnější, snadno se s nimi manipuluje a zapojíte je do běžné 230V zásuvky.

Jak štípat buk

buk, které se lépe štípají vlhké. U velkých špalků bývá často účinnější, když místo na střed zamíříte na jejich okraj. Stůjte vždy dostatečně rozkročení, při sklouznutí sekyry nebo minutí špalku můžete díky tomu předejít úrazu. Když začnete být unavení, skončete.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jak urychlit vysychání dřeva

Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.

Jak dlouho schne štípané dřevo

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Jakou sekeru na štípání tvrdého dřeva

Kempinková – malá sekera, kterou můžete brát na výlety pod stan. Hodí se k osekávání drobných větví k rozdělání táboráku. Štípací – používá se zejména na přípravu palivového dřeva, nasekáte s ní polínka a třísky. Čím větší a těžší štípací sekera, tím větší špalky zvládne rozštípat.

Jaký štípací klín

Na trhu lze objevit výrobky ocelové, z legovaného hliníku, anebo z odolného plastu. Eventuálně kusy vyrobené z kombinace těchto materiálů. Ocelový klín v základním provedení. Zvláště z hlediska bezpečnosti je praktické, má-li štípací kovový klín vršek hlavy, na který dopadá palice, krytý odolným plastem.

Kdy řezat dřevo

Rozhodně s řezem dřevin nečekejte až do jara. Některé stromy lze stříhat prakticky už od prosince, kdy se nacházejí v klidovém období a zásah je pro ně nejméně náročný. Navíc se v ovzduší nešíří tolik choroboplodných zárodků, které by napadly nově vzniklé rány ve dřevě.

Jak dlouho schne bříza na topení

Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Jak se pozná suché dřevo

Suché dřevo hezky zvoní. Posledním způsobem je pouhý odhad toho, zda je dřevo vhodné k topení. Poleno jednoduše na den uzavřete do igelitového sáčku a pokud nebude sáček večer zevnitř orosený, mělo by být dřevo dostatečně suché.

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Jak na štípání dřeva

Dřevo si motorovou pilou nařežte na asi 30-40 cm dlouhé špalky – podle toho, jak velký máte krb nebo kamna. Kmeny řezejte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm.

Jak správně štípat dřevo

Dřevo si motorovou pilou nařežte na asi 30-40 cm dlouhé špalky – podle toho, jak velký máte krb nebo kamna. Kmeny řezejte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm.

Jak nejlépe řezat dřevo

Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Co je lepší na topení buk nebo dub

Buk. Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3.

Jak rychle vysušit dřevo

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jak tezkou sekeru

Štípací sekery mají zpravidla těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost. Sekery Fiskars jsou navrženy tak, aby uživatelům nabízely skvělou rovnováhu a dokonalou kontrolu každého úderu.

Jak bezpecne Rezat dřevo

Bezpečná práce se sekerou

Topůrko by mělo být dlouhé přibližně na délku paže. Sekyru zkuste uchopit na konci topůrka a zvednout pouze silou zápěstí.

Jak bezpecne řezat dřevo

Bezpečná práce se sekerou

Topůrko by mělo být dlouhé přibližně na délku paže. Sekyru zkuste uchopit na konci topůrka a zvednout pouze silou zápěstí.