Jak vysokou základovou desku?

Jak vyrovnat základovou desku

Vyrovnání základové desky provedete pomocí nivelačního přístroje a poté budete dlouhou latí přebytečný beton odstraňovat pryč neboli takzvaně „strhávat“. Pro usnadnění si na každé dva metry zatlučte roxory, které si za pomoci nivelačního přístroje srovnáte do roviny. Cílem je dosáhnout rovného a hladkého povrchu.

Jaký typ betonu na základovou desku

Obecně platí, že pro klasické rodinné domy při standardních zakládacích podmínkách (rovinatý pozemek a soudržné zeminy) se obecně a nejčastěji používá do základových pasů beton pevností třídy C12/15 případně C16/20 a beton na základovou desku bývá zpravidla o třídu vyšší, tedy C16/20 případně C20/25.

Jaká frakce štěrku pod základovou desku

Separaci betonu od zeminy zajistí podsyp těženým kamenivem (štěrk), ideálně frakce (tj. hrubosti) 16/32. Jeho zhutněním připravíme základovou půdu na zatížení konstrukcí domu.

Jak hluboko dělat základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak správně vylít základovou desku

Jak postupovat při vylévání základové deskyNasměrujte domíchávač co nejblíže k základům, aby betonová směs při vylévání vytekla co nejdále v jednotlivém poli základůPoužívejte také prodloužení výsypového žlabu.Pohybujte výsypovým žlabem do stran podle potřeby.

Jak Vysusit zakladovou desku

Stejně jako v základech založíte nejprve veškeré rohy stavby a následně začnete zdít celou první řadu tvárnic. Proto je dobré již v této fázi dopravit a uložit na základy pouze tvárnice, kterými rohy stavby založíte. Až po založení rohů stavby teprve dopravíte veškeré tvárnice pro vyzdění celého přízemí.

Jak namíchat beton na základovou desku

Jak namíchat beton do základů a nosný beton Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.

Čím vyplnit základovou desku

V rámci jemnozrnných zemin obsahujících jíly a hlíny střední a vysoké plasticity, které po celou dobu zůstávají mezi základovými pasy, jsou vždy nasyceny vodou a je nutné provést štěrkový podsyp.

Jaký štěrk do základů

Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat.

Jak zhutnit štěrk

Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.

Jaké Roxory do základů

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak správně vykopat základy

Po skrývce ornice (vrchní vrstva zeminy cca 10 cm, dle návrhu) a vytyčení základů se vykopou tzv. základové rýhy neboli výkopy. Tyto výkopy musí mít skutečně obdélníkový průřez se začištěnými kouty dna výkopu. Výkop nesmí ve své spodní části zůstat „kulatý“ značně to totiž snižuje efektivní šířku základové spáry.

Jak dlouho nechat vyzrát základovou desku

Po vylití základové desky je potřeba nechat beton zrát 28 dní. Měla by to být dostatečná doba pro vyschnutí betonu. Záleží také ale na ročním období, ve kterém desku vyléváte. V letních měsících desku kropte vodou, aby velká vedra naopak neuspěchala vyschnutí, které by mohlo zapříčinit praskliny v betonu.

Jak dlouho se stavi základová deska

Samonosná základová deska je ideální pro stavbu nízkoenergetických i pasivních domů. A jak dlouho trvá výstavba desky o ploše cca 100 m2 Neuvěřitelných 6 dní! Udělejte si jasnější představu o tom, jak stavba základové desky probíhá.

Kdy penetrovat základovou desku

Penetraci včetně asfaltových pásů není vhodné v první fázi aplikovat na celou základovou desku, neboť při následných pracích by mohlo dojít k poškození. Vhodnějším řešením je nanesení penetrace a navaření asfaltových pásů pouze pod nosné zdivo s přesahem alespoň 15 cm.

Jak dlouho musí žrát základová deska

Mohlo by se stát, že budou mít obsazené termíny na dlouhou dobu dopředu a tím byste museli posunout další navazující termíny řemeslných prací. V této fázi stavby to platí dvojnásob, protože po vylití základové desky byste měli nechat beton zrát 28 dní.

Jaký cement do základů

Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R. Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).

Jaký štěrk do betonu

Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16.

Jak silnou betonovou desku

Tloušťka podkladního betonu

Někdy tvoří podkladní beton již první vrstvu podlahy na upraveném terénu, lze na něj zakládat příčky v nejnižším podlaží. Tloušťka podkladního betonu se většinou pohybuje mezi 50-150 mm. Jako podklad pro základovou desku postačí obvykle tloušťka 50 mm.

Jaká frakce štěrku do betonu

Nejčastější otázky při míchání betonu

Při míchání betonu na podlahu je standardem poměr cementu a písku 1:3:4 (1 lopata cementu, 3 lopaty písku a 4 lopaty štěrku). Zvolte písek s frakcí 0/4 mm, případně štěrk 4/8 mm.

Jak zhutnit mokrou zeminu

Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.

Co dát pod základovou desku

Základovou desku spojující základové pasy zpravidla podsypáváme štěrkopískem, štěrkem či takzvaným kačírkem. Ovšem nejprve nás čeká založení řady ze skořepinových (dutých) tvárnic, které se vylijí betonem stejné kvality jako byl použit pro vylití základových spár.

Jak ukotvit roxor do betonu

Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).

Jak hluboko roxor

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak hluboko vrtat Roxory

Po vylití jsem ještě obešla pasy a do betonu dávala roxory. Dávala jsem je 40 cm hluboko a zhruba metr od sebe.